Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 18

Podobały się nam :
Robert M. Wegner - Przebudzenie
42%
 42%  [ 53 ]
Andrzej Kozakowski - Dies Irae
1%
 1%  [ 2 ]
Emma Popik - Spełnione życzenia
8%
 8%  [ 11 ]
Marek Starosta - Orzeł
7%
 7%  [ 9 ]
Szymon Wątorek - Pudełko zapałek
3%
 3%  [ 4 ]
Artur T. Korczyński - www.ghost.com
2%
 2%  [ 3 ]
Ela Graf - Ethnica II
33%
 33%  [ 42 ]
Głosowań: 72
Wszystkich Głosów: 124

Autor Wiadomość
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 21 Kwietnia 2007, 17:47   Tekst numeru 18

ok. PIERWSZA !!! :D

nie bede zatem spojlerowac i podsumuje maksymalnie krotko:

Robert M. Wegner – Przebudzenie - taktaktak! :P :bravo
Andrzej Kozakowski - Dies Irae - hmm... :|
Emma Popik - Spełnione życzenia - yyy... :?
Marek Starosta - Orzeł - no... :|
Szymon Wątorek - Pudełko zapałek - fuj!!! :twisted:
Artur T. Korczyński - www. ghost.com - o, o... :)
Ela Graf - Ethnica II - ;P: ;P: ;P:

glos na Przebudzenie. ze tylko jeden ? A BO TAK ;P:
drugi przyznalabym sobie, a to nie wypada ;P:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
tomay 
Langolier


Posty: 287
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Kwietnia 2007, 20:29   

drugi:

Robert M. Wegner – Przebudzenie - świetne, kupie powieść tego autora o czymkolwiek napisze :)
Andrzej Kozakowski - Dies Irae - ok, przyzwoity szort...
Emma Popik - Spełnione życzenia - spodziewałem się lepszego zakończenia...
Marek Starosta - Orzeł - nawet całkiem dobry debiut, choć końcówka też nie urzeka...
Szymon Wątorek - Pudełko zapałek - jakoś bezsensu dla mnie, nic sie nie dzieje i w ogóle...
Artur T. Korczyński - www. ghost.com - dobre, zakończenie też :)
Ela Graf - Ethnica II - bardzo sprawnie napisane, świetnie się czyta tylko przewidywalne do bólu zakończenie...

Punkty idą dla R.M.Wegnera i E.Graf, za to ze czytało się przyjemnie i dostarczyło mi najwięcej rozrywki.
_________________
http://fotoforum.gazeta.p....bielawski.html
email: tomasz.bielawski@op.pl
gg:4535360
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 21 Kwietnia 2007, 20:53   

- przewidywalne?? co?
(ale zapraszam do mojego cichego koncika, nie spojlerujmy tutaj)

a no i dziekuje za glos :oops: :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 21 Kwietnia 2007, 20:58   

Tutaj można spojlerować do woli (zresztą ciekawe komu - nikt nie poznałby czegoś nowego), a w kąciku autorskim to trzeba zabezpieczać się, ostrzeżenia pisać...
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 21 Kwietnia 2007, 23:18   

jakie znowu ostrzezenia?? :shock:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 00:36   

elam napisał/a
jakie znowu ostrzezenia?? :shock:

! UWAGA SPOJLER ! ;P: :mrgreen: 8)
_________________
Wysłano z Atari
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 02:48   

Dzieki elam, dzieki tomay, przypominam też, że głosujemy jeszcze na poprzedni numer.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Kirasz 
Frodo Baggins


Posty: 117
Skąd: Karak Krakow
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 14:29   

Robert M. Wegner - Przebudzenie Punkcik.
Andrzej Kozakowski - Dies Irae Szczerze to nie za bardzo zrozumiałem.
Emma Popik - Spełnione życzenia Jak ktoś lubi tego typy texty to sympatyczne w swej chorej całości.
Marek Starosta - Orzeł Początek dobry zakończenie…lotnik naprawiający urządzenie nad którym głowili sie naukowcy...które spadło z X metrów.
Szymon Wątorek - Pudełko zapałek Jak by nie było kontynuacji Snu Przedwiecznych moim zdaniem najlepszy text numeru, brudny i przewidywalny co sie będzie działo na takiej imprezie, bez cukierkowości.
Artur T. Korczyński - www,ghost.com Nie przestraszył mnie.
Ela Graf - Ethnica II Dobry pomysł na planetę, jednak czytałem z nastawieniem że będzie wiecej pokazane niz wyjasnione za pomoca - chodzi o to to to i to koniec.

E: NURS na 17 tez poszedl glos jakis czas temu.
_________________
We are just a moment in time...
Ostatnio zmieniony przez Kirasz 22 Kwietnia 2007, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 14:31   

Dzieki Kirasz, na poprzednie teksty głos też poszedł?
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
anajo 
Frodo Baggins

Posty: 109
Skąd: płock
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 15:01   

numer dobry
opowiadania najlepsze to autorstwa Roberta Wegnera i Eli Graf
pozostałe są w tyle ale nie było żadnej słabizny
głos na opka autorów wymienionych i :bravo :bravo dla nich



p.s.
Nursie co będzie w następnym numerze :?: :?:
 
 
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 17:46   

Kirasz napisał/a

Marek Starosta - Orzeł Początek dobry zakończenie…lotnik naprawiający urządzenie nad którym głowili sie naukowcy...które spadło z X metrów.


Nie zaakcentowałem tego wystarczająco dobitnie (i moja wina), ale budowa urządzenia była dość prosta, tajemnicę stanowiło tworzywo.
 
 
Kirasz 
Frodo Baggins


Posty: 117
Skąd: Karak Krakow
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 18:41   

M.Starosta witam :)

Nie chce wytykać błedów a kilka ich jest, nie przepadam za tym. :) Przyjemnie mi sie to opowiadanko czytało i to jest najważniejsze. Mam nadzieje że Cię nie uraziłem.

Pozdrawiam.
_________________
We are just a moment in time...
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 18:47   

Sio da wątku autorskiego kolegi Starosty. :-)
anajo: Uznański, Rogoża, Dębski, to pewniaki. a ze 3, 4 inne jeszcze dojdą.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
inquisitor 
Jaskier

Posty: 54
Skąd: blachownia slaskie
Wysłany: 22 Kwietnia 2007, 23:37   

Przebudzenie - czekam na wiecej
Ethnica II - cywilizowani barbarzyńcy i mądrzy tubylcy i o dziwo ciekawe
Orzeł - fajnie się czyta ale " Chłopcze twój kraj cię ptrzebuje...." na skrzydlach, a po kiego czorta?????????????
Dies irae - grzeczne dziewczynki idą prosto do nieba, niegrzeczne chodzą tam gdzie chcą
Spełnione życzenia - jeśli ktoś lubi takie opowiadania, ja nie
Pudełko zapałek - ????????
www,Ghost.com - jeśli nie wiesz że umarłeś to po co umierać już ktoś to wałkował i tamten raz mi wystarczy
_________________
Jam jest częścią tej siły która wiecznie pragnąc zła wiecznie czyni dobro
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 00:01   

a punkty goes to...?
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 08:08   

Robert M. Wegner - Przebudzenie - wydało mi się słabsze od pierwszej części, ale nadal dobre i lepsze od reszty zawartości numeru. PUNKT
Andrzej Kozakowski - Dies Irae - relatywizm piekła, plus ponad średnią
Emma Popik - Spełnione życzenia - fajna wizja, ale jakoś tak niewciągająco przedstawiona. Musiałem brnąć przez tekst nie wchodził gładko.
Marek Starosta - Orzeł - nic nadzwyczajnego, ale też nie ma zbytnio czego się czepić. Średniacha.
Szymon Wątorek - Pudełko zapałek - naturalistycznie, ale po co? Słabo.
Artur T. Korczyński - www.ghost.com - jedna uwaga w tekście było ghosts.com, nie taki miał być tytuł? Też średniawo.
Ela Graf - Ethnica II - przewidywalne i ten rodzący się romansik, błee. Trochę niewiarygodni Ci Nowi-ludzie-z-Gwiazd (przynajmniej opisany obóz), powinni się zachowywać właśnie jak inne obozy. Kopać dziury w poszukiwaniu złóż, eksplorować nieznane obszary planety (nawet nie sprawdzono Kolebki Życia :shock: ), oszukiwać i wykorzystywać tubylców (troszkę robił to Gerard, ale za mało). Mdławe.

Daję tylko jeden punkt, nie podszedł mi ten numer :evil:
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 09:53   

Robert M. Wegner - Przebudzenie - punkt, dobre i wciągające. Mrrrau!
Andrzej Kozakowski - Dies Irae - krążenie po zaświatach - ciekawe, ciekawe. Chociaż ja tam wolałabym znaleźć sobie jakieś ładne i spokojne miejsce, a nie tak z kotła do kotła... :mrgreen:
Emma Popik - Spełnione życzenia - kurczę, coś jest w tym obrazku, mianowicie że bez biednych opieka społeczna stałaby się kompletnie niepotrzebna, i jej pracownicy musieliby poszukać sobie innej roboty. Tylko ja tak nie lubię zafajdanej rzeczywistości...
Marek Starosta - Orzeł - no właśnie, ładne, tylko po co dziś te skrzydła.
Szymon Wątorek - Pudełko zapałek - eee, bez komentarza.
Artur T. Korczyński - www.ghost.com - zapętlone jakieś. To znaczy, jeżeli umarła ta kobieta, to skąd jej mąż wpadł na pomysł kontaktowania się z duchem przez Internet? A może umarli oboje i są w zaświatach połączonych internetowo?
Ela Graf - Ethnica II - drugi punkt, fajna ta planeta.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 10:18   

Godzilla napisał/a
Orzeł - no właśnie, ładne, tylko po co dziś te skrzydła.

Może po to, żeby zostać superbohaterem a'la Kapitan Ameryka :wink: Polska potrzebuje kogoś takiego!
_________________
Wysłano z Atari
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 10:44   

Latający żołnierzyk mogący razić wroga granatami jest raczej chybionym pomysłem w dobie bezzałogowych samolotów (Predatory), ale w jednostkach specjalnych z pewnością znalazłby zastosowanie.
Mnie natomiast w tym opowiadaniu uderzył inny babol. Bohater zaopatrzony jest w szpiegowski aparat przypięty do pasa, który w finałowej bitwie odgrywa kluczową rolę. W czasie szamotaniny bohater razi wroga błyskiem flesza. Pomijając fakt, że w czasach XX wojny ciągle jeszcze używano we fleszach jednorazowych żarówek spaleniowych i sama lampa była sporym klamotem, to rażące jest co innego. Po co w szpiegowskim aparacie lampa błyskowa?
Domyślam się, że pilot robił nią zdjęcia obiektów z lotu ptaka. Nawet współczesne lampy błyskowe o dużej mocy nie są w stanie oświetlić obszaru na więcej niż kilkanaście metrów. Flesze używa się głównie w studio, a w terenie tylko, by doświetlić pierwszy plan (albo rozproszyć cienie). Robienie zdjęć lotniczych z lampą błyskową jest nieporozumieniem i nie ma sensu.
 
 
Kirasz 
Frodo Baggins


Posty: 117
Skąd: Karak Krakow
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 11:14   

Nie mogę musze to napisać, co do opowiadania ORZEŁ...kopanie grobu saperka w styczniu z jedna sprawna ręka a z druga rozorana aż do kości ja bym chyba sie zes...znaczy kwiczał z bólu.

NURS nie bij :shock:

E:Ups...
_________________
We are just a moment in time...
Ostatnio zmieniony przez Kirasz 24 Kwietnia 2007, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 11:26   

Poza tym - UWAGA, SPOILER! może coś źle zapamiętałam, bohater później dostarczył zwłoki Niemca do miasta, aby można było denata przyzwoicie pochować. Chwalebny czyn, tylko jak mu się to w ogóle udało?
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 11:26   

A moze ktos ostatnio ustalonym dobrym zwyczajem dopisac do tytulu ankiety do kiedy sie glosuje, zeby bylo wiadomo? Tak jak to jest przy tekscie i publicystyce numeru 17?
_________________
5 zdań na temat
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 13:18   

Dzięki Czarny, dzięki Godzillo.
Co do Orła, to raczcie zauważyć, że to debiut. Po co nam teraz bohater? Może, żeby zamach przeprowadzić na nieudolnego władcę krainy, albo wykraść jakąś tajemnicę, albo kombatant nie kuma nowoczesnych technologii i marzy mu się powrót do chwały, tak, jak on to rozumie.
aparat mógł służyć dokumentowaniu zestrzeleń. Czyli w nocy z bliska, na ziemi, itp.
Datę dopiszę.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 13:31   

No no, jakiś smaczny pomysł na wykorzystanie tych skrzydeł, to by było coś.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 14:37   

Cytat
Co do Orła, to raczcie zauważyć, że to debiut.


Przyjemność wytykania wszelkich błędów i nieścisłości, szukanie dziur w fabule i budowie świata, tropienie i czepianie się każdego niuansu i drobiazgu to święte prawo forumowicza. Niestety debiutanci nie mają co liczyć na fory. Tu nie litości i pobłażania. Tu są pisarze i czytelnicy. Debiutanci muszą się przystosować albo zginą. ;-)
Ze swojej strony radzę Markowi, czytać uważnie krytykę, ale za bardzo się nie przejmować i, broń boże, nie zrażać. Opowiadanie nie jest złe jeśli się załapało do druku, a żarty i czepialstwo to część folkloru forum.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 14:55   

Savikolu, jednoczesnie nie można stawiac tej samej poprzeczki osobie, ktora dopiero startuje, i tej, ktora ma ogromny dorobek. to tez bierzcie pod uwagę.
IMO bardzo wiele rzucanych uwag zalezy od osobistego punktu widzenia rzucającego - vide aparat. czy to jest blad? Z punktu widzenia twojego - wyglada na nielogicznośc, ale lampy mozna zmieniać i miec ich cała kieszeń, a piloci dokumentuja zestrzelenia - czyli z mojego jest OK. to naprawde uznaniowa rzecz.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 18:18   

Uff!

Sporo kontrowersji. Postaram się na wszystko odpowiedzieć.

Po pierwsze, to mój debiut ale nie mam wrażliwości debiutanta. Walcie śmiało! Na pewno się nie obrażę. Wszystkie uwagi przyjmuję bardzo chętnie bo dzięki nim mogę się czegoś nauczyć.

Z dobrym opowiadaniem jest jak z dowcipem - nie trzeba go potem tłumaczyć. Ale skoro pewne rzeczy są niezrozumiałe, to spróbuję wyjaśnić...

Po co skrzydła w erze samolotów bezzałogowych? Inspiracją do opowiadania faktycznie były komiksy o Kapitanie Ameryce, który w XX wieku biega w kolczudze (sic!) i ze średniowieczną tarczą. Po co? Bo jest symbolem propagandowym. Na okładce pierwszego zeszytu (chyba z 1941 roku) Kapitan ubrany w barwy amerykańskiej flagi daje w pysk Hitlerowi. Ta konwencja wydała mi się strasznie fajna i postanowiłem się nią pobawić.

Co do wszelkich baboli typu aparaty fotograficzne i saperki - ja wiem, że to nie jest wystarczający argument, ale w poetyce heroic wiele zagadnień technologicznych i praw fizyki się upraszcza i na wiele przymyka oko. Opowieści o super-bohaterach są dla łowców baboli :P jak wielka tarcza strzelnicza.

Jeśli Niemcy byli w stanie za duże pieniądze zbudować skrzydła to i aparat z fleszem. Do czegoś widać był potrzebny.

Transport ciała odbywał się podobnie jak skrzynki w opowiadaniu. Skrzydła umożliwiały uniesienie ciężaru większego niż sam pilot.

I wreszcie zdanie "Twój kraj cię potrzebuje" ma po prostu pobudzić wyobraźnię. Co się dziadkowi roi pod czaszką? Co on robił w Anglii przez te wszystkie lata? Jak by np. bracia Kaczyńscy wykorzystali polskiego ikonicznego super-bohatera? Czy poleciałby do Afganistanu albo Iraku? Co by w ogóle robił super-bohater wpisany w naszą polską rzeczywistość? Czy odniósłby wielki sukces medialny a może natychmiast by się ośmieszył?

Jeśli ktoś chce podyskutować albo wytknąć jeszcze jakieś błędy, zapraszam tutaj.
 
 
Ignatius 
Jaskier


Posty: 50
Skąd: Hindenburg
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 18:23   

Nie będe orginalny... Wegner i Graf. Wszystko w temacie. Pozostałe teksty znośne, zgrabne i przyjemne w czytaniu, jednak te dw zdecydowanie się wybiły. Gratuluję wszystkim! Oby tak dalej, a nawet jeszcze lepiej (ponieważ nigdy ne jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej, prawda?)
_________________
"Supermoce, inteligencja i najlepsza figura, jaką można sobie zrobić... i dalej muszę konkurować z trupem."
Emma Frost o Jean Grey - "Astonishing X-Men: Obdarowani"
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 18:23   

Dzięki Ignatius. Zapraszam także do oceny poprzedniego numeru.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Ignatius 
Jaskier


Posty: 50
Skąd: Hindenburg
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 18:26   

Cóż za krótka pamięć. Już jakiś czas temu dziękowałeś mi za ocenę poprzedniego numeru :] Cóż, chyba nie zasłużyłem sobie jeszcze na zapamiętanie ;P
_________________
"Supermoce, inteligencja i najlepsza figura, jaką można sobie zrobić... i dalej muszę konkurować z trupem."
Emma Frost o Jean Grey - "Astonishing X-Men: Obdarowani"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group