To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Liga niezwykłych dżentelmenów [komiks] - Chryste, to Christa

NURS - 9 Października 2006, 23:06
Temat postu: Chryste, to Christa
Gadamy o komiksach a przeciez mamy mistrza swojego. Nie wiem, czy pamietacie, ale Christa w Kajtku i koku w kosmosie zawarł sceny, które potem żywcem były przeniesione do Star warsów. nie, żebym szukał teorii spiskowych, albo posądzał Lucasa o czytanie polskich komiksów, ale Christa 10 lat wczesniej zrobił scenę w zgniatarce do smieci, stworzył parę robotów (odkurzacz plus humanoid), promień ściągający i jeszcze parę by sie analogii znalazło.
I lubie gościa, młodośc spędziłem polując na kolejne Światy młodych z odcinkami Kajka i Kokosza (aczkolwiek tutaj znalazłem zywcem rżniete cytaty z asterixa)...

Anonymous - 9 Października 2006, 23:25

NURS,
Cytat
I lubie gościa, młodośc spędziłem polując na kolejne Światy młodych z odcinkami Kajka i Kokosza (aczkolwiek tutaj znalazłem zywcem rżniete cytaty z asterixa)...

Też lubiłem Kajka i Kokosza. I Swiat Młodych. Wstawało się bladym świtem we wtorek, czwartek i sobotę żeby tylko ktoś gazetki z kiosku nie podwędził. Pamiętasz NURSIE?? :cry: Łezka się w oku kręci. Ale jak poczytałem Asterixa, to zrozumiałem, że Christa zrobił kalkę francuskiego komiksu.No cóż, rozczarowałem się.

Sandman - 9 Października 2006, 23:39

Nadal mam sentyment do Kajka i Kokosza, a Asterix nie zrobił już na mnie takiego wrażenia.
dareko - 9 Października 2006, 23:42

Zaraz, zaraz, a Pan Kleks to w Swiecie Mlodych nie lecial? :roll:
NURS - 9 Października 2006, 23:49

Nie pamiętam pana kleksa w ŚM, a co do Kajka i Kokosza, to mimo kalkowania Asterixa, udało się stworzyć naprawe oryginalny świat. Pomysł ten sam, ale w szczegółach, rewelacja. Rzymianie jako zbójcerze, sporo oryginalnych postaci. to wzór dla nasladowców.
a starwarsowe klimaty w K&K wkosmosie, wyprzedzają SW.

dareko - 9 Października 2006, 23:55

No tak nie pamietasz, bo to byl "Jonka, Jonek i Kleks". Jak ja czytalem ŚM to jeszcze K&K w kosmosie nei byli :(
Piech - 10 Października 2006, 00:01

Smarkacze. Gdy ja czytałem Świat Młodych, to tam był Tytus, Romek i A'tomek.
elam - 10 Października 2006, 00:04

ale przygody kleksa to jakas kobieta rysowala.. mam jeszcze gdzies jeden komiks..
kajka i kokosza tez, zeby nie offtopowac :)

dareko - 10 Października 2006, 00:12

Tak, i Maria Skłodowska-Curie tez byla kobieta :) Ja prze zlata sadzilem, ze to facet. Szarlota Paweł, ale to była Eugenia Szarlota Pawel-Kroll :)
Anonymous - 10 Października 2006, 00:15

elam,
Cytat
ale przygody kleksa to jakas kobieta rysowala.. mam jeszcze gdzies jeden komiks..

Kleksa rysowała Szarlotta Pawel, też fajny młodzieżowy komiks.

NURS - 10 Października 2006, 00:23

Piechu, ty mnie nie wyzywaj, ja Tytusy mam gdzieś powycunane ze ŚM :-)
elam - 10 Października 2006, 00:48

to ja taka stara jestem?? tez wycinalam i sklejelam sobie ksiazeczki :)
NURS - 10 Października 2006, 01:02

nieco mlodsza niz niektore drzewa i kamienie :-)
elam - 10 Października 2006, 01:17

niz domb bartek, na pewno :)
hjeniu - 10 Października 2006, 09:15

A ja biedny miałem do kiosku z kilometr, ale i tak zawsze byłem pierwszy :mrgreen:

edit: Książeczki też sklejałem, guma arabska rulez :D

dareko - 10 Października 2006, 09:34

Guma arabska.... kolejki po ŚM i po program telewizyjny.... ech, jest co wspominac :)
hjeniu - 10 Października 2006, 09:53

Ech dobre czasy, potrafiłem przebiec 400 m bez stanu przedzawałowego :wink:
Sandman - 10 Października 2006, 10:04

ŚM, komiksy w Relaxie, kilometrowe kolejki w składnicach harcerskich za Labiryntem i Gwiezdnym kupcem eh... wspomnienia :)
agrafek - 10 Października 2006, 10:19

Ja wiem, czy Kajko o Kokosz są zwaleni z Asterixa? Kajtek i Koko są od Asterixa starsi, czyli jeśli miałby od kogo Christa zwalać, to chyba od Flipa i Flapa :wink: Tyle, że potem przeniósł chłopaków w czasie i przerobił na wojów słowiańskich. Tu skojarzeń jakby więcej - bo zbójcerze mogą być odpowiednikiem Rzymian (mocno skromnym), a Mirmił z Lubawą odpowiednikiem wodza wioski galijskiej i jego szacownej małżonki, ale...
Charaktery bohaterowie Christy mają oryginalne - główni bohaterowie przeniesione z poprzednich komiksów, zero cudownych mocy (Kokosz spuszcza bęcki zbójcerzom tylko, gdy je i na nic innego nie zwraca uwagi, gdy się dowiaduje kogo pokonał, mdleje z wrażenia).
Podobieństwa między obiema seriami istnieją, ale różnic jest znaczni więcej.
Moim zdaniem, oczywiście. Możecie się ze mną nie zgadzać. Ale uprzedzam - mam magiczną fujarkę, lelum polelum...

Czarny - 10 Października 2006, 10:57

Był nawet jakiś felieton, czy coś w ten deseń udowadniający właśnie słowiańskie początki Asterixa - znaczy Kajko i Kokosz są pierwowzorem. A co do tego rodzaju bohaterów, to w ŚM był jeszcze Kuśmider i Filo. Też duży silny i mały spryciarz, ale nie pamiętam autora. Gdzieś w zagadkach komiksowych nawet przywoływałem jeden kadr.
NURS - 10 Października 2006, 11:21

Asterix to początek lat sześćdziesiątych, IMO wtedy Kajka i Kokosza nie było, tylko Kajtek i Koko, obawiam się, że Christa spóbował spolonizowac temat, co zresztą mu idealnie i oryginalnie wyszło. Zaczerpnięcia, o których mowię, to konkretne strony, które powtarzaly się tu itam. Jest w któryms albumie strona, na ktorej kokosz wywala drzwi do celi, bo jest glodny, identycznie jest to rozegrane z Obeliksem, akurat kiedys czytalem oba komiksy w niewielkim odstepie czasu i mnie to uderzylo.
Kruk Siwy - 10 Października 2006, 11:29

NURS, te drzwi Cię uderzyły? Czytałem jakiś długi artykuł ałtor wywodził, iż wszelki pomówienia o zapożyczenia som ochydnom potwarzom. Czyżby jednak Christa czerpał z Asterixa?
Co było pierwsze Kajko czy jajko? Znaczy Asterix?

Nexus - 10 Października 2006, 19:59

Wtorek - niebieski, czwartek - zielony, sobota - czerwony :D Takie odwrócone RGB, widać już wtedy wiedzieli co się święci :mrgreen: Pamiętam komiksy, które wymieniliście: Tytusa, Kleksa, Kajka... w małych miasteczkach to był jedyny dopływ rysowanych historii. No chyba, że ktoś przywoził z "wielkiego" miasta Kapitana Żbika, albo Klossa :)
W sprawie Christy.... czy sam kiedyś nie wypowiadał się o inspiracji Asterixem?

Homer - 10 Października 2006, 20:58

Od Katka i Koko w kosmosie temat zaczęty wobec tego mam pytanie ile w zasadzie było części tego albumu? Bo kiedyś (10 lat temu?) zaczęły wychodzić miało być bodajże 14 albumów a były chyba tylko 4...
NURS - 10 Października 2006, 21:03

lile albumow czego?
kajka i kokosza to ze kilkanascie egmont wydal
Nie policze, bo są spakowane

Homer - 10 Października 2006, 21:17

"Kajtek i Koko w kosmosie" - ile albumów :)

edit: Już się dokształciłem http://wrak.pl/index.php3?strona=kikwk

Ten fragment tyczy mojego pytania:
"I przez długi, długi czas wydawało się że reszcie mieszkańców Polski oprócz Pomorzan nie dane będzie poznać całej prawdy aż wreszcie w 1991 roku triumfalnie ogłoszono o reedycji całej historii w 12 kolorowych zeszytach. Skończyło się na wydaniu 3, cóż.... dobre i to."

Tomcich - 14 Października 2006, 13:19

"Kajtek i Koko w kosmosie" ukazał się w roku 2001 prawie w całości w jednym albumie, w twardej oprawie w serii Klasyka Polskiego Komiksu. W tej samej serii ukazały się również albumy "Kajtek i Koko na tropach pitekantropa" (zawiera on trzy opowieści - na tropach pitekantropa, w krainie baśni oraz wśród piratów); "Kajtek i Koko i inni" (składanka z róznymi historiami m.in. opowieści z Relaxu, Gucek i Roch, opowieści Koka) i "Kajtek i Koko w Londynie" zawierający "Londyński kryminał" i "Zwariowaną Wyspę" - historia o UFO :D . Oraz ostatni album z tej serii "Kajtek i Koko profesor Kosmosik" - tutaj z kolei mamy doczynienia z podróżami w czasie. Kajtek i Koko ukazywali się w "Wieczorze Wybrzeża", nie ukazywali się w ŚM, tam pojawiał się wyłącznie Kajko i Kokosz.
W Klasyce Komiksu Polskiego ukazały się również dwa albumy z Kleksem - w jednym jest również epizod z zielonymi ludzikami. :D
A mówiąc o Świecie Młodych nie można zapomnieć o innych autorach - wspominana już tutaj Szarlota Pawel, Papcio Chmiel, ale również genialny Tadeusz Baranowski ("Ależ Wodzu co Wódz" :mrgreen: czy Profesorek Nerwosolek i Entomologia Motylkowska, albo Lord Hokus-Pokus i smok Diplodok), Jerzy Wróblewski (mój krajan - urodził się w Inowrocławiu :D ) z serią o Binio Billu (pozostając w klimatach sf - "Binio Bill kręci western i w kosmos" - znowu o UFO :wink: ), czy Tadeusz Raczkiewicz - pamiętam jakie wrażenie zrobiła na mnie seria o Tajfunie - szczególnie pierwza część "Zagadka układu C-2" - czyste sf. :D BTW. Tajfun ma się ukazać w formie albumowej w najbliższym czasie. To on jest autorem wspominanego przez Czarnego komiksu "Kuśmider i Filo" :D Tutaj również miał swoją polską premierę Yans (jeszce pod imieniem "Jan-Przybysz znikąd"). I tutaj też pojawiały się po raz pierwszy inne historie sf - jak np. fragmenty serii "Luc Orient" i strasznie poszatkowany jeden z epizodów "Valeriana" -z akcji niewiele można było zrozumieć :? , ale klonowanie i podróże w czasie w jednym - miodzio 8)
A co do komiksów sklejanych ze ŚM to mam je jeszcze m.in. wspominanego przeze mnie Binio Billa, który nigdy nie ukazał się w formie albumu :)

Ariah - 15 Października 2006, 22:08

Tomcich, Binio Billa też mam gdzies posklejanego! (Pasek tapety służy za grzbiet - perfekcja!

Z Tajfuna pamiętam epizod o wielkoludzie-zabójcy. Mówisz, że wydadza w albumie? Super.

Kajtek i Koko wycięci jeszcze z Wieczoru Wybrzeża (tego starego, w paseczkach, jak to Tomciuch prawi) w historii jak to podrózuja po bajkach (a ich nemesis jest czarodziej Abra...) to moja ulubiona lektura z dzieciństwa! Co widać po stanie kopii. Ciut zużyta...

Ech. I Smoka Milusia zawsze chciałam mieć na własność. No, smoka to w Asterixie nie było!

Tomcich - 15 Października 2006, 22:37

Ariah

Cytat
Z Tajfuna pamiętam epizod o wielkoludzie-zabójcy. Mówisz, że wydadza w albumie? Super.


Zapoweidź Tajfuna . Z tym, że będą 3 pierwsze epizody - "Zagadka Układu C-2", "Na tropie Skorpiona" i "Afera Bradleya". Akurat nie będzie epizodu "Monstrum" o tym wielkoludzie. No i cena 79,90, to troszkę dużo :?
Historia o Abrze ukazała się również w formie albumowej (i to dwukrotnie) :D Najpierw fragmenty jako "Kajtek i Koko - Pojedynek z Abrą" (1991 rok), a później we wspominanym przeze mnie albumie w 2001 w "Kajtek i Koko na Tropach Pitekantropa" - rozdział "W krainie baśni". :D

Ariah - 15 Października 2006, 23:03

79,90?

No, pewnie w twardej oprawce - automatycznie podbija cenę o 20%.



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group