Strona Główna

Portal Latajaca-Holera.pl  UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostatnio czytane
Autor Wiadomość
m_m 
Sandman

Wysłany: 1 Grudnia 2017, 09:48   

Wiara Anny Kańtoch. Kryminał w peerelowskiej rzeczywistości, sprawnie napisany. Jednak finał nie powala, wszystko jest szare, takie jak ówczesne czasy.
Aż prosiłoby by się, by autorka poszła w stronę Lemowego Śledźtwa. Jednak warto przeczytać.

A teraz moje guilty pleasure czyli Toy Wars Andrzeja Ziemiańskiego. Jakie to jest głupie, jak źle wymyślone i napisane. Takie jak 90 procent twórczości Ziemiańskiego.
Bawiłem się świetnie.

I nie jestem wyborcą PiS.

Rafał 
.

Wysłany: 1 Grudnia 2017, 10:58   

m_m napisał/a
Jakie to jest głupie, jak źle wymyślone i napisane. Takie jak 90 procent twórczości Ziemiańskiego.
Bawiłem się świetnie.

Chyba też się mogę pod tym podpisać :lol:

Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela

Wysłany: 2 Grudnia 2017, 15:07   

Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego - Łukasz Orbitowski

Felietono-recenzje filmowe Orbitowskiego w NF to mój ulubiony fragment. Są zwykle zdecydowanie ciekawsze niż same filmy (tudzież cała reszta NF). Wiem, bo kilka razy popełniłem błąd i obejrzałem. Autor po prostu inaczej odbiera świat i przekazuje coś czego ja w tych obrazach nie dostrzegam.

Zakup tej książki był zupełnie nieprzemyślany. Nawet o niej wcześniej nie słyszałem. Nie lubię horrorów więc w sporej części nie po drodze mi z autorem. Ale mam go za człowieka inteligentnego i interesującego (głównie dzięki wcześniej wzmiankowanym recenzjom) o dużej wrażliwości i dobrym piórze. Wydało mi się, że pozycja gdzie w krótkich tekstach mówi o sobie, ludziach, życiu i świecie będzie w sam raz, więc bez zastanowienia kupiłem. Jak batonik przy kasie.

Początek lektury nie był obiecujący, pierwsze kilkadziesiąt stron znudziło mnie do granicy zaniechania (ale rzecz uratowała lapidarność poszczególnych rozdziałów - wcześniej to były wpisy na blogu). Bo niby co? Jakieś takie pierdoły o życiu, w większości ma rację, w zasadzie nie ma o co się spierać, oczywiste oczywistości. Ale czytałem dalej (o czym wcześniej - na kiblu, przy śniadaniu, w przerwie roboty, chwile przed zaśnięciem - po jednym, po dwa rozdziały) i gdzieś chyba przekroczyłem masę krytyczną. Zaczęło do mnie docierać to wszystko jako pewien kompleks, może nie jedyny, nie idealny ale zupełnie przyzwoity wzór na wszechświat. Mimo sporej zbieżności poglądów i przemyśleń, Łukasz otworzył mi oczy na to i owo, spowodował, że nad tym i owym zacząłem się zastanawiać.

Sporo marzeń, takich codziennych, życiowych, mam już spełnionych ale po lekturze tej książki pojawiło się jeszcze jedno, nieduże. Napić się z Orbitowskim wódki, a najlepiej schlać, gdzieś w obcym mieście, najlepiej za granicą. Myślę, że jest szansa, zwłaszcza jeśli to będzie granica powiatu czy może nawet województwa.

8/10
..

Luc du Lac 
T-800

Wysłany: 3 Grudnia 2017, 00:52   

Ktoś toto czytał
http://lubimyczytac.pl/ks...swiatla-lzy-mai

Luc du Lac 
T-800

Wysłany: 4 Grudnia 2017, 21:37   

Johna Brunner - Wszyscy na Zanzibarze obowiązkowa pozycja dla miłośników cyberpunka i poważnej soc-sci-fi. Autor wizją wyprzedza swoją epokę, choć niektóre pomysły tracą dziecinną naiwnością (advancedmurzyni czy humanistyczne korporacje) to jego świat stoi na solidniejszych podstawach niż większość tworów sf. Z cyberpunkowych 3M mamy Miasto i Masę a także Maszynę /choć odrobinę inaczej niż w klasycznym CP. Ale to nie powinno dziwić - książka napisana ponad 15 lat przed Gibsonem. Na dobrą sprawę Neuromancer wprowadził powszechne komputery, VR i sieć jako taką -cała reszta CP została wymyślona przez Brunnera i Burgessa. Mamy tutaj wszechkorporacje, zagubienie człowieka w masie i technologii, przeludnienie(kontrola urodzeń) kombinacje genetyczne, SI i inne leitmotivy z cyberpunka. W Polsce wydano książkę późno (wydana oryginalnie w '68) a i za granicą mam wrażenie że nie do końca doceniona (mimo Hugo) i trudno ją znaleźć wśród źródeł CP.

Kompozycyjnie powieść podzielona na 4 części - 2 wątki bohaterów i 2 tła świata. Troszkę to przypomina układ ze znanej wcześniej (polskiemu czytelnikowi) Gateway/Pohl. Językowo Brunner tworzy też swój slang - choć nie na tym poziomie co Anthony B.

Fabularnie przez ponad połowę książki skupiamy się na "poznaniu świata" a dopiero później wchodzi "akcja".
Jest troszkę oldskulowo ale książka po 50 latach wciąż robi wrażenie.

Jak dla mnie pozycja obowiązkowa 9,5/10

charande 
Blade

Wysłany: 5 Grudnia 2017, 01:33   

Aleksandra Janusz - Cień Gildii

Trzeci tom cyklu "Kroniki Rozdartego Świata" jest utrzymany w minimalnie innej stylistyce niż dwa pierwsze: ciut mniej światotwórstwa, a więcej akcji przygodowo-szpiegowskiej. Akcja tym razem toczy się w Arborii. Nadal jest barwnie, pomysłowo i dowcipnie, tylko miejsce quasi-średniowiecznego sztafażu Bretanii zajął steampunk (sterowce i te sprawy). Uwaga - to właściwie pierwsza połowa większej całości, na którą złożą się tom trzeci i czwarty (pierwszy i drugi również tworzyły łącznie pewien zamknięty etap historii Vincenta et consortes). Polecam z zastrzeżeniem, że jeśli ktoś nie toleruje cliffhangerów, zirytuje go końcówka.

9/10

Odpowiedz do tematu