Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Szorty - "Nic śmiesznego" głosowanie do 27.02 ok.

Głosujcie na najlepszych
1. Dzień z życia
7%
 7%  [ 11 ]
2. Epitafium dla Cichych Braci
6%
 6%  [ 10 ]
3. Dori
8%
 8%  [ 13 ]
4. Tradycja
12%
 12%  [ 19 ]
5. Nie do śmiechu
2%
 2%  [ 3 ]
6. Nic śmiesznego
2%
 2%  [ 3 ]
7. Mit o dwóch rzeźbiarzach
5%
 5%  [ 8 ]
8. Dziecka nocny śmiech
14%
 14%  [ 22 ]
9. Eksperyment
4%
 4%  [ 6 ]
10. Smokobójcy
12%
 12%  [ 18 ]
11. Profesjonalista
4%
 4%  [ 7 ]
12. Ostatnia nadzieja
11%
 11%  [ 17 ]
13. Szort
6%
 6%  [ 10 ]
14. Noc
1%
 1%  [ 2 ]
15. Żaden z powyższych
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 45
Wszystkich Głosów: 149

Autor Wiadomość
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37555
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:30   

Bellatrix napisał/a
wychodzący z tekstu emocjonalny infantylizm i egocentryzm bohaterki nie ma żadnego uzasadnienia w treści
cienia tych cech nie ma w tekście, skąd Ty to wytrzasnęłaś?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:32   

Bellatrix napisał/a
Nie zgodzę się, że kreacja postaci wyszła dobrze - wychodzący z tekstu emocjonalny infantylizm i egocentryzm bohaterki nie ma żadnego uzasadnienia w treści. W ten sposób o dokładnie każdej postaci mogłabyś napisać, że jest dobrze opisana - i co z tego, że płaska/bezbarwna/niekonsekwentna przecież takie postacie/tacy ludzie też istnieją.


Przepraszam za złośliwość, ale dopiero teraz mam wrażenie, że rozmawiamy merytorycznie.
Pomijam kwestię tego, czy zgadzam się z argumentami, ale teraz można się juz zgadzać albo nie.

Ton ma znaczenie, niestety.
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
Ostatnio zmieniony przez lakeholmen 16 Lutego 2011, 16:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bellatrix 
Batman


Posty: 531
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:32   

lakeholmen napisał/a

To chyba bardzo mocne słowa, te o braku wartości literackich. Nie można tak chyba mówić na podstawie braku akceptacji czy współczucia dla bohatera.


nie mówię o braku wartości literackich na podstawie braku akceptacji/współczucia dla bohatera [to osobna kwestia] tylko o wrażeniu, jakie ten szort wywołał. Wrażenie było, jakbym czytała nie opowiadanie tylko notatkę z bloga. Blogi nie przedstawiają dla mnie wartości literackich, sorry.

Aha, i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że krytykuję *szorta* a nie wizję świata czy życie Autora (zresztą, nie mam pojęcia kto nim jest). Mam nadzieję, że współdyskutanci też o tym pamiętają.
Ostatnio zmieniony przez Bellatrix 16 Lutego 2011, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37555
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:33   

Azirafal napisał/a
nie wiem jaką karę kapituła powinna wyznaczyć
kajam się z pokorą :oops:
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Aisling 
Frodo Baggins


Posty: 130
Skąd: Archiwum X
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:40   

Bellatrix napisał/a
lakeholmen napisał/a

To chyba bardzo mocne słowa, te o braku wartości literackich. Nie można tak chyba mówić na podstawie braku akceptacji czy współczucia dla bohatera.


nie mówię o braku wartości literackich na podstawie braku akceptacji/współczucia dla bohatera [to osobna kwestia] tylko o wrażeniu, jakie ten szort wywołał. Wrażenie było, jakbym czytała nie opowiadanie tylko notatkę z bloga. Blogi nie przedstawiają dla mnie wartości literackich, sorry.

Wrażenie to trochę za mało, żeby decydować o wartościach literackich, czy ich braku.
Mówmy może o wrażeniach i już.
 
 
Zagubiony 
Langolier


Posty: 251
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:42   

Niezła dyskusja się zrodziła :D .

terebka napisał/a
Wypowiem się na temat powtarzających się niemal w każdym komentarzu zarzutów o napastliwe nawiązania do czegoś, co już było. Literatura złożona jest z nawiązań. Już na etapie tworzenia fabuły Autor ma jak w banku, iż nie uniknie, choćby chciał, powtarzania po kimś. Może to rozbudować, skrócić, przekształcić, ale nie napisze nic od początku do końca nowego.
Nawiązania nie są złe, ale weźmy pod uwagę tekst "Nie do śmiechu", który bezpośrednio kieruje do "Potarganej" i jej sukcesu z zeszłej edycji. Moim zdaniem jest to próba na siłę zwracania na siebie uwagi, omawianie opowiadanie bez problemu broniło by się bez czapki baseballowej. Obawiam się też, że jak to miało miejsce w przypadku ślimaków, w kolejnych edycjach historyjka będzie dalej powielana, tym razem z perspektywy matki Potarganej, jej kolegów ze szkoły, czy żółwia lekarza, do którego chodziła.

Agi napisał/a
Kilka razy zabierałam się do pisania komentarzy (do poprzednich edycji), po przeczytaniu uznawałam je za krzywdzące dla autorów.
Dlatego ograniczam się do wskazania faworytów i oddania głosu.

shenra napisał/a
Też się zgadzam, dlatego średnio lubię komentować. Przyczyna prosta włącza mi się opcja złośliwiec czasem nawet w zestawie z czepialski, a nie zawsze warto :D

Ja to widzę tak, że im więcej komentarzy tym lepiej. Dzięki nim dowiaduję się co robię źle, a co się podoba, czego nie przemyślałem, a nawet co nie zostało zrozumiałe w tekście. Nawet komentarz, pokazujący, że komentujący kompletnie nie zrozumiał tekstu, daje przesłanki autorowi, jak można lepiej coś opisać. "Złośliwość" i "czepialstwo" są bardzo dobrymi narzędziami komentującego, gdyż dzieki nim bardziej podkreśla ważne elementy swojej opinii. I nie ma czegoś takiego jak "krzywdzący komentarz". Gdy coś jest beznadziejne, to należy powiedzieć, że to jest beznadziejne, by autor w kolejnych edycjach starał się bardziej. A już kompletnie abstrahując od tego - każdy kto wysyła shorta wyraża zgodę na to, że jego tekst będzie komentowany, niekoniecznie przychylnie. Reasumując: dziewczyny, mam nadzieję, że zdecydujecie się skomentować obecną (i następne) edycję ;) .
_________________
Weapons are just tools. True strength lies within me.
Heishirō Mitsurugi

Forever Lost
 
 
Azirafal 
Stalowy Szczur


Posty: 1030
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:50   

Nie za bardzo rozumiem, "o co się rozchodzi"? Bellatrix nie wierzy, że istnieją tego typu kobiety? Że w szoku, po utracie ukochanego, sama w domu wspomina non-stop jak jej było z nim? Że posługuje się właśne krótkimi, urwanymi zdaniami informującymi, bo obecne "życie" jest dla niej puste? Że z tej półtorej godziny wirtualnych wspomnień uczyniła rytuał, do którego zmierza w sumie przez cały dzień? Że przeszłość ma dla niej większą wartość, jest milsze i lepsze niż szara teraźniejszość bez jej ukochanego?

Nie, nie jestem autorem tekstu. Ale, cholercia, czuję to. Potrafię to zrozumieć. Potrafię zrozumieć nawet to, że ta dziewczyna niekoniecznie jest "płytka i egocentryczna", że wspomina jedynie to co on dla niej robił - wspomina to czego jej brakuje, wspomina to czego teraz nie ma. Mogłaby wspominać brak jego wiatrów, puszczanych ukradkiem pod kołdrą, albo to że czasem obcinała mu włosy jak się zrobiły za długie - czy to dodałoby głębi jej postaci? Romntycznej melancholii jej wspomnieniom?

Ten szort przemawia, i to na pewno nie w formie "blogaska" "płytkiej, bezbarwnej" dziewczyny.
_________________
If you don't stand for something you'll fall for anything.
 
 
 
Bellatrix 
Batman


Posty: 531
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:55   

@Aisling - przedstawiłam swoją opinię. Nie widzę w w.wym. szorcie wartości literackich, nie będę się już powtarzać, dlaczego. Nie widzę również powodu, dla którego miałabym własne zdanie opakowywać w ładne, słodkie, słówka, jak też nie widzę powodu, dla którego każdy, nawet najbardziej grafomański szort miałby mieć z automatu wartości literackie - tylko dlatego, że ktoś go raczył opublikować? Opinia jest moja, można się z nią zgadzać bądź nie. Nakłanianie mnie do "ułagadzania" jej jest bezcelowe :P

@Azirafal - wręcz przeciwnie, wierzę, że takowe istnieją. Jak również wiem, że tego typu opowiadań widziałam już całe mnóstwo, najczęściej właśnie na kiepskich blogach. Ty się wczuwasz, mnie od tego typu tekstów mdli. Oboje możemy wyrazić swoje opinie przez głosowanie. Nie widzę problemu.
Ostatnio zmieniony przez Bellatrix 16 Lutego 2011, 17:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 16 Lutego 2011, 16:59   

Bellatrix, no tak, wartości literackie...
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
eLAN 
Alien


Posty: 353
Skąd: Polska
Wysłany: 16 Lutego 2011, 17:25   

Eh, widzę, że niezła dyskusja w tym naszym wątku wyrosła, Chal:)

Niestety się nie wypowiem, bo toto o komentarze idzie, a tych jeszcze nie czytałem, coby sobie lektury szortów nie zepsuć (obiektywność musi być :D ).
_________________
Pozdrawiam.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 16 Lutego 2011, 20:05   

Jedna uwaga -
Dori i "afera noża do sera"
otóż istnieją różne noże - szpatułki ze szczelinką do zeskrobywania plasterków,
Piłki z jednym prostym lub podwójnym szpicem - do nakładania plasterków,
Ząbkowane i do sera i warzyw i jeszcze sporo innych.
To pierwsza sprawa, a druga jest taka , iż sądzę, że autor wkładając w ręke zrozpaczonej starszej pani taki właśnie nóż chciał podkreślić jej zdeterminowanie i tragedie wywołaną przez wesołka idiotę.

ps. rzeczony kretyn-wesołek powinien co najmniej za ten dowcipas odpowiedzieć przed sądem z paragrafów o nieumyślne spowodowanie śmierci, lub doprowadzenie do samobójstwa.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
feroluce 
Sky Captain


Posty: 154
Skąd: znad wody
Wysłany: 16 Lutego 2011, 20:11   

Witam

Podkusiło mnie i zostawię parę zdań komentarza. Przy czym mówię - szorty są w większości słabe/bardzo słabe. Więc wióry będą lecieć.
Miałam też okazję poczytać dyskusję powyżej. W związku z tym:

Ostrzeżenie Z góry mówię, piszę, co myślę. Wszystkie wnioski, jakie chcę przekazać, będą zawarte w komentarzach. I to będą moje jedyne posty w tej edycji. Nie reaguję na zaczepki, nie odpowiadam na zarzuty, na PW odpowiem - po zakończeniu edycji. Jak się komuś coś nie spodoba - ma problem; radzę od razu poczekać z PW na koniec - wtedy wszystko będziemy sobie wyjaśniać Ostrzeżenie

Po co to? Bo bardzo mi się nie spodobała ta dyskusja. Tak to się wierci dziury w brzuchu, piszcie, komentujcie! Jak ktoś napisze więcej niż jedno zdanie, to go zjadają. Ja napiszę. I nie będę miła. Czyjaś urażona duma mnie nie interesuje - po co publikował? Znał ryzyko.
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 16 Lutego 2011, 20:30   

feroluce napisał/a
Po co to? Bo bardzo mi się nie spodobała ta dyskusja.
+1
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Mateusz Zieliński 
Indiana Jones


Posty: 448
Skąd: Płock
Wysłany: 16 Lutego 2011, 20:32   

dalambert napisał/a

ps. rzeczony kretyn-wesołek powinien co najmniej za ten dowcipas odpowiedzieć przed sądem z paragrafów o nieumyślne spowodowanie śmierci, lub doprowadzenie do samobójstwa.


Szczerze mówiąc, "żart" z Dori jest tak beznadziejny, obrzydliwy, szyty grubymi nićmi i głupi, że aż wydaje się niemożliwy. Bez głębszego uzasadnienia takiego zachowania, nie jestem w stanie zawiesić niewiary na kołku. Niestety.
Dlatego ten szort do mnie osobiście nie trafia. Jeśli miała to być groteska, to niestety wydaje mi się, że Autor przeszarżował.

EDIT: i oczywiście - feroluce zaczynaj!
_________________
Mój nick, to imię i nazwisko. Mówcie mi po imieniu...
 
 
feroluce 
Sky Captain


Posty: 154
Skąd: znad wody
Wysłany: 16 Lutego 2011, 20:49   

Ok, zaczynamy.
Panie Zastępów, ale słabizna... Jeden szort dobry, dwa naprawdę niezłe, a potem dłuuuugo nic. Reszta dynda w okolicach dna. Coraz bardziej przychylam się do opinii, że pisanie miniatur wymaga dużo pracy i umiejętności, znacznie więcej, niż większość ludzi sądzi. Bo w mini od razu wszystko widać.
Czasem za dużo, patrząc na aktualne szorty :?

Dzień z życia.
Jak napisać wypaśnego blogasska, czyli określanie psychicznej wytrzymałości Luce na kicz

Mogę to podesłać znajomym analizatorom blogassków? Mogę, mogę? <składa łapki po prośbie> Ale by mieli jazdę!! W sumie niedawno czytałam analizę bloga, którego bohaterka była kubek w kubek taka sama, jak opisana w szorcie. Tyle, że tamta znajdowała się przynajmniej we właściwym miejscu - klinice psychiatrycznej. W ogóle tekst spełnia wszystkie wymagania blogasska: głupia, egoistyczna, psychicznie niedorozwinięta bohaterka, słaby styl (raz brak wyraźnej różnicy w sposobie narracji fragmentów kursywą i normalnych, raz zdania są inaczej konstruowane, bogatsze - to w końcu jak?), błędy w warstwie językowej (biedny stanik) i logicznej (VR i zabytkowe samochody, wyjątkowa praca - tez bym chciała spóźniać się, jak chcę i nie dostawać opieru...), fabułka rodem z telenoweli i morze patosu. No, blogassek w formie skondensowanej, po prostu. I taką samą adekwatną ku temu u mnie wywołał < powstrzymuje odruch wymiotny >
Podsumowując: dno i sześć metrów mułu.
1/10

Epitafium dla Cichych Braci
Makatka z pandą, czyli Green Peace szuka rekrutów

Po poprzednim szorcie wszystko będzie lepsze. Tu przynajmniej początek dał się czytać. Dopóki Autor nie przeszedł do sedna. I nie nabrałam ochoty pomachać zieloną chustką (ekologiczną) i pobiec spychać wieloryby z plaży do oceanu. Natrętny dydaktyzm i nawet nie ukrywana agitka wyciekają z tego tekstu, zmienić baloniki na jakieś egzotyczne ptactwo i mamy idealny tekst na ulotkę promującą. Tylko znaczka w rogu brakuje.
Ale przynajmniej napisane poprawnie.
podsumowanie: e, to chyba nie to forum...
3/10

Dori
O dowcipach i dowcipach, czyli jak szybko zarobić dwa lata w zawiasach

Tak, też uważam, że to groteska, bardzo, bardzo, bardzo czarna tragikomedia. I podobało mi się (Alleluja, w końcu znośny tekst!). Przy czym nie zgadzam się, ze to druga część zawiera elementy farsy, w pierwszej idiotyczne zachowanie weterynarza też się w nią wpisuje. Zapewniam, żaden nie pozwoliłby sobie na taki dowcip, no, chyba że lubi głodować. Ale w konwencję szorta wpisuje się bardzo ładnie.
Podsumowanie: nie jestem targetem, ale doceniam
7.5/10
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 16 Lutego 2011, 21:03   

No i znowu Forum wali posty po dwa razy :evil:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
feroluce 
Sky Captain


Posty: 154
Skąd: znad wody
Wysłany: 16 Lutego 2011, 21:16   

EDYTA całości, bo mi się posty zdublowały

Tradycja
O całowaniu, czyli głupota czasem boli

Coś ta edycja obrodziła w idiotów. Co szort, to jakiś bohater wykazuje się mocno alternatywną inteligencją. Ten konkretny to już wyjątkowo. Jechał kupić choinkę. I co, to jemioły już też nie mógł? Gotówki zabrakło? <zalicza facepalm> Do tego włazi na oblodzony pień. To jeszcze głupota, czy już tendencje samobójcze? Chyba to drugie, sądząc z rezultatu. Całość podlana słodko-mdłym sosem patosu. Cukier mi skoczył po lekturze, musiałam poszukać czegoś kwaśnego, bo aż zemdliło. A reszty masakry dokonała końcówka <sięga po cytrynę na samo wspomnienie>
Podsumowanie: takie stężenie cukru zabiłoby co poniektórych diabetyków.
2/10
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 16 Lutego 2011, 21:39   

feroluce napisał/a
Tak to się wierci dziury w brzuchu, piszcie, komentujcie! Jak ktoś napisze więcej niż jedno zdanie, to go zjadają.

Ale nie prowadzący. My się cieszymy. :)
Pisz dalej i bądź złośliwa!
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
feroluce 
Sky Captain


Posty: 154
Skąd: znad wody
Wysłany: 16 Lutego 2011, 21:47   

Nie do śmiechu
Jęki i stęki, czyli dlaczego klauni to smutni faceci

Wydaje mi się, że błazen i klaun to nie do końca to samo. Więc użycie tego pierwszego w ostatnim zdaniu zgrzytnęło mi. Wyrazy są jednak na tyle bliskoznaczne, że nie czepiam się na serio.
Czego już nie mogę powiedzieć o fabule. Dlaczego, jeśli ktoś już pisze o klaunach, to zawsze jest smutny facet w depresji? To jakiś topos, czy po prostu klisza powielana tak zwanym owczym pędem? Przy czy w wypadku tego konkretnie szorta przychylam się ku temu drugiemu. To jest wtórne. Tak, wiem, wszystko było, ok, racja. Ale nie bije tak tym po oczach, jak tu. Czytając miałam uczucie, że każde zdanie już gdzieś widziałam - przyznam, zdarzyło mi się to po raz pierwszy. I wcale, ale to wcale mi się to nie spodobało. Jedynym powiewem świeżości był talent bohatera - co z tego, jak Autor poświęcił mu dziesięć (policzyłam!) bardzo krótkich zdań pojedynczych. A resztę poświęcił na jęki i stęki faceta w depresji.
podsumowanie: <zieeewa tak szeroko, aż coś strzyka w szczęce>
3.5/10

Nic śmiesznego
Przypowiastka o kotach i trupach, czyli WTF?

Niech mi ktoś powie, o co chodzi w tym szorcie O.o Widzę tu ewidentny błąd konstrukcyjny, od beznadziejnie wybranego pierwszego zdania po pogubienie paru zdań w końcówce. Rozumiem, miało być niedopowiedzenie, horror i te sprawy. Tyle, ze Autor przegiął z tajemnicami. I wynik jest taki, że go nie ma. Znaczy, jest reakcja barwnie opisana w podtytule. A potem irytacja. Szkoda trochę, bo pomysł był.
Aha, oczywiście, jako że to szort tej konkretnej edycji, nie mogło w nim zabraknąć idioty, w tym wypadku prezentowanego przez śmiejącego się policjanta.
Podsumowanie: bez sensu.
4/10

Doooość! Na sześć szortów jeden znośny. Nie mam już sił. Reszta pewnie jutro, jak trochę psychicznie odpocznę.
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych.
 
 
eLAN 
Alien


Posty: 353
Skąd: Polska
Wysłany: 16 Lutego 2011, 21:54   

feroluce, :bravo . Nie zwalniaj, nie zwalniaj :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam.
 
 
czterdziescidwa 
New Avenger


Posty: 1310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Lutego 2011, 23:12   

eLAN napisał/a
feroluce, :bravo . Nie zwalniaj, nie zwalniaj :mrgreen:


Ojej, ale jak tak dalej pójdzie, ludzie będą się bali podpisywać...
Zaraz, zaraz, już się boją podpisywać ;)
 
 
eLAN 
Alien


Posty: 353
Skąd: Polska
Wysłany: 16 Lutego 2011, 23:37   

Oj tam, oj tam, damy radę :)

Odrobina krytyki jeszcze nikomu nie zaszkodziła :mrgreen: .
_________________
Pozdrawiam.
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 16 Lutego 2011, 23:42   

E tam, do *beep* z taką dyskusją, w której nawet słowa nie można do komentatorów powiedzieć, by się nie unieśli świętym oburzeniem. Pisać należy jak należy, w pełniu się zgadzam. Ale kiedy krytykować można jak się komu podoba, technikę pisarską sprowadzając do "a bo ja bym to napisał tak a nie tak", zaś wartości literackie myląc z osobistymi wrażeniami po lekturze, bez cenzury w postaci dyskusji, to wygląda to na walkę w której jeden przeciwnik dysponuje młotkiem i wali nim bez umiaru, zaś drugi - nadmuchaną prezerwatywą i jedyne co może to sobie nią popiskać. Najlepiej jak najciszej, by nie rozpraszać tego z młotkiem.
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37555
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 16 Lutego 2011, 23:57   

popieram terebkę, zwłaszcza gdy młotkowy pływa w achach i ochach satelitów którzy łykają bezrefleksyjnie każdą bzdurę przekrzykując się wzajemnie 'dalej', 'więcej', 'mocniej'. Takiemu młotkowemu zwyczajnie zaczyna walić sodowa i rośnie we własnych oczach stając się niemalże autorytetem i krytkiem literackim. I mało kto zauważa, że miast do krytyka bliżej mu do kretyna literackiego. Temu młotkowemu znaczy.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 17 Lutego 2011, 00:02   

Fidel-F2, mimo wszystko, o dwa zdania za dużo.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37555
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 17 Lutego 2011, 00:14   

taaa, jak zwykle
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
J.Tanar 
Jaskier


Posty: 74
Skąd: na północ od czakramu
Wysłany: 17 Lutego 2011, 00:29   

Chyba czegoś tu nie rozumiem.
Podawali że wybuchło coś na słońcu, wkoło pełno wypadków drogowych i innych, musi coś się ludziom rzuca na komórki (szare).
Wydawało mi się, że:
dobrowolcy piszą jak potrafią, żeby się porównać, podyskutować, pośmiać i.t.p,
bardziej ambitni i ci z poczuciem misji - komentują, żeby coś się działo i było przez te dwa tygodnie o czym rozmawiać, i żeby autorzy mogli się dowiedzieć jak ich widzą (jakkolwiek ich widzą - zakładałem zawsze, że obowiązuje skala "misiowa" czyli ważne co misię wydaje, podoba, albo i nie)
komentarze komentuje się po zamknięciu edycji, bo komentującym też się należy feedback, a poza tym przez kolejne dwa tygodnie też dobrze jest coś poczytać.
Jak ktoś ma poczucie nieomylności w tworzonych utworach i parcie na klawiaturę, to są blogi.

Ale może za krótko tu jestem.
 
 
czterdziescidwa 
New Avenger


Posty: 1310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17 Lutego 2011, 00:47   

Dla mnie fakt, że ludzie zaczynają kombinować jakby tu wysłać anonima ALE jak wygram to żeby nie był anonimowy, był znakiem że ta zabawa się zrobiła zbyt poważna.
A teraz jeszcze faza na krytycznoliterackie komentarze przenikliwe niebywale. Można by odnieść wrażenie, że mamy na forum pół kapituły nagrody Nike ;)

Komentarze są bardzo ważne, ja wiem. Słuchając opinii bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów można się z pewnością dużo nauczyć, a i zwykli forumowicze, bez dorobku literackiego, mogą zwrócić uwagę autorowi, kiedy ten strzela ortografy, albo zbyt często zdarza mu się napisać "poszłem".

Nie możemy zniechęcać komentatorów. Żeby więc uniknąć sytuacji, kiedy jakiś złośliwiec wytyka im, iż brak im pokory, albo po prostu, że są nadęci, proponuję tak:
Niech każdy kto zechce ex cathedra zjechać jakiś tekst, odwołując się do jego "wartości literackich", wklei linka do dwóch, trzech opublikowanych przez siebie powieści. Ewentualnie link do czasopisma, w którym piastował stanowisko redaktora przez 2, 3 lata.

Albo niech się ograniczy do subiektywnej opinii oraz analizy interpunkcji i ortografii ;P
 
 
Bellatrix 
Batman


Posty: 531
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17 Lutego 2011, 03:19   

czterdziescidwa napisał/a
Niech każdy kto zechce ex cathedra zjechać jakiś tekst, odwołując się do jego wartości literackich, wklei linka do dwóch, trzech opublikowanych przez siebie powieści.


Zgoda, pod warunkiem, że każdy z prezentowanych autorów pochwali się otrzymaną Nebulą, nagrodą Zajdla, czy Nautilusem albo przynajmniej wysoką liczbą sprzedanych egzemplarzy własnej książki.

Sarkanie na 'nietykalność' komentujących jest dość śmieszne. Jak wam wydrukują szorta w SFFiH i czytelnicy stwierdzą, że beznadzieja, to też będziecie biegać za nimi i tłumaczyć, że szort ma wartości literackie, tylko dobrze ukryte? :P Mam wrażenie, że sodówka to uderzyła do głowy co poniektórym szortopiśccom. Chcecie mieć teksty skomentowane bardziej profesjonalnie/obiektywnie/przez osoby z "papierkiem"? A proszę bardzo, choćby tu:
http://erynie.pl/index.php/spolecznosc/krytycy - obowiązuje zasada "płacę-wymagam" i dostaniecie wycenę wartości literackiej "dzieła".
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 17 Lutego 2011, 05:59   

Cytat
Mam wrażenie, że sodówka to uderzyła do głowy co poniektórym szortopiśccom.


zdaje mi się, że to bardzo mylne wrażenie. chyba akurat autorzy raczej mało pretensji wnoszą.
sorki Fidel, jeśli któryś z szortów jest twój :wink:
i tak sobie pomyślałem jeszcze, że mimo wszystko jest jakaś różnica między rzetelną krytyką a krytykanctwem. to raz. nic nie mam przeciwko krytyce, nie mam nic przeciwko złośliwości, sam bywam złośliwy, ale nigdy nie mieszam jakiegoś tekstu z goownem tylko dlatego, że mam akurat kiepski humor i chcę sobie pomachać patykiem. to dwa.
'jeśli ktoś się boi komentarzy - niech nie wrzuca tekstów' - zgoda. ale niech też nie pisze recenzji. to przecież też tekst.
Bellatrix, przeczytałaś czyjś tekst. nie podobał ci się. napisałaś to. ktoś przeczytał twoją recenzję. nie podobała mu się. napisał to. widzisz podobieństwo? jeśli tak - to skąd twoje fochy typu 'to sami sobie komentujcie'.

tak jakoś dziwnie przestała mnie bawić ta zabawa w szorty.

aha, bym zapomniał - no tak, wartości literackie...

e: co nie zmienia faktu, że chętnie bym się z Tobą Bellatrix 'pokłócił' na temat niektórych tekstów. to by mogła być fajna rozmowa. albo bardzo krótka :)
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group