Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Sztuki walki
Autor Wiadomość
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 10:59   

Nic specjalnego, trudno uznać informacje, że w walce z nożownikiem trzeba wykazać determinację czy trzymać dystans za rewelację. Nb. panowie na linkowanym przeze mnie filmiku twierdzili z grubsza to samo, doradzając generalnie ucieczkę ( znaczy w przypadku zetknięcia się z nożownikiem). Techniki które pokazywali opatrzone były komentarzem, że można je stosować w wypadku jeśli za naszymi plecami znajdują się kobiety, dzieci, ojczyzna. To ostatnie było już żartobliwe.
 
 
thinspoon 
Ming of Mongo


Posty: 2533
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 11:14   

Panowie z filmiku wrzuconego przez Ciebie mówią jedno, robią drugie. To znaczy uczą się na zasadzie "na taki a taki atak taka a taka obrona", co nie ma żadnego sensu w przypadku kontaktu z nożem. Dalej. Żeby trening wyglądał bardziej medialnie, używają metalowych atrap, czyli z miejsca wykluczona jest jakakolwiek dynamiczniejsza akcja, gdzie atakujący NAPRAWDĘ usiłuje trafić treningowego partnera.

A że to, co wkleiłem, to nic specjalnego, to się zgodzę. To podstawy są. Ale solidne podstawy, podane przez bardzo kompetentnego faceta, który kawał życia poświęcił walce nożem. I to sparingom, a nie układom. Warto zerknąć na pozostałe artykuły.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 11:35   

thinspoon napisał/a
Panowie z filmiku wrzuconego przez Ciebie mówią jedno, robią drugie. To znaczy uczą się na zasadzie na taki a taki atak taka a taka obrona, co nie ma żadnego sensu w przypadku kontaktu z nożem.

Sposoby obrony były przykładowe, co występujący w programie wyraźnie podkreślają. Np. 4 min. 22 sek instruktor mówi wprost: "To tylko jeden z wariantów".

thinspoon napisał/a
Dalej. Żeby trening wyglądał bardziej medialnie, używają metalowych atrap, czyli z miejsca wykluczona jest jakakolwiek dynamiczniejsza akcja, gdzie atakujący NAPRAWDĘ usiłuje trafić treningowego partnera.

Nieprawda. Badiuk z instruktorem istotnie używają takiej atrapy, natomiast przy treningu z pełną szybkością - nie. Ok 4 minuty leci w powietrzu jakiś nóż treningowy ( z wyglądu bynajmniej niemetaliczny) a instruktor komentuje: " Zwróćcie uwagę, oto dlaczego nie używamy przy treningu w pełnym kontakcie metalowych noży, gdyby ktoś teraz dostał w głowę, to by zabolało".

thinspoon napisał/a
Ale solidne podstawy, podane przez bardzo kompetentnego faceta, który kawał życia poświęcił walce nożem. I to sparingom, a nie układom.

Instruktor na filmiku nie tylko poświęcił kawał czasu treningowi i sparringom, ale i brał udział w realnych starciach. 8, 57 ( w ramach omawiania kwestii czy można jeszcze coś zrobić zaliczywszy trafienie nożem) pada informacja, że instruktorowi zdarzyło się walczyć z nożem w plecach.
thinspoon napisał/a
Warto zerknąć na pozostałe artykuły.

Znam je od dawna, jeden nawet sam napisałem.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 12:19   

reasumując - jeżeli nie masz wcześniejszych pozytywnych doświadczeń w "close combat" z przeciwnikiem uzbrojonym w nóż, to strzelaj ;)
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 12:21   

Ja bym to inaczej sformułował: jeśli nie strzelasz - zwiewaj. :wink:
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 12:27   

Luc du Lac napisał/a
reasumując - jeżeli nie masz wcześniejszych pozytywnych doświadczeń w close combat z przeciwnikiem uzbrojonym w nóż, to strzelaj ;)

Przy pozytywnych doświadczeniach też. Bo ile razy można trafić szóstkę w totka? ;P:
 
 
thinspoon 
Ming of Mongo


Posty: 2533
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 12:49   

Navajero napisał/a

thinspoon napisał/a
Warto zerknąć na pozostałe artykuły.

Znam je od dawna, jeden nawet sam napisałem.


Piękny strzał, leżę na deskach i próbuję się zebrać przed "dziesięć" :mrgreen: Który, tak z ciekawości? Escuela Sevillana?

Co do atrap, masz rację. Chłopaki w kominiarkach mają gumowe. Ale i tak ćwiczą to, o czym mówiłem. Nie wiem, może trening na pełnej szybkości i obrona przed realnymi atakami są tajne i dlatego nie pokazują ich przed kamerami?

Rzeczy, które pokazuje Badiuk nie przekonują mnie, za dużo jest dźwigni w stójce, "za rączkę". Trzeba mieć naprawdę sporą przewagę siły i zaskoczenia, żeby coś takiego wyszło. O ile dźwigniowany się nie podkłada, rzecz jasna.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 13:07   

thinspoon napisał/a
ciekawości? Escuela Sevillana?

Tanto - jutsu.
thinspoon napisał/a
Rzeczy, które pokazuje Badiuk nie przekonują mnie, za dużo jest dźwigni w stójce, za rączkę. Trzeba mieć naprawdę sporą przewagę siły i zaskoczenia, żeby coś takiego wyszło. O ile dźwigniowany się nie podkłada, rzecz jasna.

Te wszystkie techniki wykonywane są z zaskoczenia, instruktor na początku podkreśla, aby w żadnym wypadku nie przyjmować pozycji "bojowej", a atakować niespodziewanie ( np. podnosząc ręce w geście poddania). Np. ok. 3,30 mamy zbicie przedramienia napastnika ( Badiuk upuszcza nóż, w chwile później zapewnia, że to nie podpucha i atak był na tyle niespodziewany, że instruktor rzeczywiście wytrącił mu broń) i uderzenie w gardło. Te wszystkie dźwignie demonstrowane są w określonej sytuacji taktycznej; kiedy za plecami mamy osoby których musimy bronić. Znaczy podstawowym zadaniem jest unieruchomienie napastnika za wszelką cenę. Jeśli jesteśmy sami - doradza się ucieczkę.
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 13:19   

thinspoon, dźwignie właśnie są po to, żeby nie trzeba było mieć przewagi siły. Kolega z Aikido kiedyś mi pokazywał, i pomimo tego że jest lichej postury chłopakiem, który nie ćwiczy to przy dobrym chwycie prawie (słowo klucz! ani on nie był mistrzem, ani ja się specjalnie nie znam na atakowaniu człowieka "nożem") że krzyczałem z bólu.
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
thinspoon 
Ming of Mongo


Posty: 2533
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 13:38   

mesiash napisał/a
thinspoon, dźwignie właśnie są po to, żeby nie trzeba było mieć przewagi siły. Kolega z Aikido kiedyś mi pokazywał, i pomimo tego że jest lichej postury chłopakiem, który nie ćwiczy to przy dobrym chwycie prawie (słowo klucz! ani on nie był mistrzem, ani ja się specjalnie nie znam na atakowaniu człowieka nożem) że krzyczałem z bólu.


Och, ja dobrze wiem, po co są dźwignie. I wiem też, że dobrze działają tylko wtedy, kiedy masz ją zapiętą i słyszysz "no a teraz próbuj się z niej uwolnić" ;) Aikidocy akurat bardzo nie lubią weryfikować swoich umiejętności w sparingu choćby. Zwróć uwagę na pokazy technik wykonywanych przez nich. Większość to jest obrona przed podaniem "cześć", przed dziewczyną biegnącą, by rzucić Ci się w ramiona albo przed bezdomnym, szarpiącym Cię za rękaw z prośbą o dwa złote ;)
Dźwignie w parterze to inna bajka, ale też wymagają albo dużej przewagi siły, albo techniki, albo mozolnego wypracowywania pozycji. A i tak trzeba się mocno napocić, żeby przeciwnik z nich nie wyszedł.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 14:09   

Przede wszystkim jest różnica pomiędzy treningiem a realem. Stres powoduje drastyczny spadek koordynacji ruchowej. Na treningu można wyprawiać różne cuda, nawet bez "podkładającego się" partnera, w realu niestety nie jest już tak fajnie. I wiele osób ma tendencję do wkładania nadmiernej siły w technikę. Z drugiej strony adrenalina podnosi próg bólowy, nie mówiąc już o alkoholu, narkotykach czy psychotropach. Tak więc całkiem możliwe, że bez tej dodatkowej siły technika w ogóle by nie wyszła. Zresztą dźwignie przeciwko nożownikowi to wyjątkowo śliska sprawa ( pomijając kwestie siły), bo wymagają złapania gościa za rękę. A nożownicy to uwielbiają. Większość znanych mi szkół noża uczy kontrtechnik przeciwko takim chwytom. Zanim założysz dźwignię, wprawny nożownik przejedzie Ci po nadgarstku. Nie twierdzę, że jest to w ogóle bezużyteczne: są różne sytuacje taktyczne, a i nie każdy kto ma nóż to profi, ale tak czy owak, jak i wszystkie techniki przeciwko nożowi, są one ryzykowne.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 23 Sierpnia 2013, 20:51   

Navajero napisał/a
Przede wszystkim jest różnica pomiędzy treningiem a realem. Stres powoduje drastyczny spadek koordynacji ruchowej.


święte słowa
dlatego w walce na ulicy, najlepsi są adepci systemu walki "napierdolka"

Cytat
Większość znanych mi szkół noża uczy kontrtechnik przeciwko takim chwytom


nie przeginaj też w drugą stronę - 99% "nożowników" jakich możemy spotkać, to ze szkół mają ledwie podstawową
 
 
thomas2411 
Vampirella


Posty: 591
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2013, 11:56   

Ja od roku ćwiczę Combat Aikido, gorąco polecam, czy to klasyczne Aikido, czy też w formie Combat Aikido.
 
 
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2013, 12:21   

thomas2411 napisał/a
Ja od roku ćwiczę Combat Aikido, gorąco polecam, czy to klasyczne Aikido, czy też w formie Combat Aikido.


a dlaczemu?
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2013, 13:30   

bo je zna.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 17 Października 2013, 22:20   

o w morde
pelen profesjonalizm
jak u monty pythona
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 18 Października 2013, 09:12   

aniol, :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 18 Października 2013, 09:41   

No co, w końcu gość zaprezentował jedyną skuteczną metodę obrony przed nożownikiem, nie? :wink:
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 18 Października 2013, 10:56   

no i nie strzela ślepakami :)
 
 
Magnis 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7011
Skąd: Okolice Wawa
Wysłany: 18 Października 2013, 14:51   

Czytałem i słyszałem o tym :wink: . Zabójcze są komentarze pod informacją :mrgreen: .
_________________
Stefan Grabiński

Wielcy Przedwieczni : Dagon, Wielki Cthulhu i Wielki Staruch.
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 21 Października 2013, 16:17   

jakby ktoś był zainteresowany, to zaczęły się Igrzyska Sportów walki tu są newsy: http://www.worldcombatgames.com/en/news
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
thinspoon 
Ming of Mongo


Posty: 2533
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22 Października 2013, 07:10   

merula napisał/a
jakby ktoś był zainteresowany, to zaczęły się Igrzyska Sportów walki tu są newsy: http://www.worldcombatgames.com/en/news


Dzięki merula. Jest w ogóle gdzieś transmisja z zawodów? Na YT tylko fragmenty. Przydałby się jakiś stream.
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 22 Października 2013, 08:53   

tego nie wiem. oficjalnie, nie wygląda na to.

tyle, że wyniki podawane są na bieżąco, co też jest cenne.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
ulvhedin 
Jaskier


Posty: 57
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Listopada 2013, 15:00   

parę dni spóźnione:
Zombie BJJ
http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
 
 
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 5 Listopada 2013, 15:12   

fajne
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 27 Listopada 2013, 10:04   

plakat znaleziony "na miescie"
"krav maga - zajecia dla dzieci w wieku przedszkolnym"
niektore kluby w Tomaszowie juz bardzo cienko przeda...
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 27 Listopada 2013, 12:04   

aniol napisał/a
plakat znaleziony na miescie
krav maga - zajecia dla dzieci w wieku przedszkolnym
niektore kluby w Tomaszowie juz bardzo cienko przeda...


nowe czasy - nowe potrzeby
jak widać już nawet w przedszkolu się przydają takie umiejętności - tak przynajmniej wydaje się instruktorom w Tomaszowie (btw. Lubelskim czy Mazowieckim ?)
 
 
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 12 Grudnia 2013, 18:03   

uwielbiam takie filmiki
"biezkontaktnyj boj" odslona kolejna :-D
http://www.youtube.com/wa...redirect=1#t=82
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 16 Grudnia 2013, 10:52   

Moc silna w nim jest.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
thinspoon 
Ming of Mongo


Posty: 2533
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16 Grudnia 2013, 11:00   

feralny por. napisał/a
Moc silna w nim jest.


Strasznie podoba mi się obrona przed nożem w jego wykonaniu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group