Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Chińczycy szybciej od Amerykanów na Księżycu?
Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 5 Listopada 2005, 09:57   Chińczycy szybciej od Amerykanów na Księżycu?

Artykuł o tych planach jest tutaj.

Moim zdaniem to propaganda - na razie nie widzę technicznych możliwości, aby tego dokonali. ale coś mi to przypomina... :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Listopada 2005, 10:02   

Romek, skoro Amerykanie byli do tego zdolni 35 lat temu, to dzisiaj każdy może mieć sprzęt lepszy technicznie:-)
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 5 Listopada 2005, 10:17   

NURS napisał/a
Romek, skoro Amerykanie byli do tego zdolni 35 lat temu, to dzisiaj każdy może mieć sprzęt lepszy technicznie:-)


Robercie, pełna zgoda, że Chińczycy mogą. Ale ja pisałem o terminie. Moim zdaniem, to jest propagandowym elementem. Pamiętasz, jak Amerykanie wspomnieli niedawno o locie na Marcia bodaj w 2025, to od razu Rosjanie rzucili: "A my możemy o rok wcześniej" :)
O datę mi idzie. Że nieprawdopodobna.
Bo z zaostrzającej sie - znów - rywalizacji, bardzo się cieszę.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Listopada 2005, 10:59   

A, chyba, że tak. ale jak się zastanowisz, to moja odpowiedź i do tego pasuje. SDkoro wtedy wystarczyły chęci a nie technologia, to Chiny mogą to powtórzyć i za rok.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 5 Listopada 2005, 11:08   

NURS napisał/a
A, chyba, że tak. ale jak się zastanowisz, to moja odpowiedź i do tego pasuje. SDkoro wtedy wystarczyły chęci a nie technologia, to Chiny mogą to powtórzyć i za rok.


Robert, ale wiesz, ile i w jaki sposób Amerykanie do tego podeszli. Multum kasy, przemysł kosmiczny zbudowany w try miga - 250 tysięcy osób!
Aż takiego ruchu na razie u Chińczyków nie widzę. Choć zgoda, gdyby od dziś zaczęli ostro pompować, ale naprawde ostro - dziesięc lat wystarczy, skoro wystarczyło Amerykanom.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Listopada 2005, 11:10   

Bo w gułagach to robią:-)
a powazniej, to co wtedy kosztowało teraz może być warte grosze. Zauważ, że mówimy o standardach starych a sprawdzonych. Ruskie za 20 milionów zabieraja turystów na ISSa. Chiny maja dzisiaj więcej kasy na takie wydatki niz ktokolwiek inny. Wystarczą dwa, trzy lata - wtedy polecieli po chyba 6-ciu a jednak musieli wszystko odkrywac, teraz wystarczy skopiować.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 5 Listopada 2005, 11:43   

NURS napisał/a
Bo w gułagach to robią:-)
a powazniej, to co wtedy kosztowało teraz może być warte grosze. Zauważ, że mówimy o standardach starych a sprawdzonych. Ruskie za 20 milionów zabieraja turystów na ISSa. Chiny maja dzisiaj więcej kasy na takie wydatki niz ktokolwiek inny. Wystarczą dwa, trzy lata - wtedy polecieli po chyba 6-ciu a jednak musieli wszystko odkrywac, teraz wystarczy skopiować.


Nie, dwa-trzy lata to jest moim zdaniem nieprawdopodobne. Wiesz, musisz zbudowac nie tylko pojazd i rakietę. Testy trwają. A musisz też zbudować potężne zaplecze.
Taniej - fakt. Grosze - nie. Ale owszem, Chińczycy mogą taką kasę wysupłać - to kwestia decyzji politycznej.
Zabieranie turysty na ISS, inna całkiem sprawa.

Niech polecą jak najszybciej. Ja jestem za Mappetami w kosmosie :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Listopada 2005, 14:03   

A co my wiemy o ich zapleczu technicznym? Na poziomie techniki kosmicznej z lat 70tych są na pewno, rakiety mają własne, kwestia lądownika pozostaje. A tu mozna skorzystac z doświadczeń znacznie doskonalszych, niż to co mieli amerykanie. A straty nie bedą sie liczyły
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 5 Listopada 2005, 14:11   

NURS napisał/a
A co my wiemy o ich zapleczu technicznym? Na poziomie techniki kosmicznej z lat 70tych są na pewno, rakiety mają własne, kwestia lądownika pozostaje. A tu mozna skorzystac z doświadczeń znacznie doskonalszych, niż to co mieli amerykanie. A straty nie bedą sie liczyły


Pewne rzeczy jednak wiemy. Mają coś, co potrafi wynieść kopię Sojuza - ale pojazd księżycowy będzie dużo cięższy i bardziej skomplikowany, także gabarytowo.
Nie przeprowadzili żadnego testu z wyjściem w próżnię.
Nie sądzę, żeby byli tak szaleni, aby nie powtarzali właśnie kolejnych kroków Amerykanów - choć owszem, zgadzam się, mogą je robić szybciej.
Co masz na mysli mówiąc, ze można w kwestii lądownika skorzystać z doświadczeń lepszych, niż mieli Amerykanie? Nikt inny nie lądował przeciez, a Rosjanie ponieśli fiasko...
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Czereśnia 
Jaskier

Posty: 84
Skąd: Poznań
Wysłany: 5 Listopada 2005, 16:59   

Abstrahujac nawet od poziomu technicznego obu panstw, wydaje mi sie, ze Chinczycy sa duzo bardziej zdesperowani - w koncu USA nadal jest jedna z najwiekszych poteg - czy nawet nadal najwieksza - a Chiny dopiero do takiego miana aspiruja. Poza tym Amerykanie licza sie z kazdym czlowiekiem, wystarczy, ze jedej osobie co sie stanie przy realizacji projektu, a opinia publiczna w Stanach rozpeta pieklo. Natomiast Chinczycy zawsze mieli duzo ludzi, ktorych jednostkowe istnienie nie przedstawia jakiejs wartosci nadrzednej - vide chocby budowa Wielkiego Muru, gdie robotnicy gineli masowo, a nikt sie tym nie przejmowal. Ameryka nie bardzo moze sobie pozwolic na straty w ludziach w przypadku niepowodzenia - moim zdaniem rowniez ze wzgledu na to, ze nazywa siebie obronca demokracji i panstwem chroniacym kazdego obywatela.
_________________
Uwaga! Mam licencjat ze śwarnetyki i nie zawaham się go użyć.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 5 Listopada 2005, 17:18   

Czereśnia napisał/a
Abstrahujac nawet od poziomu technicznego obu panstw, wydaje mi sie, ze Chinczycy sa duzo bardziej zdesperowani - w koncu USA nadal jest jedna z najwiekszych poteg - czy nawet nadal najwieksza - a Chiny dopiero do takiego miana aspiruja. Poza tym Amerykanie licza sie z kazdym czlowiekiem, wystarczy, ze jedej osobie co sie stanie przy realizacji projektu, a opinia publiczna w Stanach rozpeta pieklo. Natomiast Chinczycy zawsze mieli duzo ludzi, ktorych jednostkowe istnienie nie przedstawia jakiejs wartosci nadrzednej - vide chocby budowa Wielkiego Muru, gdie robotnicy gineli masowo, a nikt sie tym nie przejmowal. Ameryka nie bardzo moze sobie pozwolic na straty w ludziach w przypadku niepowodzenia - moim zdaniem rowniez ze wzgledu na to, ze nazywa siebie obronca demokracji i panstwem chroniacym kazdego obywatela.


No nie, nie tak szybko z tym Wielkim Murem, to nie jest dobra analogia :) owszem, Chińczycy maja większe pole manewru, ale przy lotach kosmicznych to nie jest tak, że sześć załóg wyślą na śmierć, żeby siódmej wreszcie się udało.
O ich ostrożności dużo mówi to, że startów nie przeprowadzają w pośpiechu, zauważcie. Następny lot załogowy zapowiadają, o ile się nie mylę, dopiero na 2007.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Listopada 2005, 17:47   

Romek P. napisał/a

Co masz na mysli mówiąc, ze można w kwestii lądownika skorzystać z doświadczeń lepszych, niż mieli Amerykanie? Nikt inny nie lądował przeciez, a Rosjanie ponieśli fiasko...


Od tamtego czasu technika poczyniła ogromne postępy, nieprawdaż?
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 5 Listopada 2005, 18:12   

NURS napisał/a
Romek P. napisał/a

Co masz na mysli mówiąc, ze można w kwestii lądownika skorzystać z doświadczeń lepszych, niż mieli Amerykanie? Nikt inny nie lądował przeciez, a Rosjanie ponieśli fiasko...


Od tamtego czasu technika poczyniła ogromne postępy, nieprawdaż?


To oczywiste. Ale Ty mówiłeś o "doświadczeniach". Stąd moje pytanie. Innego lądownika nikt nie konstruował później - chyba. Stąd moja wątpliwość.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Listopada 2005, 23:40   

Ale konstruowano mnostwo sprzetu do latania w kosmos. Jak sądzę było tez sporo projektów takich lądowników, zarzuconych razem z całym programem. Teraz trzeba je tylko dostosować.
BTW dzisiaj podano w TV, że Chińczycy nabyli plany B2 od jego twórcy:-) co to tam lata takie czarne? :-)
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2006, 17:19   

Cytat
Chińczycy wyślą statek kosmiczny na Księżyc

IAR 05-03-2006, ostatnia aktualizacja 05-03-2006 10:27

Chiny rozpoczęły budowę statku kosmicznego, który poleci na Księżyc. Poinformowały o tym media powołując się na jednego z szefów chińskiego programu kosmicznego, Huang Czung-pinga.

Wstępny termin wysłania statku to kwiecień przyszłego roku. Ma to być lot bezzałogowy. W celu wysłania próbnika na Księżyc Chińczycy musieli zaprojektować również specjalną rakietę nośną. Jej budowa także jest już w toku.

W tych samych dziennikach poinformowano o opóźnieniu kolejnego, trzeciego lotu załogowego. Podczas tej misji chińscy kosmonauci mają po raz pierwszy wyjść w otwartą przestrzeń. Odbędzie się to jednak dopiero w 2008 roku. Powodem opóźnienia są kłopoty z opracowaniem i wykonaniem bezpiecznych skafandrów, chroniących przed niską temperaturą i promieniowaniem kosmicznym.

Dotychczas Chiny wysłały w kosmos dwa załogowe statki. W październiku ubiegłego roku rakieta Długi Marsz VI wyniosła na orbitę dwóch kosmonautów. Mimo kłopotów technicznych wyprawa zakończyła się powodzeniem.


No to się zaczyna...
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 5 Marca 2006, 18:17   

Kuszące porównanie do budowy Wielkiego Muru może nie być takie chybione, jesli wziąć pod uwagę nazwę chińskich rakiet. Z 80 tysięcy komunistów którzy wyruszyli w "Długi Marsz" do celu dotarło 8 :!:
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 6 Marca 2006, 11:25   

Mają łatwiej, nie musza nic wymyślać, tylko zaadaptować istniejace pomysły, ew. odrobine je zmodernizować.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 6 Marca 2006, 11:55   

zagadka filmowa :) :
nie pamietam juz, w jakim filmie byla ta scena; amerykanin dziwi sie, ze rosjanin tak dobrze sobie radzi z obsluga elektronicznego sprzetu amerykanskiego, a ten odpowiada:
przeciez i tak wszystko, u was czy u nas, jest na podzespolach z tajwanu.. :)
zolci gora! ! :D
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 6 Marca 2006, 12:29   

Mnie się to kojarzy z Armageddonem.
 
 
Vykosh 
Mechagodzilla


Posty: 673
Skąd: Cahtice
Wysłany: 6 Marca 2006, 13:19   

elam napisał/a
zagadka filmowa :) :
nie pamietam juz, w jakim filmie byla ta scena; amerykanin dziwi sie, ze rosjanin tak dobrze sobie radzi z obsluga elektronicznego sprzetu amerykanskiego, a ten odpowiada:
przeciez i tak wszystko, u was czy u nas, jest na podzespolach z tajwanu.. :)
zolci gora! ! :D

Space Cowboys? :wink:
_________________
The more people I meet, the more I love my battleaxe.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 6 Marca 2006, 19:46   

Armageddon! W tym filmie kreacja rosyjskiego kosmonauty na stacji Mir powaliła mnie na łopatki! Sama stacja wyglądała raczej jak hala fabryczna, a kosmonauta miał czapkę uszatkę, brudną koszulkę z napisem CCCP, trzydniowy zarost i oczy alkoholika :lol:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
sulka 
Indiana Jones


Posty: 421
Skąd: Kaczogród :/
Wysłany: 6 Marca 2006, 19:58   

Gustaw G.Garuga napisał/a
(...) miał czapkę uszatkę, brudną koszulkę z napisem CCCP, trzydniowy zarost i oczy alkoholika :lol:


I to, jak walil tym francuzem, nigdy tego nie zapomne :lol:
_________________
That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange æons even death may die.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 6 Marca 2006, 22:36   

bardzo mozliwe, ze to armageddon, space kowbojsow nie widzialam :)
nie kojarze w ogole filmu, sceny ani aktorow, tylko ten tekst - (jestem sluchowcem) - i choc film nie byl arcydzielem, to cytat jest godny. przepraszam za tego offtopa, ale w sumie, jest o Zoltych i o kosmosie :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 7 Marca 2006, 08:01   

Według mnie mówił raczej coś w stylu
"Amerykańskie komputery, rosyjskie komputery.. i tak wszystkie produkowane na tajwanie" cytat z wersji VHS puszczanej na tajwanskim telewizorze w japońskim autokarze na częsciach produkowanych w chinach, podczas wyjazdu w góry gdzie jakby nie było spotkałem pelno rosjanów w starciach czołowych podczas mej nauki jazdy na snowboardzie.
A żeby nie offtopować to powiem,że ja jestem jak najbardziej za wszystkimi azjatami świata.Amerykańce za dużo już mają :x
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 7 Marca 2006, 10:10   

Iscariote napisał/a
A żeby nie offtopować to powiem,że ja jestem jak najbardziej za wszystkimi azjatami świata.Amerykańce za dużo już mają :x


To ja glosuję na Polinezyjczyków. Woda zabiera im te koralowe wysepki, a na Księżycu mają do zasiedlenia tyle pustych Mórz... :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Vykosh 
Mechagodzilla


Posty: 673
Skąd: Cahtice
Wysłany: 7 Marca 2006, 14:44   

Romek P. napisał/a
Iscariote napisał/a
A żeby nie offtopować to powiem,że ja jestem jak najbardziej za wszystkimi azjatami świata.Amerykańce za dużo już mają :x


To ja glosuję na Polinezyjczyków. Woda zabiera im te koralowe wysepki, a na Księżycu mają do zasiedlenia tyle pustych Mórz... :)

Tylko tam też biedakom będę organizawać próby jądrowe :wink:
_________________
The more people I meet, the more I love my battleaxe.
 
 
gabriel 
Tom Bombadil


Posty: 29
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Marca 2006, 02:23   

A mi Chiny kojarzą się ze ZSRR :) Jak fabryka to na milion pracowników, jak wieżowiec to dotykający księżyca. Zatopimy pustynie, zawrócimy biegi rzek, zrozumiemy kobiety i pogodzimy east coast z west coastem.

Chiny po trupach (zapewne dosłownie) idą do celu, co wobec znajdującego się na wyższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego "białego świata" jest ze statystycznego punktu widzenia dużą przewagą. Bezczelne podpieprzanie technologii, praca dzieci i nie tylko za głodowe pensje, brak zabaw w takie rzeczy jak socjalizacja etc. powodują, że kraj rośnie w siłę. A to rodzi nacjonalizm i szereg innych niekorzystnych zjawisk.

Amerykańce za dużo już mają...
omg, ale obciach. Typowy Polak, który ma ciastko, które może zjeść pod warunkiem, że się nim podzieli. To on je prędzej wyrzuci.
Fakt, że mają. Jak Europa zarzyna swoją kreatywność to kto ma mieć?

Chińczycy będą prędzej na księżycu. Zbudują większy kłębek włóczki, dłuższego cadillaca, droższego King Konga i bardziej niestabilny system operacyjny niż Amerykanie :p
_________________
Hello Kitty
 
 
Urgor 
Gollum


Posty: 23
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 10:27   

No to teraz jest nawet nowy pretekst dla przyspieszenia wyścigu na księzyc. Będą budować gazociąg. http://wiadomosci.onet.pl/1306108,16,item.html Zapewne tym razem znów ominie Polskę :)
No i tak, Amerykanie chcą wrócić, Rosjanie chcą lecieć, Chińczycy już tam są tylko się nie przyznają ;) A nocny rogalik już rozparcelowany. A Unia Europejska... faaaajnie. Ktoś tam kiedyś majaczył, że ma być najbardziej konkurencyjną gospodarką świata do 2007 roku :)
_________________
- Wyobraźnie może tworzyć rzeczy piekne, wiedza najwyżej doskonałe - A. Einstein
<b>kalejdoskop - geometria chaosu</b>
 
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 10:38   

Kto majaczył? Niezły fantasta, jeżeli to gdzieś zapisał, to powinien dostać Zajdla.
Z jednej strony cieszę się. Hel-3 jest powodem, by wreszcie rozkręcić podróże kosmiczne. Może nawet dożyjemy Kubrickowskiego rozmachu w podboju przestrzeni. Z drugiej natomiast, my znowu w tyle. Jako Polska i jako Europa. Onegdaj miał być prom Hermes, lecz projekt trafił ad acta; Rosjanie konstruują Klipera, Chinczycy budują się w najlepsze (choć jeszcze na licencji), a Amerykanie latają na orbitę Sojuzami. :)
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 10:54   

Gabriel:
Cytat
Chińczycy będą prędzej na księżycu. Zbudują większy kłębek włóczki, dłuższego cadillaca, droższego King Konga i bardziej niestabilny system operacyjny niż Amerykanie :p


Prędzej niż?... Amerykanie już tam byli :D

Urgor:
Cytat
No i tak, Amerykanie chcą wrócić, Rosjanie chcą lecieć, Chińczycy już tam są tylko się nie przyznają ;) A nocny rogalik już rozparcelowany. A Unia Europejska... faaaajnie. Ktoś tam kiedyś majaczył, że ma być najbardziej konkurencyjną gospodarką świata do 2007 roku :)


Nie, to chodzi ci chyba o strategię lizbońską, to do 2010. Ale masz rację, UE przegrywa wyścig na niemal każdym polu. Jak patrzę na poczynania ESA, to coś mnie skręca... :(

Ale z tym helem-3 to uważam, takie sobie fantazjowanie na razie, nie ma co się podniecać. Może za 50 lat przyjmie to formę przemysłową, o ile wcześniej nie znajdziemy prostszych sposobów pozyskiwania energii :mrgreen:
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group