Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
przepraszam, kto mi powie...?
Autor Wiadomość
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2017, 20:34   

ihan, na razie przynajmniej przejście na emeryturę jest uprawnieniem pracownika. Pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy z powodu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego. Ty decydujesz jak długo chcesz pracować.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2017, 22:13   

Agi, według Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, obowiązującej obecnie:
„Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego zatrudnionego w uczelni publicznej wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on sześćdziesiąty piąty rok życia. Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora, zatrudnionego na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego w uczelni publicznej, wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on siedemdziesiąty rok życia”.
Po wygaśnięciu oczywiście można ponownie zatrudnić (dobra wola pracodawcy, a nie decyzja pracownika), ale ze środków innych niż przyznanych w budżecie na wynagrodzenia, poza tym są jakieś niejasności czy taki pracownik może być zaliczony do minimum kadrowego, jak się liczy do algorytmów itd. Nowa, czyhająca za rogiem Ustawa 2.0 raczej dostosuje wiek emerytalny do pozostałych przepisów, niż go podwyższy.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2017, 22:44   

ihan, tej ustawy nie znałam, przepraszam. Opierałam się na przepisach ogólnych, ale przepisy szczególne mają pierwszeństwo.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2017, 22:50   

Ależ Agi moja najulubieńsza, nie przepraszaj proszę. Ustaw ci u nas jak pilarzy w puszczy. :wink:
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2017, 22:58   

Ja też zastanawiam się nad swoją emeryturę i wychodzi mi, że nie pójdę wcześniej niż w lutym 2019 po niemal 45 latach pracy.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 2 Wrzeœśnia 2017, 19:45   

ihan napisał/a
Mnie w tej informacji z ZUS przeraziło co innego, tam prognozowana jest emerytura w wieku (da mnie) 66 LATA i kilka miesięcy.

Ciekawe, bo mnie przysłali prognozę dla wieku 63 lata i 9 miesięcy.

I dzięki za link!
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Beata 
Indiana Jones


Posty: 433
Skąd: deformacja IU
Wysłany: 2 Wrzeœśnia 2017, 22:12   

Bo według ustawy podnoszącej wiek emerytalny z 60 do 67 lat dla kobiet, miało się to (podnoszenie) odbywać stopniowo - o ile dobrze pamiętam, co kwartał wiek emerytalny miał wzrastać o miesiąc (albo jakoś tak). Takie gonienie wyniku, zależne od daty urodzenia.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 10:21   

Nie inaczej Beata, nie inaczej

http://www.wskazniki.pl/?doc_id=290919
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 12:41   

Dobra, a co sądzicie w ogóle o wieku emerytalnym dla kobiet ?
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 14:34   

Powinien być wyższy niż dla mężczyzn.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 14:56   

Luc du Lac, moim zdaniem nie ma powodu, żeby kobiety przechodziły na emeryturę wcześniej niż mężczyźni. A w ogóle o prawie do emerytury powinien decydować staż pracy np. 40 lat niezależnie od wieku, ale o prawie, a nie o obowiązku przechodzenia na emeryturę. Ja dla naprzykładu mam 43 lata pracy i wiek stosowny nawet wg przepisów obowiązujących do 1 października, a na razie nie wybieram się na odpoczynek.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 17:01   

Zgadzam się z Agi.
Odnoszę wrażenie, że emerytura jest czasami częściowo mylona z rentą. Chodzi mi o to, że renta jest to pewna zapomoga dla osób niezdolnych do pracy. W podobny sposób traktowana jest (przez niektórych) emerytura - jak swego rodzaju zapomoga dla osób niezdolnych do pracy ze względu na wiek. Tymczasem emerytura jest formą ubezpieczenia - trzeba ileś tam lat oszczędzać, żeby ją dostać. A lata oszczędzania nijak się mają do lat kalendarzowych. Wynikają jedynie ze stażu pracy.
I zgadzam się, że powinno to być prawo, a nie obowiązek. Moje doświadczenie uczy, że najlepiej pracują zespoły zróżnicowane wiekowo - młodzi ludzie wnoszą świeże pomysły, odwagę i zapobiegają skostnieniu firmy, a osoby starsze wnoszą doświadczenie i troszeczkę hamują nadmiar entuzjazmu, gdy młodzi chcą postawić wszystko na głowie (nie wszystko co nowe koniecznie musi być lepsze).
A dlaczego kobiety, które statystycznie żyją dłużej, mają iść wcześniej na emeryturę, tego nie pojmuję.

Cały te wywody to moje prywatne zdanie laika. Nie mam na nie żadnego, naukowego potwierdzenia. Tak uważam i już :)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37525
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 17:57   

sama koncepcja wieku emerytalnego jest durna z zasady, pozbawiona sensu, dyskusja na temat formy jest również pozbawiona sensu
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 18:09   

Fidel-F2, to nie dyskutuj.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37525
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 18:24   

a próbuję?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 18:30   

Może durna, ale jedyna możliwa w POlsce
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 18:41   

nureczka napisał/a
A dlaczego kobiety, które statystycznie żyją dłużej, mają iść wcześniej na emeryturę, tego nie pojmuję.
Że sparafrazuję: wyjdź trochę poza inteligenckie środowisko i spytaj 60letnią, dajmy na to, sprzątaczkę, czy nadal ma ochotę pracować.

Uważam, że nowe prawo dające wybór jest bardzo dobre.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 18:44   

Fidel, to napisz czemu durna i wytłumacz co byś proponował w zamian, bo inaczej taki wpis brzmi jak przekomarzanie dzieci w piaskownicy: "bo twój tata/dziadek/brat/pies/tchórzofretka/dzielnicowy jest głupi". Ogólnie zgadzam się z Agi i nureczką, ale... Z tymi latami pracy to i tak i nie. Bo OK pomysł z własnym kontem i dzieleniem co tam odłożyliśmy (bo tak, odłożyliśmy, nie dostalibyśmy tej kasy do ręki, co by nam się należało gdybyśmy pracowali w szarej strefie), ale prognozowana długość życia też musi być brana pod uwagę. A może Fidel by się zgodził z tym co ja uważam, ważna jest kwota i prognozowana długość życia, a jak zechcę korzystać z tej kwoty to mogę po 3 latach pracy nawet (choć, patrz dalej), ale będę otrzymywać złoty pięćdziesiąt. Tylko wtedy nie ma, no nie ma i już żadnych socjalnych emerytur. Kasa na cwaniaków co przeszli za te złoty pięćdziesiąt a potem zaczęli chorować, zrobili się starzy, idzie z innej puli. Nie wiem fundacje, Bill Gates, związki wyznaniowe i inni darczyńcy. I dlatego nie może być tak łatwo i dlatego jako świadczenie wspólne czy jak go tam nazwać jestem w stanie zrozumieć zasadę wieku emerytalnego/lat pracy. Bo systemy się uszczelnia przed cwaniaczkami, a pozostali dostają po głowie.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37525
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 19:14   

wtedy musiałbym dyskutować
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 19:21   

Ale, że co, obraziłeś się jak pensjonarka? Wybacz, ale jak nie chcesz dyskutować, to po co stukasz w klawiaturę? Miałoby to sens gdybyś był Bogiem i przekazywał prawdy objawione, ale już kiedyś ustaliliśmy, że tak nie jest, a wyznawcy są nimi na własną odpowiedzialność, nespa? No, ewentualnie gdybyś miał sobie bloga czy pamiętniczek i tam sobie stukał.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 19:35   

m_m napisał/a
wyjdź trochę poza inteligenckie środowisko i spytaj 60letnią, dajmy na to, sprzątaczkę, czy nadal ma ochotę pracować.

Analogicznie, spytaj 60 letniego, dajmy na to śmieciarza albo kanalarza, czy nadal ma ochotę pracować.
Gdyby chodziło o ochotę, byłabym na emeryturze od jakiś 15 lat.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37525
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 20:16   

ihan, serio? serio mi się nie chce
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 21:34   

nureczka ajaj....mam cię za sypiącą twardymi argumentami interlokutorkę, a ty próbujesz po prostu odwrócić kota ogonem?
Przed wysłaniem poprzedniego posta, usunąłem z niego fragment o pracującym mężczyznie(nie był to akurat kanalarz ani śmieciarz), ale widać trzeba flanki gęściej obstawiać.
A teraz napisze coś za co mnie znienawidzicie, otóż od pól roku mógłbym być na emeryturze(po 25latach pracy) ale nie chcę tego. Komfort, ale co zrobię za rok, dwa czy dwadzieścia?
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 21:38   

Oj, m_m, na nienawiść to trzeba mocniej popracować.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 21:44   

Popracować, no właśnie.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 22:22   

m_m, bo problemem jest to, o czym większość nie chce pamiętać: wysokość emerytury. Jeśli na ponad 66 lat mam w tym momencie (bez uwzględnienia 500plus i innych plusów, które rozwalą budżet państwa w drzazgi) prognozowaną emeryturę w wysokości 2 tys pln z groszami, znaczy w wieku 60 lat będę miała niższą niż najniższe wynagrodzenie. A nie pracowałam za najniższe wynagrodzenie, co mogło się przydarzyć tej twojej 60 letniej sprzątaczce. Poza tym, hmmm, 60 lat to nie jest starzec :) . Bez żartów, jeśli ludzie przejdą w wieku 60,lat (i w wielu przypadkach jeśli nie jest to nawet obowiązek, to pracodawca w ten czy inny sposób postara się by było obowiązkiem) emeryci będą dostawać socjalną, jak te opisywane teraz renty dla mundurowych w wysokości niecałe 900 PLN miesięcznie. Dotąd nikt nikogo do pracy nie zmusza, można w każdej chwili odejść. Ale problemem jest jakie świadczenie się będzie dostawać, a nie czy ktoś kogoś zmusza do pracy.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 22:50   

m_m napisał/a
nureczka ajaj....mam cię za sypiącą twardymi argumentami interlokutorkę, a ty próbujesz po prostu odwrócić kota ogonem?

Oj tam, oj tam. Zaraz twarde argumenty. W niedzielę po spóźnionym obiedzie? Nie wymagaj ode mnie niemożliwego :)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 23:21   

ihan napisał/a
(bez uwzględnienia 500plus i innych plusów, które rozwalą budżet państwa w drzazgi)
a ta wróżba ekonomiczna to skąd się ci wzięła, wystarczy nie kraść i budżet ma się świetnie ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37525
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 23:22   

głupi byłeś a teraz jesteś jeszcze głupszy
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 23:39   

Cóż dalambercie muszę się oprzeć na twoim doświadczeniu, bo osobiście nie kradłam z budżetu, ani znikąd indziej.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group