Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Hanna Fronczak
Autor Wiadomość
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 31 Lipca 2012, 12:00   

Pisz nimfo, cokolwiek chcesz, ale pisz.
Połączenie kryminału i historii, zwłaszcza dobrze napisanej, to dla mnie podwójna gratka.
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 31 Lipca 2012, 13:10   

W Fahrenheicie będzie coś. Za czas jakiś, niedługi, niekrótki, lecz w sam raz. :) Znaczy, nie kryminał, ino coś innego, samodzielnego, oddzielnego.
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 31 Lipca 2012, 14:26   

nimfa, to są bardzo dobre wieści. A te niefantastyczne i tak są fantastyczne :D
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 11:13   

Czy został na forum fantastycznym choć jeden pisarz, który akurat nie pisze/napisał historyczny kryminał pozbawiony fantastyki? ;-)
Ech, prawa rynku. Popyt wymusza podaż, czy jakoś tak.

Nimfo, a tak z ciekawości, możesz zdradzić okres historyczny?
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 11:47   

Każdy? Znaczytsia, ty też? :wink:
No co ja ci na to poradzę, że lubię kryminały historyczne? A skoro coś lubię, to postanawiam sama spróbować. Chyba to normalne?
Zygmunt August między drugą a trzecią żoną.
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 13:13   

savikol napisał/a
Czy został na forum fantastycznym choć jeden pisarz, który akurat nie pisze/napisał historyczny kryminał pozbawiony fantastyki? ;-)


Ja. Piszę kryminał jak najbardziej współczesny :mrgreen:
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 14:33   

O, proszę! Romek też kryminalnie.
Rafał Dębski chyba przynał, że pisze retro kryminał. Kruk przynał sie półgębkiem. Ja osobiście historycznie, ale nie kryminalnie tylko przygodowo-batalistycznie.
Znaczy pisarze fantastyczni ostatnio nagminnie próbują skoków w bok. To normalne, zawsze tak było, ale ostatnio coś mi się rzuciło w oczy.
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 14:49   

Skoki w bok, także literackie, są zdrowe dla organizmu. Człowiek zobaczy coś nowego, czegoś się nauczy... same korzyści. :wink:
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 15:39   

savikol napisał/a
Kruk przynał sie półgębkiem.

Nie pisze (czas teraźniejszy), tylko napisał (czas przeszły dokonany) :)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 15:42   

nureczka, no i słusznie półgębkiem przeca jast współautor :wink:
Ma znakomitą wsółpisarkę , nieprawdaż :?:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 15:53   

savikol napisał/a
Znaczy pisarze fantastyczni ostatnio nagminnie próbują skoków w bok. To normalne, zawsze tak było, ale ostatnio coś mi się rzuciło w oczy.


No, ja to nie tak ostatnio, od 2007, od chwili, gdy zobaczyłem czarne światełko w fantastycznym tunelu :)

nimfa bagienna napisał/a
Skoki w bok, także literackie, są zdrowe dla organizmu. Człowiek zobaczy coś nowego, czegoś się nauczy... same korzyści. :wink:


O to, to, to! :) też tak uważam. To rozwijające.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 1 Sierpnia 2012, 15:55   

dalambert napisał/a
Ma znakomitą wsółpisarkę , nieprawdaż

A do tego ładną i skromną ;)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Kruger 
Zombie Lenina


Posty: 476
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2012, 12:55   

Nimfa w lipcu zapowiadała.
No i jest:
Przez chwilę bogom równy
_________________
Niespełniony ałtor a także troll, tetryk i maruda.
 
 
charande 
Blade


Posty: 1398
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Marca 2013, 09:44   

Nadrabiając zaległości, z dużą przyjemnością przeczytałam Od nowiu do pełni, od dłuższego czasu stojące na półce. Bardzo sympatyczna lektura. Trochę ezoteryki, trochę Pragi i galeria ciekawych typów ludzkich.

Po historii z Bettiną, niestety, przez resztę książki już nie byłam w stanie nabrać sympatii do Bernharda (wiem, że on zasadniczo nie jest złym człowiekiem, ale jest tak masakrycznie, do szpiku kości egocentryczny i to wychodzi w tylu sytuacjach...) Za to lubię Huberta :D Hubert jest kochany.

Żal mi Jakuba, którego siedzenie pod brzozą raczej nie wyleczy z porfirii skórnej. Jedyne remedium, które w tamtych realiach może mu trochę pomóc, to znaczy pełną abstynencję od alkoholu, zaordynował sobie sam :)
_________________
Hałas w sieci - www.agnhalas.pl
The Thistle Queen - www.agnhalas.com
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 6 Marca 2013, 19:36   

charande napisał/a
Po historii z Bettiną, niestety, przez resztę książki już nie byłam w stanie nabrać sympatii do Bernharda (wiem, że on zasadniczo nie jest złym człowiekiem, ale jest tak masakrycznie, do szpiku kości egocentryczny i to wychodzi w tylu sytuacjach...) Za to lubię Huberta :D Hubert jest kochany.

Hy. Znaczy, skoro takie są odczucia, to bohaterowie mi się udali. Tacy mieli być, takie emocje budzić.
Tylko... nie Hubert. Herbert. HERBERT, na miłość pana Jana. ;)
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
charande 
Blade


Posty: 1398
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Marca 2013, 22:53   

Ojej! :shock: :oops:
Zwykle nie jestem "czytelnikiem czytającym inaczej", zupełnie nie wiem, czemu zakodowało mi się nie to imię co trzeba. Przepraszam!

Intryguje mnie jedna kwestia - jak to jest z tym pierwiastkiem ludzkim osadzającym się na soli. Czy naprawdę osadza się wszystko, czy może niektóre cechy wybiórczo silniej/słabiej?

Herbert jest ewidentnie dużo cieplejszy i bardziej empatyczny od Bernharda, widać to już od momentu, kiedy po raz pierwszy schodzi do kuchni i zaczyna żartować z gospodynią (cudna jest scena pt. "jakoś tu sobie gospodarzymy z panią Radką"). Czy wynika to jedynie z faktu, że liczy się z tym, iż po ożywieniu nie będzie żył długo, więc chce żyć - nie wiem, jak to ująć - jak najpozytywniej, jak najpełniej, "carpe diem"? Czy jednak z czegoś innego? Z jakichś rezydualnych cech tego martwego człowieka, którym był kiedyś?

Wyszli - w każdym razie tak ich odebrałam - dość diametralnie różni od siebie. Ciekawa jestem, dlaczego. Herbert momentami wydaje się mieć dokładnie te cechy, których Bernhardowi brakuje, na przykład zdolność do autorefleksji konstruktywnej (wyciąga wnioski i podejmuje działania), a nie tylko "smędzenia".
_________________
Hałas w sieci - www.agnhalas.pl
The Thistle Queen - www.agnhalas.com
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 7 Marca 2013, 13:41   

charande napisał/a
Intryguje mnie jedna kwestia - jak to jest z tym pierwiastkiem ludzkim osadzającym się na soli. Czy naprawdę osadza się wszystko, czy może niektóre cechy wybiórczo silniej/słabiej?

Czytałam kiedyś o teorii jakiegoś parapsychologa, który istotnie twierdził, że ludzkie emocje osadzają się (z braku lepszego słowa) na/w otoczeniu. Coś w tym jest - kiedy wchodzisz do nowego domu, jest jakiś taki... sterylny emocjonalnie. Ale niech ktoś w nim pomieszka choćby ze dwadzieścia lat, atmosfera jest już inna, na samym wejściu. Nie wiem, czy w to wierzę, czy nie, prawdę mówiąc, nie zagłębiam się w takie rzeczy. Ale teoria utkwiła mi w pamięci. Co do soli, to już od starożytności przypisywano jej właściwości magiczne - powiedzenie "zjeść z kimś beczkę soli" z czegoś się wzięło. Natomiast pomysł osadzania się pierwiastka ludzkiego w soli jest całkowicie mój, a nad wybiórczością - przyznam się szczerze - nie zastanawiałam się.
charande napisał/a
Wyszli - w każdym razie tak ich odebrałam - dość diametralnie różni od siebie. Ciekawa jestem, dlaczego. Herbert momentami wydaje się mieć dokładnie te cechy, których Bernhardowi brakuje, na przykład zdolność do autorefleksji konstruktywnej (wyciąga wnioski i podejmuje działania), a nie tylko smędzenia.

Chyba każdy z nas zastanawiał się, co by było, gdyby mógł zacząć jeszcze raz, jako dorosły człowiek z czystym kontem. Chyba wielu spośród nas uważa, że dostał drugą szansę, byłby zupełnie innym człowiekiem. Jako że niewielu z nas stać na taki luksus, nigdy nie wiadomo, jakie jego cechy doszłyby wtedy do głosu. Bernhard zaczął - jako Herbert. Obaj w jakiś sposób się zmieniają w drugiej części. Nie twierdzę, że od razu zamieniają się miejscami, ale przestają być jednoznaczni - taką przynajmniej mam nadzieję.
OK, dość, bo popadnę w spoiler. ;)
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 7 Marca 2013, 14:11   

Cytat
Czytałam kiedyś o teorii [...] że ludzkie emocje osadzają się (z braku lepszego słowa) na/w otoczeniu

A to indianie nie byli pierwsi? Manitu, te sprawy. Ale o soli nie było mowy :)
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Marca 2013, 14:11   

Nie wierzę w drugą szansę, pewnie gdybym ją dostał, wylądowałbym w tym samym punkcie, w innych dekoracjach. Mam niby wolną wolę, ale wybieram determinowany przez geny, hormony, memy, jak się nie obrócę, tyłek zawsze z tyłu.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 7 Marca 2013, 14:17   

jewgienij, nie zapominaj, że interakcje z otoczeniem także powodują zmiany, zbyt dużo zmiennych, żeby wszystko potoczyło się dwa razy tak samo. :wink:
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Marca 2013, 15:19   

Biorę pod uwagę zmienne, ale nie przeceniam ich w ostatecznym rezultacie.
Nie jesteśmy wypadkową listka miotanego wiatrem na wszystkie strony, mamy jakiś swój rdzeń, charakter - słabszy, mocniejszy - nie uciekniemy od tego
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Marca 2013, 15:24   

jewgienij napisał/a
Biorę pod uwagę zmienne, ale nie przeceniam ich w ostatecznym rezultacie.
Nie jesteśmy wypadkową listka miotanego wiatrem na wszystkie strony, mamy jakiś swój rdzeń, charakter - słabszy, mocniejszy - nie uciekniemy od tego


Jestem przekonany, że każdy z nas doszedłby do tego samego - pomijając czysto zewnętrzne atrybuty, czyli bogactwo, sława, ubóstwo - stanu duchowego, bez różnicy, jak by nie startował.


Miało być edytuj, a wyszło post pod postem, z cytowaniem samego siebie :D . Sorry
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 7 Marca 2013, 15:40   

No właśnie o te atrybuty chodzi. Ich się nie da pominąć, jak mniemam. Nikt mnie nie przekona, że pan Kowalski, nauczyciel na pół etatu w gimnazjum, obdarzony idealnie takimi samymi przymiotami ciała i ducha jak, powiedzmy, emir Kataru, będzie miał idealnie taki sam charakter jak rzeczony emir, będzie zwracał uwagę na te same rzeczy, to samo będzie dla niego ważne itp.
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 7 Marca 2013, 15:53   

Dokładnie o to mi chodziło, nimfo. Takie jest moje zdanie i będę się go trzymał. ;)
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Marca 2013, 15:53   

Ale wszystko sprowadza się nie do sumy atrybutów, tak sądzę, a do pewnej stałej, która się -pewnie w naszym dzieciństwie , kiedy mózg plastyczny - uformowała.
Nie wyobrażam sobie siebie jako bojownika w Syrii, projektanta mody w Paryżu, jeśli nie dokonano jawnego gwałtu na mojej osobowości. Bo jeśli tak, to już nie ja, tylko ten kogo przemocą lub pieniędzmi urobiono, moje fałszywe ja.

Jeśli mówimy o zachowaniu ciągłości osobowości, to zawsze jesteśmy u siebie, bo to my decydujemy, to mi odpowiada, mimo że sceneria może się zmieniać.
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 7 Marca 2013, 16:28   

Jewgienij, ja cię nie znam i nie wiem, kim jesteś na co dzień.
Ale.
Ale przez chwilę wyobraź sobie, że jesteś spadkobiercą milionowej fortuny. I przyszedłeś na świat z predyspozycjami obecnego Jewgienija. Czy dalej wybierasz to, co ci (teraz) odpowiada?
Albo jesteś dzieckiem pana Ziutka, który trzeźwy bywa raz na trzy lata, i jego żony, Zofii. ;) I urodziłeś się z predyspozycjami jak wyżej. Czy dalej wybierasz to, co ci (teraz) odpowiada?
I co - dalej będziesz obecnym Jewgienijem? Będziesz miał takie same przekonania, priorytety i zasady?
Nie, nie chcę, byś mi się tu wywnętrzał, nie siedzę w konfesjonale. ;) Po prostu uważam, że samo jądro charakteru to jedno, a warunki, które na nie oddziałują, to drugie. A człowiek jest interferencją tych dwóch składowych.
O. To tak.
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Nina Wum 
King Kong


Posty: 840
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Marca 2013, 16:38   

Zgadzam się oburącz.
Przykład: Dwoje dzieci urodzonych i wychowanych przez tę samą parę ludzi, która to para zasadniczo się w międzyczasie nie zmieniła. Dziecko pierwsze - ateista, cynik, raczej egocentryk. Dziecko drugie - pięknoduch i żarliwy wyznawca religii katolickiej, zawsze życzliwy i gotów pomagać.
Pierwszy potomek myśli przede wszystkim o pieniądzach, drugi - cholera wie o czym, bo rzadko wchodzi w bezpośredni styk ze skrzeczącą rzeczywistością.

Dzieci tych samych rodziców, stosujących te same (nieudolne) metody wychowawcze.
_________________
www.ninawum.com
A tu moja biżuteria: https://www.etsy.com/shop...rty?ref=si_shop
 
 
charande 
Blade


Posty: 1398
Skąd: Lublin
Wysłany: 7 Marca 2013, 17:53   

Ale Bernhard i Herbert nie wychowywali się od urodzenia w odmiennych warunkach. Herbert jest, przynajmniej tak zrozumiałam tekst, mentalną "kopią" Bernharda: dostał jego cechy, wiedzę i wspomnienia. I kilka godzin po przebudzeniu już widać, że zachowuje się diametralnie inaczej niż Bernhard. Zaintrygowało mnie to, bo wygląda tak, jakby w Herbercie jednak zostało coś z poprzedniego człowieka, którym był (tzn. coś oprócz pamięci ciała - jakieś śladowe cechy charakteru).

BTW nie wiem czemu uparcie, odruchowo piszę "Hubert" i muszę poprawiać - no nie wiem, skąd mi się ten Hubert wziął :shock:
_________________
Hałas w sieci - www.agnhalas.pl
The Thistle Queen - www.agnhalas.com
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 7 Marca 2013, 20:55   

Nie, wychowywanie w odmiennych warunkach to był tylko przykład dla Jewgienija. :)
Herbert to raczej jedna z możliwości: co bym zrobił, gdybym nagle stał się kimś zupełnie innym.
Udało się, nie udało się - ale próbowałem! :idea:
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
charande 
Blade


Posty: 1398
Skąd: Lublin
Wysłany: 7 Marca 2013, 22:09   

A Bernhard popisał się strasznym s...syństwem w historii z Bettiną i chyba mimo wszystkich wyrzutów sumienia nie dotarło do niego w pełni, jak bardzo :( Aż się trochę dziwię tej rudowłosej pani medyczce, że mimo wszystko ocenia go tak pozytywnie.
_________________
Hałas w sieci - www.agnhalas.pl
The Thistle Queen - www.agnhalas.com
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group