Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Łukianienko i jego straze/patrole/dozory
Autor Wiadomość
sulka 
Indiana Jones


Posty: 421
Skąd: Kaczogród :/
Wysłany: 3 Listopada 2005, 09:24   Łukianienko i jego straze/patrole/dozory

Łukianienko jakos tak ostatnio na tapecie u mnie...

Zaczalem od "Oblicza czarnej Palmiry" niejakiego Wasiliewa (ostatnio wyszlo w Fabryce Slow) i... ogolnie zalatuje lekko kiszka. Takie mam wrazenie, jakby Wasiliew pojechal na znanym i sprzedanym juz temacie i napisal szybkiego gniota: ani to glebsze, ani pasjonujace, ino w miare lekko sie czyta :?
Jedyne, co mi sie spodobalo, to przedstawiony swiat, wampiry, wilkolaki, odwieczna walka 'dobra' ze 'zlem' pokazana w fajny sposob, a slyszac opinie innych osob nt i ksiazek, i filmu postanowilem przeczytac wczesniejsze pozycje...

Musze przyznac, ze jest mile zaskoczony (ba, zafacynowany :!: ) lektura Nocnego Patrolu Łukianienki. Swiat ten sam, ale sposob opowiadania historii, jak rowniez historia sama w sobie, duuuuzo bardziej wciagajace niz 'Oblicze...'.

Generalnie Wasiliew nie dorasta do piet mistrzowi Ł. Przymierzam sie teraz do 'Dziennego patrolu' i troche sie boje. Wasiliew jest podany jako wspolautor i boje sie, ze cos mogl ostro spieprzyc, tym bardziej, ze 'Oblicze...' wlasnie dotyczy glownie dziennego patrolu.

Jedyne, co moge powiedziec dobrego o 'Obliczu...' to zajefajna okladka (zreszta jak wszystkie z FS). Porownujac, ta z 'Nocnego patrolu' (nie pamietam wydawnictwa) jest jakas taka nijaka, nijak sie ma do tresci, bohomaz jakis i w ogole ble.

Ostatnio znalazlem, ze Łukianienko napisal jeszcze jedna ksiazke z cyklu: cos co po rosyjsku sie nazywa 'Sumerechniy Dozor', po angielsku "Twilight Watch" (po polsku 'Zmroczny patrol' :?: ). Spotkal sie ktos? Zostalo to juz u nas wydane?
_________________
That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange æons even death may die.
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Listopada 2005, 13:10   

Mi się "Nocny Patrol" podobał najmniej z dotychczas przeczytanych książek Łukianienki. Może to wina gorszego przekładu (inny tłumacz), a może byłem w nieodpowiednim nastroju, nie wiem. Mimo wszystko muszę przyznać, że świat przedstawiony w powieści jest bardzo ciekawy. "Dzienny Patrol" czeka sobie spokojnie na półce na swoją kolejkę.

"Zmroczny Patrol" jeszcze się chyba w Polsce nie ukazał, chociaż spotkałem się gdzieś z tym tytułem.

Też mi się bardzo nie podobają okładki KiWu do książek Łukianienki (nie tylko do patroli).
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
Ostatnio zmieniony przez Argael 9 Listopada 2005, 12:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sulka 
Indiana Jones


Posty: 421
Skąd: Kaczogród :/
Wysłany: 3 Listopada 2005, 13:38   

Hmmmm, mi sie z kolei Łukanienko kojarzyl do tej pory z jakimis takimi klimatami hard s-f, ewentualnie space-operowymi (pewnie wina okladek - te do patroli wlasnie takie wrazenie u mnie wywoluja), a ten gatunek akurat mi tak srednio podchodzi. Jak znam zycie to pewnie niezle sie myle :roll: Mozesz cos wiecej powiedziec/polecic?

Wracajac do tematu: ogladal ktos film i moze go porownac do ksiazki? Warte to to? Oddaje fabule ksiazki, czy to cos zupelnie innego? Ogolnie, jak wrazenia?
_________________
That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange æons even death may die.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 4 Listopada 2005, 21:15   

Film się różni, fabuła jest zmieniona. Obejrzeć warto, naprawdę. Interesujące podejście.
Choć osobiście wolę powieść - część I, którą napisał Łukianienko bez wspomagania Wasiliewa, to jednak jest urok w ekranizacji. A ciężarówka jest najlepsza :D
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 4 Listopada 2005, 21:58   

Fakt, Łukianienko napisał sporo space oper. Większość jego książek wydanych przez Amber należy właśnie do tego gatunku. Ale ma na koncie też książki z innych gatunków. To wszechstronny pisarz. Polecam jego Dylogię Głębi ("Labirynt odbić" i "Fałszywe lustra"), ciekawy cyberpunk, który mimo, że ma już 10 lat, wcale się tak bardzo nie zdeaktualizował. Przedstawiono tam bardzo ciekawą wizję cyberprzestrzeni, do wejścia do której nie trzeba żadnych gniazdek w głowie.

Film mi się średnio podobał. Miał dość niezrozumiałą fabułę (może gdybym przeczytał książkę przed obejrzeniem, rozumiałbym więcej). Według mnie jego główną zaletą jest to, że to film rosyjski. Nie mogę go z czystym sumieniem polecić.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
sulka 
Indiana Jones


Posty: 421
Skąd: Kaczogród :/
Wysłany: 6 Listopada 2005, 18:29   

Dzieki za info, space oper raczej nie lubie, ale cyberpunk - mniam :D
Jak tylko mi sie lektury pokoncza to wyprobuje.
_________________
That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange æons even death may die.
 
 
Bin Laudan 
Jaskier

Posty: 76
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 8 Listopada 2005, 22:09   Re: Łukianienko i jego straze/patrole/dozory

sulka napisał/a
Łukianienko jakos tak ostatnio na tapecie u mnie...

Zaczalem od Oblicza czarnej Palmiry niejakiego Wasiliewa (ostatnio wyszlo w Fabryce Slow) i... ogolnie zalatuje lekko kiszka. Takie mam wrazenie, jakby Wasiliew pojechal na znanym i sprzedanym juz temacie i napisal szybkiego gniota: ani to glebsze, ani pasjonujace, ino w miare lekko sie czyta :?
Jedyne, co mi sie spodobalo, to przedstawiony swiat, wampiry, wilkolaki, odwieczna walka 'dobra' ze 'zlem' pokazana w fajny sposob, a slyszac opinie innych osob nt i ksiazek, i filmu postanowilem przeczytac wczesniejsze pozycje...


Słuszne wrażenie. Wasiliew eksploatował w tym przypadku świat stworzony przez Łukianienkę.

sulka napisał/a
Musze przyznac, ze jest mile zaskoczony (ba, zafacynowany :!: ) lektura Nocnego Patrolu Łukianienki. Swiat ten sam, ale sposob opowiadania historii, jak rowniez historia sama w sobie, duuuuzo bardziej wciagajace niz 'Oblicze...'.


Bo, co tu kryć, Łukianienko pisze o niebo lepiej od Wasiliewa.

sulka napisał/a
Generalnie Wasiliew nie dorasta do piet mistrzowi Ł. Przymierzam sie teraz do 'Dziennego patrolu' i troche sie boje. Wasiliew jest podany jako wspolautor i boje sie, ze cos mogl ostro spieprzyc, tym bardziej, ze 'Oblicze...' wlasnie dotyczy glownie dziennego patrolu.


I słusznie się obawiasz. "Dzienny..." został właściwie napisany przez Wasiliewa, Łukianienko rzecz tylko nadzorował. To daje się odczuć, niestety.

sulka napisał/a
Jedyne, co moge powiedziec dobrego o 'Obliczu...' to zajefajna okladka (zreszta jak wszystkie z FS). Porownujac, ta z 'Nocnego patrolu' (nie pamietam wydawnictwa) jest jakas taka nijaka, nijak sie ma do tresci, bohomaz jakis i w ogole ble.


Bo okladki z KiWu to jedna wielka pomyłka. choć te do Łukianienki do maly pikuś w porównaniu z tym, co zrobili niedawno Łukinowi.

sulka napisał/a
Ostatnio znalazlem, ze Łukianienko napisal jeszcze jedna ksiazke z cyklu: cos co po rosyjsku sie nazywa 'Sumerechniy Dozor', po angielsku Twilight Watch (po polsku 'Zmroczny patrol' :?: ). Spotkal sie ktos? Zostalo to juz u nas wydane?


A co mial się nie spotkać:
http://www.esensja.pl/ksi...st.html?id=1910
Nie, wydane u nas nie zostało.

Pozdrawiam
BL
 
 
Angelus 
Han Solo


Posty: 804
Skąd: z Germanii
Wysłany: 12 Listopada 2005, 11:47   

zakupiłam wczoraj "Dzienny patrol" bo "Nocnego..." nigdzie nie mieli niestety. :cry: To moje pierwsze spotkanie z Łukjanienką, nie ukrywam, ze zainspirował mnie film "Nocna straż", który bardzo mi się spodobał.Jak przeczytam książkę to podzielę się wrażeniami i poproszę o doradzctwo w sprawie najlepszych Waszym zdaniem pozycji tegoż autora. :wink:
_________________
Nie wylewaj wacpan piwa.:)
 
 
 
Wilk 
Jaskier


Posty: 85
Skąd: Gdzieś na Ziemi
Wysłany: 13 Listopada 2005, 16:36   

Margot napisał/a
Film się różni, fabuła jest zmieniona. Obejrzeć warto, naprawdę. Interesujące podejście.


Tyle, że koniecznie po lekturze książki... bo inaczej odbierze się chaos. Jak dla mnie film był świetnym dodatkiem do książki - i tylko/aż tyle.

Ale jedna ciekawa rzecz - i się zastanawiam, czy to dotyczy tylko mnie. Jak oglądałem film, to się okazało, że większość postaci z książki (jeśli nie liczyć Tygrysicy) wyobrażałem sobie wlaśnie tak, jak dobrano aktorów.
_________________
Szaleństwo jest jedyną rzeczą, której można zaufać
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 13 Listopada 2005, 17:32   

Wiesz, Wilku, z tym czytaniem i potem oglądaniem, to pewnie masz rację. Znaczy: sama najpierw przeczytałam książkę, więc pewnie odbiór filmu miałam już spolaryzowany.

A jeżeli chodzi o postacie, zupełnie inaczej sobie je wszystkie wyobrażałam. Z Tygryską włącznie :mrgreen:
Ale mi to nie przeszkadzało.
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Wilk 
Jaskier


Posty: 85
Skąd: Gdzieś na Ziemi
Wysłany: 13 Listopada 2005, 17:55   

Co do sodbioru po książce to mam materiał porównawczy - brat najpierw oglądał, potem czytal i odebrał na zasadzie "fajnie się ogląda, ale powiedz o co chodziło w tym, tym i tamtym fragmencie".

Ot, chociażby scena w metrze z krukami nad głową Swietłany. Co prawda dla nieczytającego i tak jest to dużo jaśniejsze niż filmowy "Władca Pierścieni", ale i tak pozostawia sporo luk.
_________________
Szaleństwo jest jedyną rzeczą, której można zaufać
 
 
aa3 
Jaskier


Posty: 57
Skąd: nie
Wysłany: 7 Grudnia 2005, 12:04   

A ja ciekaw jestem Waszych opini o "Lordzie z Planety Ziemia". ja zrezygnowałem z lektury po 40 stronach - strasznie się infaltylnie zapowiadało. Ale teraz mnie męczy, bo Łukianienko to dla mnie marka, i moze później jest znacznie lepiej ??
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Grudnia 2005, 19:24   

Mi się "Lord..." bardzo podobał. Ma kilka ciekawych pomysłów. Myślę, że powinieneś dać tej powieści (właściwie to trylogia wydana u nas w jednym tomie) drugą szansę. Zdecydowanie na to zasługuje.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
bogow 
Langolier


Posty: 254
Skąd: Pola Małej Polski
Wysłany: 7 Grudnia 2005, 22:23   

Oczywiście podzielam opinię Argaela. Z początku rzeczywiście można odnieść wrażenie o którym pisze aa3. Ale stosunkowo szybko przekonujemy się, że gra toczy się o wyższą stawkę, która jest zresztą jeszcze podbijana z każdą częścią ksiązki. Ja tę książkę polecam, a już miłośnikom prozy Łukianienki to chyba nie muszę. :)
_________________
"All this has happened before, and will happen again..."
 
 
bogow 
Langolier


Posty: 254
Skąd: Pola Małej Polski
Wysłany: 8 Grudnia 2005, 19:02   Spektrum w KiWie

No proszę, całkiem niespodziewanie, przynajmniej dla mnie, pojawiła się taka oto informacja
Jedna z nowszych powieści Siergieja Łukianienki, w "niesamowitej" oprawie graficznej tak charakterystycznej dla Książki i Wiedzy. Niestety, przynajmniej na razie, nie wiem kto odpowiada za tłumaczenie.
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Grudnia 2005, 19:14   

Błeee! Co to za paskudztwo? Taką książkę to aż wstyd na półce postawić. Nie wspomnę o czytaniu w miejscu publicznym.
Szkoda, że Amber nie ma monopolu na ksiązki Łukianienki. Ich okładki też nie są rewelacyjne, ale przynajmniej mieszczą się w granicach tolerancji.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
bogow 
Langolier


Posty: 254
Skąd: Pola Małej Polski
Wysłany: 8 Grudnia 2005, 19:29   

Nie wiem jak Ty, ale ja mam na półce wszystkie książki Łukianienki wydane przez KiW i całkiem ładnie się prezentują... widać tylko same grzbiety ;)
O rzeczonej książce poczytajcie tu
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Grudnia 2005, 21:47   

W zasadzie masz rację, bogow. Na półce widać tylko grzbiety, a te nie wyglądają źle. Poniosło mnie trochę :wink:
Też mam wszystkie książki Łukianienki, oprócz "Genomu". Po prostu nie zdążyłem go jeszcze kupić. Nie spieszę się z tym, bo i tak nie nadążam z czytaniem. :cry:
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 28 Grudnia 2005, 01:20   

ja się ostatnio wziąłem za "Zimne błyskotki gwiazd". jestem prawie w połowie, na razie nie dzieje się dużo (a przynajmniej nie szybko). mam nadzieję, że jeszcze się trochę rozkręci, bo za chwilę w książce ma zostać nawiązany kontakt z obcą cywilizacją :bravo
poza tym Łukianienki czytałem jakąś dylogię (nie pamiętam tytułu, chyba jedna z części nazywała się "Imperatorzy Iluzji" - i to była świetna rzecz, mam nadzieję, że coś w tych klimatach będę miał okazję jeszcze przeczytać gdy zajrzę do innych powieści Łukianienki)
poza tym na półce czeka jeszcze "Lord z planety Ziemia" a po postach w tym temacie nabieram ciaz większej ochoty na tę pozycję.
ps. "LzPZ" to gatunkowo space-opera czy cuś inszego?
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 1 Stycznia 2006, 10:46   

Potwierdzam, Lord z planety Ziemia to space opera.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Stycznia 2006, 23:28   

Znalazłem dzisiaj coś takiego...

http://www.imdb.com/title/tt0409904/


Hmmmm...
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Bin Laudan 
Jaskier

Posty: 76
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 16 Stycznia 2006, 23:57   

Logan napisał/a
Znalazłem dzisiaj coś takiego...

http://www.imdb.com/title/tt0409904/


Hmmmm...


Zgadza się. Premiera w Rosji była 1 stycznia, zaraz po północy.
Zainteresowanych zapraszam do najbliższej edycji Wiatru ze Wschodu (dla przypomnienia: http://www.esensja.pl/ksiazka/wzw/ ), w którym znajdzie się m.in. omówienie najnowszej, czwartej już części cyklu, zatytułowanej... "Posliednyj dozor".

Pozdrawiam
BL
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 17 Stycznia 2006, 01:25   

wyczytałem, że piraci juz to puścili w sieć...
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17 Stycznia 2006, 06:28   

Mam nadzieję, że do naszych kin zawita z mniejszym opóźnienieniem, niż pierwsza część. Nocna Straż niezbyt mi się podobała i uważam, że główną zaletą tego filmu było to, że jest rosyjski, ale jest szansa na to, że kontynuacja będzie lepsza.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
Lu 
Marsjanin


Posty: 2253
Skąd: z kanapy
Wysłany: 21 Stycznia 2006, 11:08   

Argael napisał/a
Nocna Straż niezbyt mi się podobała i uważam, że główną zaletą tego filmu było to, że jest rosyjski.


Sentyment czy indoktrynacja? :lol:

Mnie się film podobał bardzo (nie dlatego że był rosyjski :wink: ) prowadzeniekamery świetne, montaż świetny, trzyma w napięciu...

A propos indoktrynacji i filmów rosyjskich, jest taki film Nikity Michałkowa "Annuszka". Dopóki go nie obejrzałam, nie uświadamiałam sobie roli indoktrynacji. Nie miałam pojecia ze może tak głęboko wniknąć w świadomosć człowieka. No, a jak już wniknie, to pewnie kształtuje. :wink: Ja też mam sentyment do filmów rosyjskich i kultury rosyjskiej, ale przyglądam sie moim odczuciom z pewną podejrzliwością ... :|

Ostatnio w testach w wątku Chiromanci .... wyszło że mam paranoję , ale nie łaczyłabym tych faktów :mrgreen:
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Stycznia 2006, 18:22   

Lu napisał/a
Sentyment czy indoktrynacja? :lol:

Raczej jakiś powiew świeżości. Rzadko można posłuchać języka rosyjskiego i pooglądać tamtejsze krajobrazy w filmach, prawda? Poza tym miał kilka ciekawych pomysłów, na które hollywoodzki scenrzysta by nie wpadł. Rosyjskiemu filmowi łatwiej się też wybacza techniczną niedoskonałość. Jestem pewien, że gdyby dokładnie taki sam film powstał w Hollywoodzie, ludzie podeszliby do niego dużo bardziej krytycznie.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
sulka 
Indiana Jones


Posty: 421
Skąd: Kaczogród :/
Wysłany: 27 Stycznia 2006, 15:27   

Mi sie bardzo podobal, chociaz musze przyznac, ze niedokladnie tego sie spodziewalem... Pewne postacie sa przerysowane w stosunku do ksiazki, np. Zawulon, no i ten busik jasnych... Tak jakby rezyser na sile chcial pokazac, ze jasni to ci dobrzy, weseli, a ciemni zli z natury i ponurzy. Co mnie baaardzo milo zaskoczylo to niekonwencjonalne efekty specjalne, bardzo mi sie podobaja. Nie moge sie doczekac, kiedy kolejna czesc bedzie u nas. Ciekawe, czego bedzie dotyczyc...

Pare slow o ksiazkach. Przeczytalem ostatnio "Dzienny patrol" i mam wrazenie, ze Lukanienko napisal pierwszy rozdzial, natomiast pozostale klepal Wasiliew i udalo mu sie je skutecznie spieprzyc. Bezsensownie zabil jednego z glownych bohaterow I czesci, cala intryga jest tak skomplikowana w pewnym momencie, ze az sie robi glupia i zalosna... Szkoda mi troche tej czesci.

Czekam na "Sumieriecznyj dozor" w Polsce, ale jakos KiW sie nie spieszy... :(
W miedzyczasie chce sie zabrac za dylogie luster (dostalem pod choinke :D ), ale najpierw chcialem zmeczyc "Restauracje na krancu ..." Adamsa. Chcialem, ale juz chyba nie dam rady :/
_________________
That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange æons even death may die.
 
 
bogow 
Langolier


Posty: 254
Skąd: Pola Małej Polski
Wysłany: 12 Maj 2006, 17:50   

Jeśli już ktoś o tym informował, to do wycięcia.
MAG przymierza się do wznowienia "Patroli" i wydania niepublikowanych w Polsce części.
_________________
"All this has happened before, and will happen again..."
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12 Maj 2006, 18:57   

MAG :?: Jak dla mnie, dwa wydawnictwa (KiW i Amber) wydające jednego autora w zupełności by wystarczyły.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
bogow 
Langolier


Posty: 254
Skąd: Pola Małej Polski
Wysłany: 13 Maj 2006, 21:10   

A co powiesz na to, że Solaris także przymierzał się do Łukianienki, choć pośrednio, bo w równym stopniu do Burkina - chodzi o Ostrow Rus'. Plany te pozostaną jednak niezrealizowane.

Z krajowych przykładem jest choćby F.W.Kres, którego Piekło i Szpada funkcjonuje w dwóch wydawnictwach.
_________________
"All this has happened before, and will happen again..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group