Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
przepraszam, kto mi powie...?
Autor Wiadomość
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2017, 23:51   

Eh, jakiekolwiek dyskusje merytoryczne o emeryturach są bez sensu.

Dogmat pierwszy.
Emerytura w naszym europejskim rozumieniu, to umowa społeczna zawarta z przyszłością (przyszłymi pokolenimi)

Dogmat drugi - jesteśmy za biedni jako kraj, aby wypłacać "uczciwe" emerytury.
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 00:33   

ihan napisał/a
Jeśli na ponad 66 lat mam w tym momencie (bez uwzględnienia 500plus i innych plusów, które rozwalą budżet państwa w drzazgi) prognozowaną emeryturę w wysokości 2 tys pln z groszami, znaczy w wieku 60 lat będę miała niższą niż najniższe wynagrodzenie.

A wydawało mi się, że osoba budująca zdania wielokrotnie złożone powinna znać znaczenie słowa ,,dobrowolne'' :omg:
Większość dyskutantów zgrabnie omija wątek dobrowolności, a to jest najważniejsze w całej tej ustawie.
I poszukaj 60letniego kanalarza, nie będzie starcem? Wiem, opary absurdu(albo czegoś innego, przecież to kanalarz) się unoszą, ale praca fizyczna a praca umysłowa to dwie różne sprawy. O tym też zapominacie.
Uwaga, obstawiam flanki: nie mam zamiaru wprowadzać pomysłu na emeryturę dla fizycznych i umysłowych :mrgreen:
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 01:09   

ihan, wiem,że czytasz jedną ,gazetę i oglądasz jedna telewizję, a przynajmniej domniemam może byś jednak zauważyła, że po sierpniu budżet państwa jest dalej na plusie, a wpływy rosną, bezrobocie najmniejsze od 1989, więc nie pitol. A faktycznie wystarczyło zatrzymać wyłudzenia VAT i inne przekręty, wiem niektórych to boli.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 08:48   

m_m, a przeczytałeś resztę mojej wypowiedzi? Nie wiem, może żyję w dziwnym środowisku, w okolicach Polski B. Wielu moich znajomych ma doświadczenie, że jeśli ktoś przekracza wiek emerytalny pracodawca kończy współpracę. I tak wygląda ta dobrowolność. Jeśli budżet będzie stać na wypłatę emerytur w wysokości pozwalającej na przeżycie, niech pozwala na przejście na emeryturę w wieku 35 lat, luz.

dalambercie, zazdroszczę optymizmu. Na zdrowie. Aha, żadnej telewizji nie oglądam, dla jasności. Z gazet czytuję Politykę jedynie, mają świetne artykuły popularnonaukowe.

edit: i jeszcze do tej dobrowolności, przytaczałam wyżej Prawo o szkolnictwie wyższym, gdzie stosunek pracy wygasa z momentem osiągnięcia wieku emerytalnego. Tak, to przypadek szczególny. I pewnie takich szczególnych jest dużo więcej.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37522
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 10:50   

dalambert, przestań. Już udowodniłeś swoją głupotę, kolejnych dowodów nie potrzebujemy.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 13:23   

Ihan ale tu już wkraczamy w sferę pozaustawową.
Zwolnienie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego jest tak samo godne potępienia, jak z każdego innego wyimaginowanego powodu.
Inną sprawą jest zdolność do pracy w takim wieku, ale to już kolejny problem, wszyscy wiedza jak wyglądają badania okresowe.

Podobałby mi się taki system: państwowa emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego plus to co sobie zaoszczędziłeś w ,,OFE''. Ale jak wiadomo, z tych środków nas okradziono.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37522
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 13:42   

m_m, nie zrozumiałeś
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 16:22   

m_m napisał/a
Zwolnienie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego jest tak samo godne potępienia, jak z każdego innego wyimaginowanego powodu.

W praktyce wygląda to tak, że firmy pozbywają się ludzi na kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, tuż przed tym, jak osoba ta wchodzi w "wiek ochronny". Nikt nie chce mieć niezwalnialnego pracownika.

m_m napisał/a
Podobałby mi się taki system: państwowa emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego plus to co sobie zaoszczędziłeś w ,,OFE''. Ale jak wiadomo, z tych środków nas okradziono.

A tutaj się z Tobą w 100% zgadzam. Taki system mają, na przykład w Kanadzie. Po osiągnięciu określonego wieku, każdemu. z automatu, należy się emerytura. Co prawda są to jakieś grosze, które pozwalają nie umrzeć z głodu i niewiele więcej. Resztę musisz sobie, obywatelu, oszczędzić sam. Tylko obawiam się, że przy europejskiej mentalności to nie przejdzie. Dobrze, jeśli by 10% narodu odłożyło cokolwiek, bo jakoś to będzie. A potem płacz i zgrzytanie zębów, że staruszek na leki nie ma. I każdy by tłumaczył, że nie miał z czego odłożyć.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 18:14   

Nureczka ale obniżenie wieku emerytalnego nie jest tego przyczyną. Zgubił się gdzieś sens tej dyskusji.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 18:40   

m_m napisał/a
Nureczka ale obniżenie wieku emerytalnego nie jest tego przyczyną. Zgubił się gdzieś sens tej dyskusji.

Nie do końca wiem, do której części mojej wypowiedzi się odwołujesz. Domniemywam, że do pierwszej.
Oczywiście, że nie jest. Tu się wykształcił wątek poboczny.
Obniżenie wieku emerytalnego może zaowocować czym innym - obniżeniem, i tak już bardzo niskich emerytur.
A spróbujmy postawić to samo pytanie inaczej: dlaczego mężczyzna, który i tak statystycznie krócej żyje, ma pracować dłużej?
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2017, 18:55   

nureczka napisał/a
Nie do końca wiem, do której części mojej wypowiedzi się odwołujesz. Domniemywam, że do pierwszej.
Tak, ale chyba jednak zawsze muszę cytować to, do czego się odwołuję.
nureczka napisał/a
A spróbujmy postawić to samo pytanie inaczej: dlaczego mężczyzna, który i tak statystycznie krócej żyje, ma pracować dłużej?
No właśnie, jak równouprawnienie to równouprawnienie. Kobiety na traktory!
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 5 Wrzeœśnia 2017, 08:52   

m_m napisał/a
Kobiety na traktory!

Umiem prowadzić traktor. Serio, serio. Gdybym musiała wybrać między karierą przedszkolanki a traktorzystki bez wahania wybrałabym traktor.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 5 Wrzeœśnia 2017, 09:20   

nureczka napisał/a
Umiem prowadzić traktor. Serio, serio

Ja też. Nawet mam w życiorysie epizod pracy przy żniwach, zwoziłam z pola przyczepy ze zbożem. :mrgreen:
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 5 Wrzeœśnia 2017, 10:34   

nureczka napisał/a
Gdybym musiała wybrać między karierą przedszkolanki a traktorzystki bez wahania wybrałabym traktor.


ja nie potrafię, ale w rzeczonej sytuacji bez wahania wybrała bym traktor.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Wrzeœśnia 2017, 22:25   

To ja zmienię temat, chociaż to chyba nie do końca ten wątek. Syn mi się uparł przeflansować z dziewczyną do Warszawy i szuka mieszkania i tak jakby nie daje rady nic sensownego wyszukać. Może ktoś coś podpowie i pomoże?
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 9 Wrzeœśnia 2017, 23:43   

Przeflansowac?
Co to znaczy?
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37522
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 9 Wrzeœśnia 2017, 23:47   

Zmienić miejsce zamieszkania
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 00:01   

Gdzie się tak mówi?
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 00:07   

Luc du Lac, Wszędzie :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37522
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 00:12   

Przeflancowanie to po prostu zmiana. Reszta to kontekst.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 00:26   

Chyba problem jest z literówką, przeflanCować (zakładam, że o to Rafałowi chodziło).
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 01:35   

Acha. Przeflancować też pasuje :wink:
Czyli tak jakby zmienić miejsce zapuszczania korzeni - w wielkim skrócie :)
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 01:55   

Przeflancowac coś mi się gdzieś kolacze, ale nigdy nie słyszałem tego jako gdzieś zamieszkać.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 02:03   

Przeflancować gębę?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 08:24   

To groźba czy obietnica gorat, ?

A w temacie - Rafał, syn chce kupić, wynająć?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 10:08   

Kruk Siwy, wynająć na rok.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 11:29   

Jak Kruk twierdzi, że można, to nie tym razem.

Na czym polega problem? Na cenie, lokalizacji czy standardzie? Może syn wymaga czegoś więcej, np. pokoiku dziecięcego?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Silaqui 
Zombie Lenina


Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2017, 15:32   

Rafał napisał/a
To ja zmienię temat, chociaż to chyba nie do końca ten wątek. Syn mi się uparł przeflansować z dziewczyną do Warszawy i szuka mieszkania i tak jakby nie daje rady nic sensownego wyszukać. Może ktoś coś podpowie i pomoże?


Jak szukałam mieszkania w zeszłym roku, to pomimo śledzenia wszelkich dostępnych stron z ogłoszeniami koniec końców musiałam zapłacić haracz agencji, ale u mnie też dochodziła kwestia bardzo wąskiego okienka czasowego.
Jesli młodzi mają czas, to polecam fajne ogłoszenia z agencji wyszukiwać jeszcze raz - czesto gęsto bowiem dane ogłoszenie wisi gdzieś w sieci, a wielkie agencje wyłapują i zamieszczają jako swoje.
No i warto popytać znajomych - wtedy jest szansa na znalezienie lokum za w miarę rozsądne pieniądze :)
A tak ogólnie - nie zazdroszczam szukania, sama swoje wspominam koszmarnie, a teraz jeszcze początek roku szkolnego/akademickiego, to i oferty szybko znikają :/
_________________
Na początku było Słowo. Potem pojawił się pieprzony edytor tekstu. Potem procesor myślowy. A potem nastąpił koniec literatury.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 11 Wrzeœśnia 2017, 12:16   

gorat napisał/a
Na czym polega problem? Na cenie, lokalizacji czy standardzie?
Jak pozakładasz filtry na otodomie czy olx czy czymkolwiek (czynsz do 2k) to to co zostaje w 90% jest nieaktualne. Reszta jest rozchwytywana w ciemno przez innych poszukujących zanim dojedziesz do mieszkania (po umówieniu oględzin z wynajmującym). W kilku przypadkach okazuje się, że uczestniczysz w castingu na najemcę i po namyśle wynajmujący ewentualnie skontaktuje się z tobą. Ogólnie jest kaszana. Chyba faktycznie młody będzie musiał się przełamać i odpalić dolę agencji jak pisze Silaqui, co strasznie go boli póki co :wink:

gorat napisał/a
Może syn wymaga czegoś więcej, np. pokoiku dziecięcego?

:twisted:
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 12 Wrzeœśnia 2017, 15:27   

Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez "sensowne". Na Tarchominie można wynająć przyzwoity pokój z kuchnią (nie mylić z kawalerką) już za ok. 800 zł plus opłaty, podczas gdy na starej Ochocie poniżej 2 tysięcy trudno znaleźć coś, co nie jest piwniczną izbą. Do mnie do pracy ludzie codziennie dojeżdżają z Łodzi, bo tam ceny za wynajem nie są aż tak kosmiczne. Kwestia priorytetów i proporcji "metraż" do "wygoda" do "cena".
Przy dłuższym wynajmie (5 lat studiów) spotkałam się nawet z opcją, że ktoś kupował kawalerkę "w dobrym miejscu" żeby ją potem odsprzedać. Finansowo to opcja najkorzystniejsza, ale wymaga ogromnego kapitału na początek, więc raczej jest to oszczędność dla bogatych.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group