Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak tu strasznie po zmierzchu - samoobrona
Autor Wiadomość
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 4 Grudnia 2009, 22:30   

W ustawie zapisano
Cytat
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

1) posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni,

Nie nic na temat, tego w jaki sposób i czym miałaby być ładowana broń, ważny jest tylko rok wytworzenia. Można mieć lefoszówkę i iglicówkę strzelające nabojami scalonymi, a ładowanego odprzodowo Enfielda Pattern 1853 kupić nie można (bez pozwolenia od policji).
 
 
Lichtenstein 
Langolier


Posty: 267
Skąd: biorą się dzieci?
Wysłany: 4 Grudnia 2009, 23:26   

Racja. Scaliły mi się w pamięci kawałki ustaw z '04 i '99. :oops:
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 4 Grudnia 2009, 23:38   

feralny por. napisał/a
Można mieć lefoszówkę

a gdzie Ty naboje do lefoszówki kupisz ? Robi ktoś to jeszcze ?
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 4 Grudnia 2009, 23:45   

No ba, dalambercie ludzie i maszyny robią wszystko :wink:
A jak myślisz, skąd się biorą kule do Walkera, albo pociski do Sharpsa?
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 4 Grudnia 2009, 23:48   

feralny por., fakt - jutro pogadamy na SKOFie bo jeszcze parę kwestii malo samoobronnych by sie znalazło i pora spać :)
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 5 Grudnia 2009, 00:21   

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie broń czarnoprochowa, ale cholera nie mam gdzie postrzelać. Rozsądek i przyzwyczajenia wymagają bezpiecznych warunków.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 5 Grudnia 2009, 10:03   

Godzilla napisał/a
I podobno większości zabójstw w Polsce dokonuje się za pomocą utensyliów kuchennych. Ups, jeszcze zabronią gotowania w domach i każą się żywić na atestowanych stołówkach gminnych...


A może raczej pokazuje to, że zdecydowana większość zabójstw to sprawa wewnątrzrodzinna i ogólnodostępna broń palna jedynie podbiłaby tę liczbę? Tak sobie dywaguję.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 5 Grudnia 2009, 10:48   

Bardzo jestem ciekaw tego o co pytał Rafał, czyli liczby przestępstw popełnionych przy użyciu legalnie posiadanej broni broni palnej w odniesieniu do ilości legalnej broni w Polsce. Pokazałby to poziom zagrożenia ze strony uczciwych ludzi posiadających broń.

Niestety statystki publikowane przez KGP nie wprowadzają tego typu rozróżnień i wrzucają wszystko do jednego wora.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 5 Grudnia 2009, 20:14   

mBiko zaoytaj Pana Google, on zna wiele uzytecznych informacji. Z tego co się orientuje to prawie w kazdym większym miescie działa jakies koło czarnoprochowcow ;-)
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 6 Grudnia 2009, 09:19   

dzejes napisał/a
A może raczej pokazuje to, że zdecydowana większość zabójstw to sprawa wewnątrzrodzinna i ogólnodostępna broń palna jedynie podbiłaby tę liczbę? Tak sobie dywaguję.
Kilkaset tysięcy sztuk broni czarnoprochowej jakoś tej liczby nie podbija. Tak sobie koncypuje, że wcale nie musisz mieć racji.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 6 Grudnia 2009, 09:57   

IMO problem polega na tym, że w Polsce sporo zabójstw nastepuje na tzw nizinach społecznych - tych ludzi i tak nie stac na zakup broni palnej, a zabijają się podczas libacji o byle co. dlatego statystyki moga być mocno mylne. przy tak ostrej selekcji kandydatów na pozwolenie, tylko niewielki ich odsetek może ześwirowac, na pewno znacznie mniejszy, niz w przypadku poluzowania przepisów.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 6 Grudnia 2009, 10:09   

Ale przy broni czarnoprochowej żadnej selekcji nie ma, a jakoś nic strasznego się nie dzieje.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 6 Grudnia 2009, 10:12   

przeczytaj jeszcze raz, co napisałem na początku. prostactwo nie szuka wymyślnych narzędzi do zabijania, skoro tanim kosztem można kogoś zarąbac siekiera.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 6 Grudnia 2009, 10:16   

Ależ przeczytałem, uważasz, że jak dostęp do broni palnej w Polsce znormalnieje, to cena Glocka spadnie do 79,99?
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 6 Grudnia 2009, 10:59   

Nie, nie spadnie, będzie zawsze zaporowa. dlatego statystyki zabójstw moga się niewiele zmienić. co nawyżej wybrane pod dokładnie tym kątem, ale nie te szerokie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 6 Grudnia 2009, 23:37   

Duke, mam tylko mały problem, że nie bardzo lubię się w jakikolwiek sposób zrzeszać.

feralny por., na podobnej zasadzie moglibyśmy rozważać ilość przestępstw dokonanych przy pomocy replik broni białej i łuków. To jest kwestia hobby, w dodatku dosyć kosztownego, takie rzeczy raczej nie trafiają w ręce przestępców i marginesu.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 08:26   

A strzelectwo sportowe uprawiane przy pomocy pistoletu centralnego zapłonu albo karabinu przestaje być drogim hobby? Chyba tak, bo obecnie jest tępione z niespotykaną zaciętością.

Uważasz, że równie droga co czarnoprochowa (albo i droższa), broń centralnego zapłonu, byłaby, w przeciwieństwie do czarnoprochowej, łatwodostępna dla przestępców i marginesu?

Ignorowanie faktu, że uczciwi ludzie posiadający broń palną nie zamienili polskich miast i miasteczek w "Doge Cities" jest interesującym zjawiskiem.
Ostatnio zmieniony przez feralny por. 7 Grudnia 2009, 08:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 08:44   

Wydaje mi się, że sprawa dostępu do broni jest kapitalnym testem na ujawnienie sposobu myślenia o ludziach: człowiek jest albo pijaną małpą, o której dyskutujemy czy można jej dać do ręki brzytwę, albo człowiek jest istotą odpowiedzialną, a przynajmniej powinien z całych sił taką być.

Spróbujmy z czystej małpiej ciekawości założyć na początku tego wątku ankietę: za i przeciw prawu do posiadania broni w domu. Modowie?
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 09:09   

feralny por. napisał/a
Ależ przeczytałem, uważasz, że jak dostęp do broni palnej w Polsce znormalnieje, to cena Glocka spadnie do 79,99?

Skoro w takim USA cena pistoletu na amunicje 9mm startuje od około 600$ to nie sądzę aby zwłaszcza Glock kosztował tyle. Za mniej jak 300 zł nie kupisz chińskiej repliki Glocka a co dopiero oryginał, a weź pod uwagę że replikę mozesz kupić bez problemu w internecie
http://www.specshop.pl/pr...products_id=984
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 09:14   

Tak, zabawkę na plastikowe kulki mogę kupić, za kilkaset złotych w internecie (w sklepie z resztą też). To dobrze, czy źle? Może trzeba tego zakazać?
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 11:05   

Ani mi się waż takie herezje wypisywać :twisted:
No ja bym tego nie nazywał "zabawką na plastikowe kuleczki" bo większość nawet tych odpustowych shotgunów miota kulki z siłą 1J z prędkością 100 m/s. Dlatego mój syn tego nie ma. Za to mam ja i doskonale się tym bawię. Dodatkowo nie wiem czy wiesz ale profesjonalne repliki ASG (takie za parę tysięcy ;-) ) są wykorzystywane przez słuzby mudurowe do treningów MOUNT/CQB. No i są fajną alternatywą dla tych którzy chcą sobie postrzelac a nie chcą się bawić w koła i sekcje strzeleckie. Działanie broni, waga itp są prawie idealnie odwzorowane i nie trzeba pozwolenia.

Ps. Margines zawsze miał i bedzie miał łatwiejszy dostep do broni palnej. Gdzieś czytałem że w Rosji jest ot groma broni zakopanej przez Niemców obecenie masowo stosowanej przez grupy przestępcze.
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 12:08   

Z powszechnym dostępem do broni musiały by iść w parze zmiany w kodeksie karnym dotyczące obrony koniecznej. Bp znowu sprawy gdzie ktoś zastrzelił we własnym domu agresywnego napastnika z siekierą/maczetą/itp kończyły by się skazaniem strzelającego.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 13:07   

Przepisy nie muszą się zmieniać. Jedyne co musi się zmienić to nastawienie sędziów i prokuratorów. Tak jak pisałem - pomijając barierę mentalną jest jeszcze kwestia oceny sędziego i prokuratora zależna od ilości wyroków skazujących. Tam panuje metalność że "lepeiej głupio skazać niż mądrze uniewinnić". Na gruncie tych samych przepisów parę lat temu umorzono na etapie postępowania wyjaśniającego sprawę naruszenia miru domowego przez agresywnego nastolatka i skazano emeryta który scyzorykiem zranił w udo wyrostka który wcześniej złamał mu żebra. Ten sam przepis i dwie prokuratury. Widać temu drugiemu brakowało punktów, a ten pierwszy już był jedną nogą adwokatem ;-)
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 13:35   

Duke napisał/a
No ja bym tego nie nazywał zabawką na plastikowe kuleczki bo większość nawet tych odpustowych shotgunów miota kulki z siłą 1J z prędkością 100 m/s.
1J, normalnie siła magnum, zgroza. Możesz to nazywać jak chcesz, w mojej opinii to jest zabawka. A właściwie co to jest wedłóg Ciebie?
Duke napisał/a
Dodatkowo nie wiem czy wiesz ale profesjonalne repliki ASG (takie za parę tysięcy ) są wykorzystywane przez słuzby mudurowe do treningów MOUNT/CQB.
Podobno, tylko co z tego?
Duke napisał/a
Działanie broni, waga itp są prawie idealnie odwzorowane i nie trzeba pozwolenia.
Waga i kształt, owszem. Działanie, a zwłaszcza zachowanie broni w czasie strzału zupełnie nie. Miałem okazję porównać, wierz mi. Bardzo chciałbym miłośników replik ASG zabrać na strzelnicę, rozadać karabiny z lunetami, a potem przynieść plaster i pokleić porozbijane głowy. :twisted:
Duke napisał/a
Gdzieś czytałem że w Rosji jest ot groma broni zakopanej przez Niemców obecenie masowo stosowanej przez grupy przestępcze
Dziwni ci Niemcy :lol: , nie uważasz? Biegali po Rosji i zakopywali broń? Kto to wymyślił? Widziałeś karabin odkopany po 60 latach?
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 13:54   

Panowie większość napadów na banki odbyła się odtatnio za pomocą przedmiotów "broniopodobnych" - nikt nie był ciekaw czy to to strzela, jeno forsę oddawał ;P:
To tak na marginesie dyskusji o skuteczności atrap i nie atrap :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 14:12   

Cytat
1J, normalnie siła magnum, zgroza. Możesz to nazywać jak chcesz, w mojej opinii to jest zabawka. A właściwie co to jest wedłóg Ciebie?

Do przebicia puszki po coli wystarczy, podobnie jak do wybicia zęba czy trwałego uszkodzenia oka. Większość rodziców traktuje to jak zabawkę dla dzieci, dla mnie nie jest zabawką dla dzieci. Tak na marginesie to więszość z nich ma nawet wytłoczone na korpusie "Not a toy. Age 18 or above". No w każdym razie ja nie pozwalm tym się bawić dzieciom.

Cytat
Waga i kształt, owszem. Działanie, a zwłaszcza zachowanie broni w czasie strzału zupełnie nie. Miałem okazję porównać, wierz mi. Bardzo chciałbym miłośników replik ASG zabrać na strzelnicę, rozadać karabiny z lunetami, a potem przynieść plaster i pokleić porozbijane głowy.

To zalezy czym się bawiłeś. Są M4 Systemy z symulacją ruchu zamka zaprojektowane wspólnie z projektanatami ArmaLite do treningów strzeleckich. Kosztują parę tysięcy złotych i w zasadzie nie nadają się do gier. Są też repliki z plastiku za parę złotych. Wiesz to nie jest broń palna ale jej replika. A co w takim razie powiesz o trenazerach elektonicznych? Tak się składa że w sumie jak na obywatela naszego kraju to sporo strzelałem z broni ostrej, teraz bawię się w ASG i określenie bawię się jest doskonałym określeniem tego co robię, ale wiem że jest parę osób które z tym trenują i sobie chwalą mozliwość przeciwczenia pewnych zagrań w prawie realnych warunkach. Chodzi o samo przywyczajenie się do wagi broni, operowania w okreslonych warunkach, optymalnego rozłozenia ekwipunku, no i reakcji. Nie kazdy ma do swojej dyspozycji prawdziwy kill house
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 14:22   

Skoro ASG to nie zabawaka (termin zabawka nie oznacza, że coś jest automatycznie przeznaczone dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych), to co to jest w takim razie? Sam zauważyłeś, że używasz replik ASG do ZABAWY.

Duke napisał/a
Są M4 Systemy z symulacją ruchu zamka zaprojektowane wspólnie z projektanatami ArmaLite do treningów strzeleckich.
Akurat ruch zamka nie jest w tym zamieszaniu najważniejszy.

Duke napisał/a
jest parę osób które z tym trenują i sobie chwalą mozliwość przeciwczenia pewnych zagrań w prawie realnych warunkach.
Fajnie i co z tego? Czy z faktu, że ktoś z tym ćwiczy coś, płyną jakieś wnioski? Jakie?

Owszem można z pomocą ASG ćwiczyć pewne rzeczy (a pewnych się nie da), tak samo jest z trenażerami (ja się na prymitywnym trenażerze uczyłem strzelać z pistoletu i sobię to chwale, bo na prawdziwej strzelnicy miałem, później lepsze wyniki), ale ani jedno ani drugie trenigu z prawdziwą bronią i amunicją nie zastępuje, a jedynie go wspiera i to w ograniczonym zakresie.
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 14:42   

Pojęcie "zabawka" ma znaczenie pejoratywne, ja osobiscie wolę określenie "replika"
Co do ruchu zamka to ma on o tyle znaczenie że sam pisałeś o rozdawaniu plasterków, a akurat repliki z GBB potrafią "kopnąć" i to nieźle. Czego to uczy? Ot chociazby jak chwycić pistolet aby rąk nie pokaleczył czy zebów nie wybił ;-)
W żadnym momencie nie pisałem że taki trening zastępuje trening z prawdziwą bronią, ot jest takim substytem. No i zabawa replikami ASG daje IMHO więcej frajdy niż paintball.
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 15:16   

Duke napisał/a
Pojęcie zabawka ma znaczenie pejoratywne
:?: A to dlaczego? Dla mnie nie ma, w dodatku dość dobrze określa sposób wykorzystania przedmiotu.

Duke napisał/a
Co do ruchu zamka to ma on o tyle znaczenie że sam pisałeś o rozdawaniu plasterków
Akurat to o czym pisałem ma jedynie pośredni związek z ruchem zamka i nie o niego mi chodziło.

Duke napisał/a
repliki z GBB potrafią kopnąć i to nieźle.
Pozwolę sobie pozostać przy zdaniu, że sporo im brakuje do prawdziwej broni.

Duke napisał/a
W żadnym momencie nie pisałem że taki trening zastępuje trening z prawdziwą bronią
Ale sugerowałeś to opowieściami jak to z ASG trenują jakieś tajemnicze osoby.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Grudnia 2009, 15:52   

Nie tajemnicze osoby, ale wojsko i policja (głównie kraje azjatyckie i USA). Repliki ASG właśnie po to powstały. W latach 80tych ubiegłego wieku (kurde jak to fajnie brzmi) wyszły za sprawą firmy Tokyo Marui na rynek cywilny. Co nie zmienia faktu że firmy z tzw górnej półki produkują sprzęt dedykowany do treningów strzeleckich. Te repliki mają wagę oryginału, wywazenie oryginału, działające mechanizmy tak jak w oryginale (łącznie z odpowiednio dociążonymi magazynkami). Trening z nimi mozna przeprowadzić wszędzie, a po skończonej potyczce wystarczy zamieść kulki i nie trzeba do tego kill houseów.
W naszym kraju traktuje się to właśnie jako "zabaweczki" i trenują nimi policjanci i wojskowi tylko we własnym zakresie najczęsciej "podczepiając" pod cywilne grupy (parę razy nieoficjalnie zwracali się o pomoc w wypozyczeniu replik). Cóż, jestem przekonany że gdyby jakiś zapaleniec zaproponował oficjalny trening z uzyciem replik byłby wyśmiany przez panów z za biurka. Co do przydatnosci to jest ona prawie taka sama jak w przypadku innych trenażerów.
Tak jak pisałem nic nie zastąpi treningu z ostrą bronią, ale pozwala poćwiczyć na sucho. Nawet w domu ;-)
No i nie trzeba na to pozwolenia (jak na razie).
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group