To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Piknik na skraju drogi [książki/literatura] - Ulubiony niefantastyczny bohater literacki

Alkioneus - 21 Stycznia 2006, 16:28
Temat postu: Ulubiony niefantastyczny bohater literacki
Czyli jaka postać literacka spoza fantastyki wywarła na Was niezatarte piętno. Moim niekwestiowanym faworytem jest książę Andrzej skreślony przez Tołstoja w "Wojnie i Pokój". Niesamowita postać prowadzona piórem mistrza, tak pełna przemian, że prawie niemożliwa do scharakteryzowania.
Logan - 21 Stycznia 2006, 19:39

John Kelly alias John Clark z powieści Clancy'ego, zwłaszcza w "Bez skrupułów". Kilku inny jeszcze by się znalazło, ale akurat ten przyszedł mi pierwszy do głowy.
Iscariote - 21 Stycznia 2006, 20:13

Dirk Pitt z książek Cilve'a Cusslera. Wymiata człowiek. To by sie tyczyło książek a co do filmowych bohaterów to Hamlet zagrany przez Mela Gibsona (Hamlet w dramacie też świetny - moja ulubiona książka niefantastyczna)
gorat - 21 Stycznia 2006, 20:40

Iscariote napisał/a
Cilve'a Cusslera

A Cussler to jest niefantastyczny? :shock:

Łukasz Śmigiel - 22 Stycznia 2006, 11:52
Temat postu: hero
Z tych poważniejszych to Randall Patrick McMurphy Keseya (moja postać na sesjach do Zewu do dziś bazuje na jego postaci!:-)). Co do tych mniej poważnych, choć nie pozbawionych uroku, to zdecydowanie Wilt z powieści pana Sharpa.
Iscariote - 22 Stycznia 2006, 12:05

Cytat
A Cussler to jest niefantastyczny?


A jest? :shock:

Argael - 26 Stycznia 2006, 12:27

Richard Sharpe z serii powieści Bernarda Cornwella. Co prawda znam go z filmów, które powstały na podstawie książek, ale to przecież bohater literacki.
inquisitor - 26 Stycznia 2006, 23:43

I jak dlugo bym nie myslal ciagle Woland choiciaz jego za postac nie fantastyczna raczej trudno uznac :twisted:
Vened - 26 Stycznia 2006, 23:47

Petroniusz z Quo Vadis. Fanem tej ksiażki bynajmniej nie jestem, ale to mój ulubiony bohater literacki spośród wszystkich, także tych fantastycznych.
Lu - 26 Stycznia 2006, 23:51

Pollyanna - zafascynowało mnie jej podejście do świata. Miałam 10 lat...
Romek P. - 27 Stycznia 2006, 10:27

inquisitor napisał/a
I jak dlugo bym nie myslal ciagle Woland choiciaz jego za postac nie fantastyczna raczej trudno uznac :twisted:


Ja chciałem Wolanda wymienić. Ale to zdecydowanie fantastyczna (w każdym aspekcie) postać :)

Iscariote - 27 Stycznia 2006, 17:51

co do tego czy szatan istnieje mozna dyskutowac długo :D
Lu - 27 Stycznia 2006, 18:21

Jest jeszcze Behemot zakąszający wódeczkę śledzikami. Ale w tym nie ma nic nadzwyczajnego, bo przecież wszystkim wiadomo że "rybka lubi pływać"
dzejes - 27 Stycznia 2006, 20:12

Moim bezapelacyjnym idolem jest Dr. Dolittle. To chyba fantastyka, ale mnie całkowicie i totalnie pochłonęło.
Wybrałem dlatego, że teraz już nie jestem w stanie wskazać żadnego bohatera, który utknąłby mi w głowie.
A Dolittle to czasy sielskiego dzieciństwa :lol: kiedy to liczba lektur zaykała się dośc rozsądną liczbą, więc i wybór ulubieńców był mniejszy.
Stąd:
- mój zachwyt wiktoriańską Anglią (oglądam filmy w rodzaju Dumy i uprzedzenia, czy Targu próżności wsłuchując się w język)
- lekkie walnięcie na punkcie zwierząt (mam -naście węży)
- zamiłowanie do fantastyki - po tym płynnie przeszedłem do Julka Verna (na ubitej ziemi spotkam się z każdym, kto będzie zaprzeczał literackim walorom 5 tygodni w balonie)
- no i wyczucie na brak logiki -> moją ulubioną postacią była świnka z zapałem pałaszująca jajecznicę na bekonie (kanibal?!)

Póżniej jeszcze tylko Holmes (a może raczej jego starszy brat 8) ) i Challenger zrobili na mnie podobne wrażenie.

Ach... Chyba zaraz poszukam sobie i "wrzucę na ruszt" coś H. Loftinga

Romek P. - 27 Stycznia 2006, 21:11

Iscariote napisał/a
co do tego czy szatan istnieje mozna dyskutowac długo :D


No tak, złapałeś mnie na moim światopoglądzie :)
Ale będę się dzielnie bronił: w Piśmie Świętym nic nie ma o postaci zwanej Wolandem.

Iscariote - 27 Stycznia 2006, 22:06

Cytat
Ale będę się dzielnie bronił: w Piśmie Świętym nic nie ma o postaci zwanej Wolandem.


Nie wiadomo jak diabeł, czart, szatan, (tu wstaw co chcesz) sam siebie nazywa :wink:
I tu mi sie nasuwa przy okazji piekny cytat. Ściśle powiązany z moim nickiem 8)
"Skąd wiadomo, że wasz bóg nie jest szalony?" ale to tylko tak mi sie skojarzyło. Bo tak naprawde o Bogu, bogach i szatanie nic pewnego nie mamy

Lu - 27 Stycznia 2006, 22:42

dzejes napisał/a

- lekkie walnięcie na punkcie zwierząt (mam -naście węży)


:?
A piesek ? :?

dzejes - 28 Stycznia 2006, 10:19

Lu napisał/a
:?
A piesek ? :?


Piesek jest standardowy.
Gdybym napisał, że jestem walnięty bo mam psa, to zabrzmiałoby to trochę głupio :)

gorat - 28 Stycznia 2006, 14:19

dzejes napisał/a
Gdybym napisał, że jestem walnięty bo mam psa, to zabrzmiałoby to trochę głupio

Nie dla mnie :)

elam - 29 Stycznia 2006, 19:56

ja tez Petroniusz z Quo vadis, i ogolnie,
bohaterowie Sienkiewicza - Wolodyjowski, Kmicic , ale przede wszystkim Ketling Hastling von Elgin...
ee, i, nie krzyczcie, Jacek Soplica.. :) to tak na szybko, z polskiej literatury. o zagranicznej pomysle.. .

Duke - 30 Stycznia 2006, 13:56

Z takiej popularnej to Trap i jego kluczowy personel - z cyklu o Trapie (pierwsa i trzecia częśc wymiata)
Taclem - 31 Stycznia 2006, 15:02

U mnie to będzie zdecydowanie Robin Hood, również ten tradycyjny. Dopiero serial emitowany na Polshicie ostudził mój zapał :)
Iscariote - 31 Stycznia 2006, 15:21

Jeszcze Hrabia Monte Christo :D Bardzo mi sie podobała ta postac. Ksiązka klasyka, a serial z Gerardem Depardieu świetny:]
Samowiła - 7 Lutego 2006, 13:32

Taclem napisał/a
Dopiero serial emitowany na Polshicie ostudził mój zapał Smile


Ale chyba nie z Michaelem Praedem?! Bo by mnie chyba wzburzenie ogarnęło...

Jeśli chodzi o literaturę niefantastyczną (choć zdecydowanie nie do końca) to szczególnie czuję się związana z bohatertem jednego z opowiadań B.Schulza, Wujem, który zamienił się z czasem w dzwonek do drzwi...

(W ogóle Bruno Schulz jhest moim zdaniem największym polskim i nie tylko pisarzem. Kto jeszcze nie czytał, natychmiast biec wypożyczyć!).

Anonymous - 9 Lutego 2006, 21:48

dzejes napisał/a
Moim bezapelacyjnym idolem jest Dr. Dolittle

Czytałem jak byłem młody, tak w wieku 9, 10 lat. Podobało mi się.
A moim idolem nie fantastycznym to są chyba Old Shatterhand i Winnetou. No i Tomasz Wilmowski. Czytałem Maya i Szklarskiego jak miałem 10-15 lat. Potem książki się skończyły, a ja złapałem bakcyla fantastyki i poza lekturami nic innego z beletrystyki już nie czytywałem.

Rafał - 10 Lutego 2006, 08:45

Przypomniało mi się!!!
LESIO oczywiście, to postać z którą czuję pokrewieństwo dusz :wink: , osoba bliska ideowo :mrgreen: .
Dla niezorientowanych: Lesio, Joanny Chmielewskiej, książka dla której napisania Joanna się urodziła. Reszta jej twórczości jest w tym kontekście nieistotna.

sulka - 10 Lutego 2006, 10:14

krisu napisał/a
A moim idolem nie fantastycznym to są chyba Old Shatterhand i Winnetou. No i Tomasz Wilmowski. Czytałem Maya i Szklarskiego jak miałem 10-15 lat.


Dokladnie jak ja! Mam jeszcze w domu ze 20 ksiazek Maya i kilka Tomkow Szklarskiego. Oprocz tego byly jeszcze wszystkie owczesne Samochodziki Nienackiego i ksiazki Nizurskiego oraz Bahdaja :mrgreen:

Rafał napisał/a
LESIO oczywiście, to postać z którą czuję pokrewieństwo dusz , osoba bliska ideowo .


Rewelacja! Chetnie bym przeczytal jeszcze raz, ale jakos nigdzie nie widzialem ostatnio :?

Vykosh - 10 Lutego 2006, 10:36

Ahh, na wspomnienie o ksązkach Szklarskiego lezka się w oku kręci. May rowniez, chociaż Tomek Wilmoski jako, że miał polski charakter był bliższy...
Czytałem jeszcze sporo MacLeana i podobnych - to chyba tez nie fantastyka :wink:

A z nie fantastycznych bohaterów to chyba mój ulubiony byłby Sherlock Holmes :)

Last Viking - 13 Lutego 2006, 15:03

Andrzej Kmicic z powieści Sienkiewicza - postać romantyczna, tragiczna w swoich wyborach, niezły rębajło i charakternik :P
Angelus - 13 Lutego 2006, 16:22

Hrabia Monte Christo i Jean Valjean-bohater Nędzników Wiktora Hugo. :wink: Te postaci na trwałe pozostają bliskie memu sercu choć czytałam obie powieści bardzo dawno temu. :wink: Bedzie trzeba je sobie kiedys odświeżyć... :)


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group