To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Publicystyka - Ewolucja Gatunku

Jonson - 1 Czerwca 2009, 12:44
Temat postu: Ewolucja Gatunku
Witam,
Czy macie jakieś namiary na literaturę, artykuły, linki w których został poruszony temat ewolucji fantastyki, coś na zasadzie fantastyka wczoraj i dziś. Jeżeli tak to bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Witchma - 1 Czerwca 2009, 12:47

Jonson, a może się przywitaj w odpowiednim wątku najpierw?
shenra - 1 Czerwca 2009, 12:51

Nu tak lekko grzecznie by to było :roll:
Jonson - 1 Czerwca 2009, 12:54

DONE
Rzeczywiście, gbur ze mnie, jednak nie dawno wróciłem i jeszcze nie zapoznałem się z zasadami w adapcie:)

Jonson - 1 Czerwca 2009, 16:25

Czy naprawdę nikt nie jest mi w stanie pomóc?
gorat - 1 Czerwca 2009, 16:29

Pierwsza rzecz do zrobienia to przewalenie starych roczników F/NF :P: Zagadnienie ewolucji powinno być też mniej/bardziej pierwszoplanowe w dobrze znanych książkach lat 70 i 80ych.
Jonson - 1 Czerwca 2009, 16:49

No tak, natomiast te pozycje nie uwzględnią tego co po latach 80 w wtedy się też działo.
Adashi - 1 Czerwca 2009, 16:59

Jonson, a tak z ciekawości to po co Ci to?
Jorlanda - 1 Czerwca 2009, 17:13

Chyba jednak chodzi o opracowania na temat fantastyki, a nie o ewolucję jako temat książek fantastycznych.

Polecam kilka fachowych lekturek niegrzeczny gollumie: :P

Callois R.: Od baśni do science-fiction, [w:] Tenże, Odpowiedzialność i styl. Eseje, tłum. J. Lisowski, Warszawa 1967, s. 45-57.
Callois R.: Science Fiction, tłum. B. Sokólska, „Fantastyka” 1988 nr 3, s. 58-60.
Droga do science-fiction. Od Gilgamesza do Wellsa, red. J. Gunn, tłum. zbiorowe, Warszawa 1985.
Dubowik H.: Fantastyka w literaturze polskiej: dzieje motywów fantastycznych
w zarysie, Bydgoszcz 1999
Fantastyka, fantastyczność, fantazmaty, red. A. Martuszewska, Gdańsk 1994.
Handke R.: Baśń a fantastyka naukowa, Warszawa 1973.
Handke R.: Baśń a SF – po raz drugi, „Fantastyka” 1986 nr 6, s. 23.
Handke R.: O pewnym materii pomieszaniu, czyli między baśnią a science fiction, „Teksty” 1975 nr 5, s. 25.
Handke R.: Polska proza fantastyczno-naukowa. Problemy poetyki, Wrocław 1969.


Miłej lektury :) Wewnątrz znajdziesz więcej bibliograficznych ścieżek do interesującego Cię tematu.

Jonson - 1 Czerwca 2009, 20:59

Adashi -- Komunikacja międzyludzka przedmiotem zainteresowań literatury fantastyczno-naukowej na przykładzie twórczości Stanisława Lema" moja mgrka

Rozdz II
3a Ewolucja, typologia i funkcje społeczne literatury fantastyczno-naukowej

Jorlanda -- dziękuje bardzo!!

Tomcich - 1 Czerwca 2009, 21:43

Dorzucę od siebie "Dziedzictwo wyobraźni" Andrzeja Kołodyńskiego. Co prawda sprawa dotyczy raczej filmu, ale masa ich jest na podstawie książek. . Mechanizmy ewolucyjne są podobne. Generalnie kończy się na roku 1984, ale jest aneks opisujący sytuację do roku 1989. Może się przyda
Jonson - 2 Czerwca 2009, 13:27

dzięki, zaglądne napewno
Jonson - 5 Czerwca 2009, 13:11

Z Ewolucją sobie poradziłem, nie ukrywam że James Gunn był pomocy chociaż te 4 tomy nie dały mi spać a i tak nie przeczytałem ich dokładnie.

Pisze teraz o typologi i wykombinowałem sobie tak:


Hard Science Fiction bardzo powiazana z nauką antycypuje rzeczywistość i przyszłość, Solaris, może Niezwyciężony..

Inner Space -światy rónoległe, alboo wizja świata bo zagładzie coś a la "Czy androidy...

Space Opera czyli, kosomos, lecą sobie gdzieś statkiem i maja jakeis tam przygody , me coś a la "Oduseja...

Cyberpunk wiadomo przeładowanie techniką, zasady moralne poprzewracane do góry nogami, cos a la Neuromancer...

Bardzo prosił bym was drodzy forumowicze o uwagi na tema podziału i ewentualnie swoje pozycje do poszczególnych bloków.
Jak się obronie to prace przekaże do wglądu na forum :)

Lub: ( to już z moim znajomym wymyśliliśmy)
kwestia powiedzmy spoleczna

-ludzkość w przyszłości żyje w harmonii z sobą i z techniką
-ludzkość toczy wojny z "wielkim wrogiem" (może byc technika, moga byc "obcy")
-wielkie rozwarstwienie społeczeństwa (slumsy+wille)

i kwestie techniczna

- technika "obcych ras" w jakis sposob przyswojona, czy to archeologia, czy "podarowane"
- kosmiczna ekspansja
- cybernetyka
- mechy/egzoszkielet
- swiat wirtualny

Ale techniczna mi się nie podoba ( w sumie on jest bardzo manga men więc nie dziwie mu się ;)

Jonson - 5 Czerwca 2009, 13:37

Ostatecznie kieruje się tym:
http://en.wikipedia.org/wiki/Science_fiction :)

Agi - 5 Czerwca 2009, 15:00

Jonson, korzystaj z funkcji edytuj, bardzo proszę
Jonson - 5 Czerwca 2009, 16:29

Sorki, następnym razem się poprawie.
BTW ktoś jest w stanie polecić dobrą książkę s-f, polskiego autora, w której będzie jakiś motyw komunikacji. Nie będzie to książka Lema, i nie Czarne oceany J.Dukaja.

Lynx - 5 Czerwca 2009, 17:46

Jakiej komunikacji? Sprecyzuj.
Jonson - 5 Czerwca 2009, 18:22

Komunikacji międzyludzkiej, tzn komunikacja ludzie-roboty odpada, ale komunikacja ludzie-ludzie z innych wymiarów lub światów jest ok
gorat - 5 Czerwca 2009, 20:53

Solaris?
Tomcich - 5 Czerwca 2009, 22:06

gorat,

Jonson napisał/a
Nie będzie to książka Lema




Paradyzja Zajdla? Tam akurat komunikacja międzyludzka odgrywa dużą rolę - koalang w celu pokonania systemu.

illianna - 5 Czerwca 2009, 23:35

Buczyłow, Tajemnica Orułganu, tam jest ciekawy problem komunikacji z Obcym i trudności we wzajemnym zrozumieniu, ale nie wynikające z bariery językowej tylko mentalności
Jonson - 6 Czerwca 2009, 10:13

Thx,
Ale Solaris o ile pamiętam jest Lema ;)
A komunikacja z obcym o ile nie jest o człowiekiem również odpada.
Zacznę czy tac chyba Limes inferior



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group