To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Summa Technologiae - przepraszam, kto mi powie...?

elam - 22 Października 2005, 15:39
Temat postu: przepraszam, kto mi powie...?
Witam! zakladam ten temat, by zadawac pytania, madre i mniej ;o)

no to pierwsze:
czy gdzies w kosmosie (czy tez na Ziemi, w laboratorium..) mogloby powstac zycie na podstawie bialek prawoskretnych (podobno ziemskie sa wszystkie lewoskretne, jak mnie juz uswiadomiono).

Romek P. - 22 Października 2005, 15:44
Temat postu: Re: przepraszam, kto mi powie...?
elam napisał/a
Witam! zakladam ten temat, by zadawac pytania, madre i mniej ;o)

no to pierwsze:
czy gdzies w kosmosie (czy tez na Ziemi, w laboratorium..) mogloby powstac zycie na podstawie bialek prawoskretnych (podobno ziemskie sa wszystkie lewoskretne, jak mnie juz uswiadomiono).


Hm, czy "życie", to nie wiem. Bo to zależy, jak to zdefiniujesz :) wiem, że w laboratoriach były prowadzone badania nad skrętnościa, i wyszło, że w zasadzie ta lewoskrętnośc jest przypadkowa, nie niesie żadnej wielkiej jakości. Konkluzja była taka, że życie w kosmosie równie dobrze może sę opierać na lewo- jak i na prawoskrętnych białkach. O ile takie organizmy z kosmosu bedą miały cos takiego jak biaka - bo to nie jst pewne :)

elam - 22 Października 2005, 16:11

to znaczy, ze moglyby istniec istoty prawo- i lewoskretne, jednoczesnie?
Romek P. - 22 Października 2005, 16:30

elam napisał/a
to znaczy, ze moglyby istniec istoty prawo- i lewoskretne, jednoczesnie?


W jednym organizmie - moim zdaniem, zdecydowanie nie.
W róznych, powiedzmy, w ramach planety - to chyba mozliwe. Teoretycznie :) Bo można sobie wyobrazić, że gdzieś ewolucja daje linię organizmów lewoskrętnych, a w innym oceanie - prawoskrętnych :) ale podejrzewam, jeżeli przyjmiesz, że darwinowskie prawa ewolucji mają sens, że któraś z tych linii zwycięży. Podobno tak własnie było na Zemi. Byłyrózne linie, my jesteśmy odległymi potomkami zwycięzców :D

Wiedźma - 22 Października 2005, 16:41

Naukowcy nie wiedzą dlaczego życie na Ziemi preferuje lewoskrętność, jedna z hipotez mówi, że wpływ na to mogło mieć promieniowanie ultrafioletowe Słońca na wczesnym etapie ewolucji. Hipotezę tę ma sprawdzić w 2012 roku sonda Rosetta, zbierając dane na powierzchni komety Wirtanen.
Wiedźma - 22 Października 2005, 16:46

I podobno okazuje się, że jednych i drugich jest prawie po równo, tylko życie na Ziemi wykorzystuje wyłącznie aminokwasy lewoskrętne. Dodanie zaś do roztworu aminokwasów cząsteczek prawoskrętnych, zatrzymuje proces powstawania białka.
Wiedźma - 22 Października 2005, 16:49

Na zakończenie z prawo- i lewoskrętnością powstaje jeszcze jedno, inne pytanie: Czy świat się kręci w prawo? :)
Romek P. - 22 Października 2005, 16:49

Wiedźma napisał/a
Naukowcy nie wiedzą dlaczego życie na Ziemi preferuje lewoskrętność, jedna z hipotez mówi, że wpływ na to mogło mieć promieniowanie ultrafioletowe Słońca na wczesnym etapie ewolucji. Hipotezę tę ma sprawdzić w 2012 roku sonda Rosetta, zbierając dane na powierzchni komety Wirtanen.


Rzeczywiście, to jest teza mówiąca o jakimś znaczeniu. Jest też teza o absolutnym przypadku, a inna mówi, że życie na Ziemi jest lewoskrętne, bo nie wyewoluowało tutaj, tylko przybyło - już jako lewoskrętne - z kosmosu, np. na komecie :D
Ergo: właściwie nie wiadomo. Ale ja stawiam na przypadek. Po obejrzeniu sobie przedstawicieli fauny ediakarskiej (żyły ok. 550 mln lat temu), np. stwora z pięciorgiem oczu, zastanawiam się, czy gdyby nie jakiś traf, nie mielibyśmy teraz pięciorga oczu - co czasem by się przydało, gdy się chce pisać na lapku ksiązkę, odpowiadac na pocztę, a chociaz jednym okiem doczytywać przerwaną w połowie ksiażkę :D

Wiedźma - 22 Października 2005, 16:58

Cytat
Rzeczywiście, to jest teza mówiąca o jakimś znaczeniu. Jest też teza o absolutnym przypadku, a inna mówi, że życie na Ziemi jest lewoskrętne, bo nie wyewoluowało tutaj, tylko przybyło - już jako lewoskrętne - z kosmosu, np. na komecie :D


Dokładnie przypuszczeń jest mnóstwo :) Są też tezy, że do skręcenia światła dochodzi samoczynnie w pyle otaczającym niektóre młode gwiazdy. Czyli przypadek? :)


Cytat
Ergo: właściwie nie wiadomo. Ale ja stawiam na przypadek. Po obejrzeniu sobie przedstawicieli fauny ediakarskiej (żyły ok. 550 mln lat temu), np. stwora z pięciorgiem oczu, zastanawiam się, czy gdyby nie jakiś traf, nie mielibyśmy teraz pięciorga oczu - co czasem by się przydało, gdy się chce pisać na lapku ksiązkę, odpowiadac na pocztę, a chociaz jednym okiem doczytywać przerwaną w połowie ksiażkę :D


Należy jednak pamiętać, że istnienie pięciorga oczu czy rąk nie zagwarantowałoby Ci umiejętności pogodzenia tych wszystkich wymienionych czynności, bo zależą one jeszcze od całkiem innych zdolności :D

GAndrel - 22 Października 2005, 17:06

W jakim to opowiadaniu Lem pisał o procesie karnym w sprawie lewoskrętności białek na Ziemi?
Romek P. - 22 Października 2005, 17:09

Wiedźma napisał/a
Należy jednak pamiętać, że istnienie pięciorga oczu czy rąk nie zagwarantowałoby Ci umiejętności pogodzenia tych wszystkich wymienionych czynności, bo zależą one jeszcze od całkiem innych zdolności :D


Gdybasz, Wiedźmo, czy wiesz? :D :D :D

Wiedźma - 22 Października 2005, 17:12

Cytat
Gdybasz, Wiedźmo, czy wiesz? :D :D :D


Wiem! Przecież to proste, gdyby to od ilosci członków naszego ciała zależało, mielibyśmy książki, emaile wymienionych przez Ciebie stworzeń :D :D :D

Logan - 22 Października 2005, 17:13

GAndrel napisał/a
W jakim to opowiadaniu Lem pisał o procesie karnym w sprawie lewoskrętności białek na Ziemi?


Była to jedna z przygód Iona Tichego, o ile mnie pamięć nie myli. "Bo pogrzebacz był lewoskrętny" czy jakoś tak.

Romek P. - 22 Października 2005, 17:21

Logan napisał/a
Była to jedna z przygód Iona Tichego, o ile mnie pamięć nie myli. Bo pogrzebacz był lewoskrętny czy jakoś tak.


To jest tak piękny tytuł dla parodii twórczości Konrada T. Lewandowskiego, że aż żal go będzie zmarnować, Loganie...

Wiedźma - 22 Października 2005, 17:24

Obawiam się, że z dyskusji o lewoskrętności jatka na pogrzebacze może się rozkręcić :D
Romek P. - 22 Października 2005, 17:32

Wiedźma napisał/a
Obawiam się, że z dyskusji o lewoskrętności jatka na pogrzebacze może się rozkręcić :D


Zanim moderator nas wytnie, napiszę szybko, że pogrzebacze, lewo- i praworęczność (nie skrętność), twórczość Przewodasa i jatka mogą dać mieszankę wybuchową :P

Wiedźma - 22 Października 2005, 17:35

Cytat
Zanim moderator nas wytnie, napiszę szybko, że pogrzebacze, lewo- i praworęczność (nie skrętność), twórczość Przewodasa i jatka mogą dać mieszankę wybuchową :P


No to wróćmy do bezpiecznego (a może i nie? :D ) pytania: Czy świat kręci się w lewo?

Wiedźma - 22 Października 2005, 17:39

Już mi się zakręciło z tego kręcenia: Czy świat kręci się w prawo? - miało oczywiście brzmieć pytanie :D
GAndrel - 22 Października 2005, 17:43

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać (lub zdefiniować ;) ) zwrot osi obrotu. ;)
Wiedźma - 22 Października 2005, 17:54

Raczej trzeba pytać o cząstki, z których zbudowany jest Wszechświat: na przykład o elektrony i neutriny :)
Dunadan - 22 Października 2005, 18:20

Wiedźma napisał/a
Raczej trzeba pytać o cząstki, z których zbudowany jest Wszechświat: na przykład o elektrony i neutriny :)


Cząstki elementarne? http://chall.ifj.edu.pl/przygodazczastkami/ - zapraszam wszystkich również humanistów bo na tej stronie wszystko jest ąłdnie i prosto i CIEKAWIE wytłumaczone. Polecam. Choć nie ma tamnic o skrętności białek...

GAndrel - 22 Października 2005, 18:21

Wiedźma napisał/a
Raczej trzeba pytać o cząstki, z których zbudowany jest Wszechświat: na przykład o elektrony i neutriny :)


Dokładniej chyba chcesz pytać o kwarki i leptony?

Wiedźma - 22 Października 2005, 18:23

Zajrzałam, wczytam się później, ale rzeczywiście strona zapowiada się ciekawie. :) Dzięki ;)
Pako - 22 Października 2005, 19:19

A świat kręci się z zachodu na wschód. I tak wyjaśniliśmy sobie trudności :)
GAndrel - 22 Października 2005, 19:26

Ale czy to jest prawo czy lewo? ;)
Wiedźma - 22 Października 2005, 19:38

Cytat
Dokładniej chyba chcesz pytać o kwarki i leptony?


Przecież elektron i neutrina to nic innego jak leptony :D

Wiedźma - 22 Października 2005, 19:42

A o kwarki to chętnie popytam :) Może mniej o te z pary: górny/ dolny, chętniej o te z par: powabny/ dziwny i prawdziwy/ piekny :D
Dunadan - 22 Października 2005, 19:44

Hehe, mnie ta strona też oświeciła... ehh, ci naukowcy...
Pako - 22 Października 2005, 19:47

GAndrel napisał/a
Ale czy to jest prawo czy lewo? ;)

A to już zależy, czy stoisz twarzą w keirunku północnym (wtedy w prawo) czy w kierunku połócniowym (wtedy w lewo). A jak stoich w jakimś innym kierunku, to musisz znaleźć coś pośredniego :)
I temat wyczerpany z obracaniem się ziemi ;)
O białkach pojęcia nie mam i mam zrazę do biologi.

Wiedźma - 22 Października 2005, 19:53

Cytat
O białkach pojęcia nie mam i mam zrazę do biologi.


Ale czyżbyś Pako miał aż tak wielką skazę, że nawet o czarnowłosych, jasno- czy rudowłosych białkach tez nie maszł pojęcia i nie chcesz rozmawiać? :DDD



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group