Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
"Nowe idzie" - antologia

Które z tekstów zasługują na wyróżnienie?
1. Dawid Juraszek - Rzyg
1%
 1%  [ 1 ]
2. Tomek Kilian - Przenicowanie
4%
 4%  [ 4 ]
3. Paweł Majka - Oko cyklonu
7%
 7%  [ 6 ]
4. Kuba Małecki - Każdy umiera za siebie
8%
 8%  [ 7 ]
5. Andrzej Miszczak - Harpunnicy
19%
 19%  [ 16 ]
6. Jewgienij T. Olejniczak - Noc szarańczy
13%
 13%  [ 11 ]
7. Adam Przechrzta - Smak apokalipsy
4%
 4%  [ 4 ]
8. Piotrek Rogoża - Więcej niż słowa
2%
 2%  [ 2 ]
9. Aśka Skalska - Wyspa
11%
 11%  [ 9 ]
10. Robert Wegner - Najpiękniejsza historia wszystkich czasów
19%
 19%  [ 16 ]
11. Cezary Zbierzchowski - Płonąc od środka
6%
 6%  [ 5 ]
Głosowań: 31
Wszystkich Głosów: 81

Autor Wiadomość
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 20 Lutego 2009, 10:38   

Muszę sprostować. Stwierdzenie:
Cytat
Wszystko, co ciekawe, dzieje się teraz poza NF
nie odpowiada rzeczywistości. W NF publikował taki na przykład, moim zdaniem raczej interesujący, Olejniczak. Nie można pominąć Kuby Nowaka, który publikuje - póki co - wyłącznie w NF. Publikowała NF także teksty Orbita, Juraszka i Rogoży. Zaś Przechrzta, który wprawdzie nie ma ambicji zostać kamieniem milowym polskiej fantastyki, ale słusznie cieszy się powodzeniem wyszedł właśnie z NF. Także w NF publikowane są opowiadania Lewandowskiego.
Nie jest więc tak źle, jak mogłoby się wydawać po lekturze części publikowanych w NF, rzeczywiście nietrafionych opowiadań. Fakt, NURS wydaje się mieć lepszego nosa do autorów, albo po prostu lepszą politykę redaktorską, niż MP, ale tak ostatecznie bym MP nie skreślał.
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Lutego 2009, 11:15   

Ale nie było Majki, Miszczaka, Wegnera, Skalskiej, choć już od kilku lat piszą.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 20 Lutego 2009, 12:09   

No dobra, jak wszyscy, to babcia też ;) Ad rem:
Tak jewgienij, to dobrzy autorzy, ale ja myślę, że niepotrzebnie niektórzy traktują tekst Parowskiego konfrontacyjnie ( tu bardzo spodobała mi się postawa Rafała Kosika i mc, którzy odcięli sie od tego). Z kilku powodów.
Primo- Parowski to nie jest jakiś palant z Sieci, który gnoi kogoś po to, aby skromnie zaznaczyć zaraz, że co prawda omawiany tekst był do *beep*, ale on sam pisze do szuflady, więc... ( w domyśle - jak redakcja go zgwałci, to poziom pisma od razu podskoczy). Ma swoje gusta i preferencje, ale nawet nie zgadzając się z nimi, można mieć 100% pewności, że pisze szczerze, a przecież przyznajemy każdemu prawo do własnych poglądów, niezależnie od tego, na ile odbiegają one od naszych własnych, prawda?
Secundo- Parowski ma zwyczaj walić skrótami myślowymi, nie przejmując się tym czy ktoś nadąży czy nie, a także takimi drobiazgami, czy dał dostatecznie dużo danych, aby ktokolwiek mógł nadążyć... :) Stąd konieczność weryfikowania i dopytywania odnośnie niektórych jego wypowiedzi. Czasem jak coś mi napisał to musiałem długo główkować o co mu chodzi, a bywało, że prosić o wyjaśnienia ;)
Tertio- on kompletnie nie rozumie Internetu, kontakt przez Sieć, traktuje ( IMHO - rzecz jasna) jako rodzaj zwykłej, tyle, że grupowej rozmowy. Stąd bywa, że pisze rzeczy które są całkowicie do przyjęcia, gdyby to była dyskusja ( niechby i grupowa) przy piwie, a w Necie wygląda to nie za bardzo... I nie ma w tym raczej złej woli, jedynie niezrozumienie, czy też niepełne pojmowanie funkcji Internetu.

Przy tym wszystkim - biorąc pod uwagę np. jego prognozy wyrażone w tym tekście - nie ma o co się spierać, wszystko wyjdzie na sekcji - tzn. za kilka lat :wink: Wówczas okaże się przykładowo - kto z zamieszczonych w "Nowym..." autorów przetrwał. Nie wcześniej. A radzę pamietać, że ludzi o podobnym doświadczeniu redaktorskim jak Parowski, można w Polsce policzyć na palcach jednej ręki. Nie ma też co porównywać zawartości miesięcznika z zawartością antologii ( tak, wiem, że to on zaczął, ale nie musi mieć we wszystkim racji :) ), która to antologia - z natury rzeczy może zamieścić teksty bardziej wybrane i dobrane. Wreszcie sam fakt, że Parowski się wypowiedział na temat "Nowego...", nieważnie jak krytycznie, świadczy w moim pojęciu, że wszystkich autorów których teksty złożyły się na ten zbiorek, traktuje jako pisarzy, nie grafomanów. Bo na takich, nie traciłby czasu. IMHO - dla debiutantów, czy też względnych debiutantów to nobilitacja. Nawet jak niektóre teksty zjechał badziej niż - vox populi sądzi, że - powinien. Konkludując - myślę, że do tekstu Parowskiego potrzebne jest obszerne posłowie. Co najlepiej może byłoby załatwić konfrontując autora tegoż, z ocenionymi przezeń Młodymi Wilkami, w obecności sporej ilości piwa ;P: Oko w oko :mrgreen:

Ps. Gdzieś tam w tle, pobrzmiewają także echa jakichś dyskusji/ sporów (?) Parowskiego z Bóg wie kim, ale jak ktoś siedzi w fantastycznym światku parędziesiąt lat, to trudno oczekiwać, aby nie miał takiego bagażu... Niestety.
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Lutego 2009, 12:46   

Wypowiedź wypowiedzią, ma MP swój specyficzny styl i gitara gra, nie o to mi chodzi.
Paru młodych zdolnych nie dostało nawet szansy na dotarcie do szerszego grona czytelników, ignoruje się ich jakby nie umieli zdania sklecić. A tymczasem poza NF zdobywają fanów i uznanie, redakcje ich z otwartymi rękami witają, a wydawnictwa namawiają na książki. Więc ktoś tu się myli, podejrzewam, że Maciej Parowski, bo bardziej prawdopodobne, że jedna osoba straciła czujność niż wszyscy pozostali. Człowiek, który by czytał tylko NF, a wielu jest takich w środowisku, ma fałszywy obraz polskiej fantastyki.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 20 Lutego 2009, 13:43   

jewgienij napisał/a
Paru młodych zdolnych nie dostało nawet szansy na dotarcie do szerszego grona czytelników, ignoruje się ich jakby nie umieli zdania sklecić.

jewgienij napisał/a
A tymczasem poza NF zdobywają fanów i uznanie, redakcje ich z otwartymi rękami witają, a wydawnictwa namawiają na książki.

Trochę to wewnętrznie sprzeczne :)
jewgienij napisał/a

Więc ktoś tu się myli, podejrzewam, że Maciej Parowski, bo bardziej prawdopodobne, że jedna osoba straciła czujność niż wszyscy pozostali. Człowiek, który by czytał tylko NF, a wielu jest takich w środowisku, ma fałszywy obraz polskiej fantastyki.

Tak samo są osoby które czytają tylko SF&H :) Wiesz, ja lubię i cenię Parowskiego, ale Ty chyba trochę demonizujesz jego rolę. On przecież nie jest papieżem polskiej fantastyki. Owszem, osobą prominentną, może jedną z najbardziej prominentnych, ale przecież nie jedyną, zdolną "namaścić" jakiś wschodzący talent. Ma swoje poglądy, swoje wizje i stawia na autorów którzy mniej czy bardziej do tych wizji przystają. Trudno mu odmówić prawa do tego. Zresztą, nawet gdyby potraktować go jako papieża polskiej fantastyki - załóżmy tak hipotetycznie - to przecież pozostają jeszcze młodym autorom: patriarcha Wschodu - NURS i heretycy z MF :)
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Lutego 2009, 14:15   

Mówię o tym, że pozbawieni są dotarcia do czytelników najbardziej znanego i prawdopodobnie najbardziej czytanego pisma. Na szczęście radzą sobie inaczej, ale drogę mają utrudnioną, bo antologie i inne pisma nie mają już takiej siły i czyta je mniej osób.

SF nie tak znowu fałszuje, bo nie widzę tu żadnego "klucza" przy dobieraniu tekstów. Jak coś dobre, to wchodzi, czy o kosmosie, czy fantasy, czy ambitniejsze. W NF jest to dopasowane do osobistych, nieco dziwnych gustów czy ambicji redaktora. Nie demonizowałbym, gdyby takich magazynów jak NF, docierających wszędzie i płacącym autorom za teksty, było na rynku dziesięć.
MP chciałby narzucić czytelnikom, co ma się im podobać, a nie taka Jego rola, bo jest redaktorem i ma puszczać to, co ludzie chcą czytać. To nie jego prywatna inicjatywa, gdyby tak było, to mógłby sobie ustalić, że puszcza tylko teksty o kotach albo o gwiazdolotach, i miałby do tego prawo. A jest jedynie redaktorem prozy polskiej.
Ale wie lepiej niż wszyscy wokół, wbrew oczywistym faktom, jakimi są świetne teksty ignorowanych autorów. A pismo powolutku upada, co mnie boli, bo jestem z nim zżyty.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 20 Lutego 2009, 14:27   

jewgienij napisał/a
tylko teksty o kotach


Rozmarzyłam się... :mrgreen:
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 20 Lutego 2009, 14:29   

Chyba odmiennie odbieramy pewne zjawiska jewgienij, ale tak to już bywa. A co do Parowskiego, to cóż... parę lat i redaktorem na jego miejsce zostanie kto inny. Pogadamy wtedy. O tym odrodzeniu polskiej fantastyki w ogólności i NF w szczególności, jakie pod nieobecność MP, niewątpliwie nastąpi. Tylko wiesz co? Ja prorokuję już teraz, niczym pan Zagłoba, że za jakiś czas będzie się przedstawiać okres redaktorowania Parowskiego właśnie, jako złoty ( no, niech będzie srebrny :) ) wiek fantastyki. I narzekać na zalew badziewia, spowodowany przez tego #$@^&! który został następcą MP :mrgreen:
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Lutego 2009, 14:36   

Navajero napisał/a
I narzekać na zalew badziewia, spowodowany przez tego #$@^&! który został następcą MP :mrgreen:


Musi najpierw dostać szansę :wink: Każda zmiana będzie IMHO dobra w tej sytuacji. Na aktualny badziew zawsze się będzie narzekać, tak jak zawsze się będzie idealizować przeszłość, tym bym się nie przejmował. :lol:

EDYTA

Już nie ciągnę tematu, bo wygląda jakbym za każdym razem krzyczał "A Kartagina ma być zniszczona!". Jeszcze sobie ktoś pomyśli, że mi Maciej Parowski otruł kota albo cuś.
 
 
Toudisław 
Mothra


Posty: 859
Skąd: Myślenice
Wysłany: 24 Lutego 2009, 08:24   

a może po prostu NF i SF tarfiają do innych gustów ? Jak Mac donald i KFC :mrgreen: Dla każdego coś miłego. ja interesuje się NF dla zagranicznych i załuje ze w SFFiH nie ma już importu szczególnie ze wschodu.

A w sadzie moje głosy dostało
. Paweł Majka - Oko cyklonu
.Robert Wegner - Najpiękniejsza historia wszystkich czasów
Jewgienij T. Olejniczak - Noc szarańczy

bo te najbardziej zapadły mi w pamięć
_________________
http://toudi.bloog.pl/
Zajrzyj bo Warto !
http://www.zaginiona-biblioteka.pl
 
 
 
MOFFISS 
Connor MacLeod


Posty: 1576
Skąd: Okolice wawki
Wysłany: 24 Lutego 2009, 11:06   

Sam pomysł wydania opowiadań debiutantów bardzo mi przypadł do gustu...i książkę kupiłem, a jakże. Usiadłem do lektury i usnąłem. Czy to zle o mnie świadczy?
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 24 Lutego 2009, 11:07   

MOFFISS, zależy w którym momencie usnąłeś ;)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 24 Lutego 2009, 11:16   

MOFFISS, bardzo źle.
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 24 Lutego 2009, 11:58   

MOFFISS, jeśli nie spałeś od tygodnia i oczy Ci się zamykały nawet na rozbieranych scenach Angeliny Jolie/Megan Fox/Monici Bellucci (niepotrzebne skreślić) to ok. W innym przypadku nawet się nie przyznawaj :)
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 24 Lutego 2009, 13:00   

Sen to zdrowie
 
 
MOFFISS 
Connor MacLeod


Posty: 1576
Skąd: Okolice wawki
Wysłany: 25 Lutego 2009, 08:52   

Witchma napisał/a
MOFFISS, zależy w którym momencie usnąłeś ;)


Wtrakcie czytania pierwszego opowiadania. Do tej pory jakos nie mogę się przełamać i doczytać do końca. Książka leży sobie na kominku...boję się, czy starczy drewna na opał.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Lutego 2009, 08:58   

MOFFISS, akurat pierwsze opowiadanie jest dość trudne w odbiorze i jeżeli nie trafiło w Twoje gusta, to już nie trafi. Możesz iść dalej :)
Pamiętaj, że główną zaletą "Nowego..." jest ogromne zróżnicowane tematyczne i na pewno znajdziesz coś dla siebie.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Tequilla 
Rzułta rzaba


Posty: 2378
Skąd: niżne landy
Wysłany: 25 Lutego 2009, 13:11   

MOFISS, podobno drugie też jest trudne. Zacznij od trzeciego. :D
_________________
"Could you look an animal in the eyes and say to it, 'My appetite is more important than your suffering'?" Moby
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Lutego 2009, 15:46   

Tequilla, a ile razy przy drugim usnąłeś? ;P:
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Tequilla 
Rzułta rzaba


Posty: 2378
Skąd: niżne landy
Wysłany: 25 Lutego 2009, 16:54   

Witchma napisał/a
Tequilla, a ile razy przy drugim usnąłeś? ;P:


W trakcie obcowania z nim spałem przynajmniej ze 120 razy ;)
To nie wróży zbyt dobrze dla MOFISSA :D
_________________
"Could you look an animal in the eyes and say to it, 'My appetite is more important than your suffering'?" Moby
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 26 Lutego 2009, 11:36   

Ci,którzy nie zasypiali nad lekturą nominowali Nowe w plebiscycie Katedry :D
http://katedra.nast.pl/art.php5?id=3886
 
 
MOFFISS 
Connor MacLeod


Posty: 1576
Skąd: Okolice wawki
Wysłany: 26 Lutego 2009, 12:33   

Witchma napisał/a
MOFFISS, Pamiętaj, że główną zaletą Nowego... jest ogromne zróżnicowane tematyczne i na pewno znajdziesz coś dla siebie.


Właśnie wróciłem z terapii grupowej na forum Fahrenheita. Tam cokolwiek ludzie napiszą to jest odbierane przez stałych mod/bywalców jako dno lub gniot.
Dlatego odstresowany i wyluzowany jestem teraz i chętnie dokończę niepokalane dzieło...
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 27 Lutego 2009, 10:39   

http://esensja.pl/ksiazka...st.html?id=6987

chyba ostatnia z oczekiwanych recenzji...
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 27 Lutego 2009, 11:35   

Hej, jak odpowiedział papieżowi składającemu życzenia z okazji 91 urodzin Konrad Adenauer ( papież życzył mu sto lat): "Niech pan nie ogranicza Jego hojności Wasza Świątobliwość" :)
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 3 Marca 2009, 14:52   

Navajero napisał/a
Dzieki Czarny za ten punkt ex aequo ;) ( jak zagrożę mawete, że nie będzie więcej dziewcząt w obcisłych moro, dostanę drugi :mrgreen: ).

Dostałeś :mrgreen:
 
 
bio 
Kolega Dąbczak


Posty: 752
Skąd: Dorzecze Wilgi
Wysłany: 9 Marca 2009, 23:33   

Jak, kto cierpi na narkolepsję, to lepiej niech czyta, niż prowadzi pociąg Intercity, a jeszcze lepiej niech zostanie nocnym stróżem. Ja przeczytałem w końcu i mnie nawet bardziej pobudziło, niż uśpiło mimo toksycznego papieru i farby drukarskiej. Zapaliłem lampkę podolejkową i czytałem.
To, co Navajero pisze o Parowskim, to prawda. Sam go wychwalam pod niebiosa, za jego nie do przecenienia rolę w życiu rodzimego światka fantastyki i kreatora różnych zdarzeń. Jednocześnie bardzo irytuje na wiele, a może i jeszcze więcej sposobów. Ale należy przejść do porządku z tymi dziwolągami myślowymi i tendencjami, bo ważniejsze to, co zrobił dobrego. Z drugiej strony Maćkowe zarzuty co do poniektórych tekstów w zbiorze nie wiedzieć jak się mają, do niejednostkowych kuriozalnych tekstów jakie miło przyhołubił na łamach NF. Ale dość. Antologia udana. Dałbym jej czwórkę, ale nie mogę dojść do ładu, czy w skali 2 -5, czy 1 - 6 ? To opisowo - się czyta i chce jeszcze.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 9 Marca 2009, 23:49   

bio napisał/a
Dałbym jej czwórkę, ale nie mogę dojść do ładu, czy w skali 2 -5, czy 1 - 6 ?

Ty jesteś przecież człowiek starej daty, a dawniej szóstek nie było, więc... ;P:
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 10 Marca 2009, 08:16   

Dobrze,że nas w kozie nie zostawił... :)
 
 
Tequilla 
Rzułta rzaba


Posty: 2378
Skąd: niżne landy
Wysłany: 10 Marca 2009, 08:59   

A ja się ustosunkuję:) ( tutaj, a nie na Fantastyce, bo tam nie uczestnicze aktywnie:) )

Dzięki za opinię:) - Przenicowanie z zamierzenia takie miało byc - ni to fantastyka, ni to zwyczajna opowiesc. Nie chciałem tam nic fantastycznego na siłę wpychać ( albo chciałem, ale mnie Redaktor naprostował i chwała mu za to:) ). Taka to mniej więcej fantastyka, jak Koja ( która oczywiście jest tu dla mnie nieosiągalnym ideałem, żeby nie było:) - ale taki styl opowieści przyjąłem). "Skóra" to fantastyka jest, czy też nie? Ot pytanie.:)
_________________
"Could you look an animal in the eyes and say to it, 'My appetite is more important than your suffering'?" Moby
 
 
bio 
Kolega Dąbczak


Posty: 752
Skąd: Dorzecze Wilgi
Wysłany: 10 Marca 2009, 11:34   

No i tak to jest, jak się człek wyrwie z dawaniem głosu. Komuś zrobi przykrość, tu i ówdzie się powymądrza i już ma przegwizdane. Na kogoś musiało paść. Tematów genderowych ostatnio miałem dość a w okolicach 8 marca robię się nerwowy, zatem biorąc pod uwagę, że tequilo nie znam cie osobiście, musiało paść na ciebie. A żeby było do pary, to zastosowałem taktykę wyboru potencjalnie niegroźnego, potencjalnie obrażonego autora. Padło na Piotrka, bo najmłodszy i chudzieńki taki, że chyba nieszkodliwy. Ot i cała tajemnica, nie ma co się przyznawać do przemyśleń i refleksji, bo próżno ich szukać u sklerotyka dzięki navajero, żeś mnie przypisał do starej daty, bo ma skleroza nie pozwalała mi także odnaleźć swego miejsca na nici żywota.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group