To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Stare ogłoszenia - Znawca broni białej poszukiwany

Ziemniak - 19 Lutego 2007, 19:02
Temat postu: Znawca broni białej poszukiwany
Poszukuję kogoś kto zna się na białej broni - mam kawał złomu :D prawdopodobnie niemiecki i potzebuję kogoś kto oceni czy jest to coś warte i co to wogóle jest.
Fidel-F2 - 19 Lutego 2007, 19:03

wstaw zdjęcie na forum to się zaraz kilku specjalistów znajdzie :wink:
Adashi - 19 Lutego 2007, 19:09

Zlecą się jak kruki i wrony :mrgreen: Ziemniak, co to jest? Zapodawaj fotę :!:
Ziemniak - 19 Lutego 2007, 19:24

Tak to mniejwięcej wygląda:


Adashi - 19 Lutego 2007, 19:29

ja tam znawcą nie jestem, ale wygląda mi to na pałasz
Ziemniak - 19 Lutego 2007, 19:36

Koniec ostrza jest ułamany, ułamana jest też osłona rękojeści, która powinna łukiem dochodzić aż do okucia. na ostrzu w pobliżu jelca jest jakiś napis po niemiecku częściowo zatarty. Jak ktoś chce bardziej szczegółowe zdjęcia to pisać na priva.
Adashi - 19 Lutego 2007, 19:51

a tak z ciekawości to skąd to żelastwo, jeśli wolno spytać?
Ziemniak - 19 Lutego 2007, 19:58

W spadku po wuju :D
hjeniu - 19 Lutego 2007, 20:08

A rękojeść nie jest przypadkiem z rogu jakiegoś biednego zwierzątka? Bo mnie to wygląda na kordelas myśliwski.
Ziemniak - 19 Lutego 2007, 20:10

Owszem jest, Ale nie wiem czy kordelas miałby gardę jak szabla :?:

Edit: całe ustrojstwo ma 65 cm długości.

Adashi - 19 Lutego 2007, 20:10

Taki długi? Chyba, że ze zdjęcia błędnie odczytuję skalę :idea:
hjeniu - 19 Lutego 2007, 20:24

To było pewnie coś podobnego do tego ->http://www.allegro.pl/item166032619__niemiecki_kordelas_.html biorąc poprawkę na to, że ten z allegro to już bardziej ozdoba niż funkcjonalne narzędzie.
Rodion - 19 Lutego 2007, 20:25

Hymmm... Tak na to patrzę i... jeśli głownia jest jednosieczna, to jest to pałasz lub kordelas. Z kolei jeśli jest dwusieczna, a miejsce pod jelcem, jest miejscem po brakującej tarczce, to jest to szpada.

Edit: Sprawdziłem :D I faktyczne może to być XVIII, lub wzorowany na nim kordelas myśliwski :D

Adashi - 19 Lutego 2007, 20:32

IMHO jest to pałasz czy też rapier (ale nie Claymore :wink: ), jak wolicie, na szpadę to ma chyba ciut za szeroki brzeszczot.
Ziemniak - 19 Lutego 2007, 20:33

Jest jednosieczny, więc jeżeli już to rapier lub pałasz a nie szpada.
Rodion - 19 Lutego 2007, 20:39

Najbardziej pasuje tu opis kordelasa myśliwskiego, a pod jelcem faktycznie mogla w takim wypadku znajdować sie mała tarczka chroniąca pochwę przed dostaniem sie tam wody. :D
hjeniu - 19 Lutego 2007, 20:39

Z kordelasami jest taki problem, że właściwie wszystko nożopodobne służące do dobijania zwierzyny było nazywane kordelasem, tak więc kordelas może być jedno i obusieczny, prosty i zakrzywiony, różnej długości itp. Najpewniejszym sposobem identyfikacji są - rękojeść - z rogu albo kości i ew. ornamenty - sarenki, jelonki i takie tam :)
Rodion - 19 Lutego 2007, 20:46

No to podajmy za Bronią w dawnej Polsce: rękojeśc otwarta lub zamknięta kabłąkiem ( w tym wypadku ułamanym), z głownia prostą lub zakrzywioną ( tu jest prosta), jedno- lub dwu sieczna ( tu jednosieczna), długość głowni 50-60cm. Trzon rękojeści rozszerzany w kierunku głowicy, przy jelcu mała metalowa tarczka zabezpieczająca pochwe Chyba pasuje? :D
corpse bride - 20 Lutego 2007, 01:57

ładny :)

niestety, nie pomogę, bo znam się jedynie na broni białej z pierwszej i drugiej wojny, a konkretnie na bagnetach. jak jakiś znajdziesz, to pytaj :)

Rafał - 20 Lutego 2007, 08:54

Nie bardzo widać na fotce to co bym chciał zobaczyć, ale i tak można śmiało zauważyć:
1. głownia prosta, jednosieczna, pojedyńcze zbrocze - wszystko to sugeruje pochodzenie "zagraniczne" :wink: Albo Szwajcaria, albo Skandynawia, a najpewniej wyrób lokalny paradny.
2. Rękojeść noża/kordu/(kordelasa czy jak to zwać) myśliwskiego, bez dwóch zdań.
3. Jedno z drugim nie ma wiele wspólnego, ktoś kiedyś miał głownie i osadził ją (nieumiejętnie na dodatek) na rękojeść noża myśliwskiego.
Ot i cała zagwozdka.

Spotkałem się kiedyś z taką głownią, ale był to tzw. rapier kapitański. Kapitalna sprężysta stal, bogato zdobiona, rękojeść typowa dla szpady. Długie to to było i proste. Może to jakiś trop? Zrób test sprężystości. Nawet średniowieczne głownie zżarte prawie na wylot przez rdzę, bujają się jak małe sprężynki. Jak to wygląda z twoją głownią?

Fidel-F2 - 20 Lutego 2007, 16:49

a nie mówiłem
mBiko - 23 Marca 2007, 19:22

Bardzo podobną broń, choć z inaczej niż pisze Ziemniak rozwiązaną rękojeścią ( krótki jelec, nie przechodzący w obłęk ) przedstawiono w "1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym" W. Kwaśniewicza jako kordelas myśliwski, Niemcy II poł. XIX w.
Yeri - 25 Kwietnia 2007, 01:51

Ziemniak,jesteś szczęśliwym posiadaczem ładnego,choć zniszczonego niemieckiego kordu artyleryjskiego z 19-go wieku.Jak go odnowisz to będziesz miał ładną rzecz:)


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group