To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Rozmowy religijne

feralny por. - 17 Października 2011, 11:14

Rafał napisał/a
Co powinno wszystkich zadowolić.
Jak na razie nikogo to nie zadowala. To tylko kolejny skok na kasę, ale tym razem dość sprytny przyznać muszę, albo wybieg mający na celu zachowanie staus qvo, też niegłupi.
Rafał - 17 Października 2011, 11:17

feralny por., a co ci się nie podoba w dodatkowym 1% ? Ani to twoja kasa, ani państwowa, co cię cudze pieniądze interesują? Kto chce to da, kto nie to nie i szlus. Cała sprawa pomiędzy człowiekiem, a jego kościołem. IMO to najprostsze i najlepsze rozwiązanie.
feralny por. - 17 Października 2011, 11:20

Ależ nic podobnego, ale jak widzę przynęta chwyciła. Cudze pieniądze nie interesuję mnie zupełnie, za to skubanie budżetu państwa, za które czuję się w pewnym stopniu odpowiedzialny, jak najbardziej.
Rafał - 17 Października 2011, 11:31

feralny por. napisał/a
Cudze pieniądze nie interesuję mnie zupełnie, za to skubanie budżetu państwa, za które czuję się w pewnym stopniu odpowiedzialny, jak najbardziej.
No to chyba mnie w ogóle nie zrozumiałeś, napisałem nie o rozdysponowaniu istniejącego podatku, ale o dobrowolnym samoopodatkowaniu się - tak jak jest to zrobione w Niemczech.
feralny por. - 17 Października 2011, 11:34

No tak, tylko, że takie rozwiązanie nie jest barane pod uwagę i nie tego dotyczyła poropozycja episkopatu.
Rafał - 17 Października 2011, 11:44

Ależ jest brane, jest odmienianie na różne sposoby w mediach i pewnie obserwuje się jak do tego podchodzą ludzie. Na bank się taka propozycja pojawi, bo formalnie, to jak dotąd nie pojawiła się żadna propozycja. Póki co tematu oficjalnie nie ma. Są gadania.
dalambert - 17 Października 2011, 11:49

Zaraz, zaraz,ale czy ta propozycja, której nie ma. dotyczy dołożenia do "organizacji poza rządowych" na które obecnie można odpisać 1 % z podatku również "kościołów i innych związków wyznaniowych", czy też możliwości zadaklarowania drugiego 1 % na "kościoły i związki wyznaniowe' - bo to cokolwiek niejasne jest :?:
jewgienij - 17 Października 2011, 11:50

To jest wszystko wykombinowane dobrze. W dzisiejszej sytuacji politycznej jest niemożliwe, aby prócz tego dobrowolnego podatku wiernych KK nie ciągnął publicznych pieniędzy ze wszystkich szczebli zarządzania.
Rafał - 17 Października 2011, 11:57

dalambert napisał/a
Zaraz, zaraz,ale czy ta propozycja, której nie ma. dotyczy dołożenia do organizacji poza rządowych na które obecnie można odpisać 1 % z podatku również kościołów i innych związków wyznaniowych, czy też możliwości zadaklarowania drugiego 1 % na kościoły i związki wyznaniowe' - bo to cokolwiek niejasne jest
Dywagacja dotyczy możliwości zadysponowania kolejnego 1 % z podatku dochodowego, a więc finansowania wprost z budżetu państwa. W Niemczech jest inaczej, tam jest dodatkowy dobrowolny podatek na kościoły, tzw Kirchensteuer.
jewgienij - 17 Października 2011, 12:03

A więc do tego wszystkiego z budżetu? No to już w ogóle.

ed. Bo jak rozumiem, dobrowolny dodatkowy 1 procent to propozycja Rafała, a nie kościelna.

Fidel-F2 - 17 Października 2011, 12:55

a po kiego wała podatek kościelny? na tacę nie zbierają? za chrzty, pogrzeby i inne takie kasy nie biorą? wierni drogi na plebanię nie znają by swój podatek zanieść bezpośrednio do proboszcza? po kiego ch..a państwo w to mieszać?
ivaine - 17 Października 2011, 13:09

Fidel-F2 napisał/a
na tacę nie zbierają? za chrzty, pogrzeby i inne takie kasy nie biorą?

Przypomniało mi się, jak moja kuzynka, która w tym roku brała ślub kościelny, opowiadała, że za nauki przedmałżeńskie musiała zapłacić 1400 zł :mrgreen:

merula - 17 Października 2011, 13:10

ile??? :shock:

nie dałabym. niezależnie od okoliczności.

Rafał - 17 Października 2011, 13:15

jewgienij napisał/a
Bo jak rozumiem, dobrowolny dodatkowy 1 procent to propozycja Rafała, a nie kościelna.
Założę się, że ktoś to wrzuci do projektu ustawy, jak już sprawa dojdzie do tego etapu.
Fidel-F2 napisał/a
a po kiego wała podatek kościelny?
Wtedy się zobaczy ilu naprawdę jest wierzących. Nie kusi cię to? :wink:
Ciekawa opinia:
http://cmos.salon24.pl/23...lny-w-dzialaniu

ivaine - 17 Października 2011, 13:22

merula napisał/a
ile??? :shock:

Sama byłam w szoku. Proboszcz podsumował parę: 700 zł za osobę. Bez zapłaty nie ma nauk, a bez nauk nie ma ślubu.

Wiadomo, można iść do innej parafii, ale jak komuś zależy na tej konkretnej, to zapłaci każdą kwotę.

jewgienij - 17 Października 2011, 13:34

ivaine napisał/a
Fidel-F2 napisał/a
na tacę nie zbierają? za chrzty, pogrzeby i inne takie kasy nie biorą?

Przypomniało mi się, jak moja kuzynka, która w tym roku brała ślub kościelny, opowiadała, że za nauki przedmałżeńskie musiała zapłacić 1400 zł :mrgreen:



Mój znajomy pracujący za granicą opowiadał teraz, że jak był u siebie na wsi ostatnio, to nastoletnia córka zaciągnęła go w niedzielę na mszę. Kiedy przyszła taca, wyjął jakieś tam 10 zł, na co córka fuknęła na niego, żeby nie robił obciachu, bo jest ustalone tutaj, że dorośli dają 100 zł, a dzieci 50.

feralny por. - 17 Października 2011, 13:40

Rafał napisał/a
Na bank się taka propozycja pojawi, bo formalnie, to jak dotąd nie pojawiła się żadna propozycja. Póki co tematu oficjalnie nie ma. Są gadania.
No widzisz, że nie jst brana. Media moga sobie gadać co chcą, od nich nic nie zależy. Przebąknięcie episkopatu, to wybieg mający na celu zagospodarowanie tego medialnego szumu. Bardzo sprytny jak widać, bo ludzie myślą, że to chodzi o taki system jak w NRD. Nawet jak się ten numer nie uda, to zawsze będzie można opowiadać, że była "kompromisowa" propozycja i tym sposobem ucinać dyskusję zachowując staus qvo. Trzeba przyznać, że niegłupie zagranie.
Rafał - 17 Października 2011, 13:44

feralny por. napisał/a
Media moga sobie gadać co chcą, od nich nic nie zależy.
No co ty, właśnie wyniosły do władzy PO i przyniosły zgubę PISowi, nie wierzysz to spytaj Jarosława Polskęzbawa :lol:
feralny por. - 17 Października 2011, 13:59

Nie wierzę.
Martva - 17 Października 2011, 17:04

O wpływie nauki religii na psychikę dziecka wpis na blogu, było nie było, lekarza psychiatry. Ostro pojechał.

BTW jako dziecko przed pierwszą komunią miałam strasznego schiza że hostia mi się naprawdę zamieni w kawałek ciała Jezusa i co ja mam wtedy zrobić.

Fidel-F2 - 17 Października 2011, 17:17

Rafał napisał/a
Nie kusi cię to?
jakoś nie, zresztą wiadomo przecież, że 95%

Martva napisał/a
wpis na blogu, było nie było, lekarza psychiatry. Ostro pojechał.
a jak mówię, że to bandycka organizacja to mi krawaty dają
eLAN - 17 Października 2011, 17:33

Dzieciaki na krakowskim rynku nie organizowały żadnej kontrdemonstracji.
To była grupa rozdająca zaproszenia na jakieś spotkanie w kościele czy coś. Los chciał, że przez ten sam rynek przechodził akurat marsz ateistów z hasłami laicyzacji kraju.

Teraz są chwaleni za "danie świadectwa" i odwagę. Tej drugiej odmówić im raczej nie można, za to można powiedzieć, że zachowali się z klasą. A że miałko intelektualnie? Jak inaczej mieli się zachować?

Fidel-F2 - 17 Października 2011, 17:36

a cóż to za odwaga? :mrgreen:
Iscariote - 17 Października 2011, 17:39

eLAN napisał/a
Dzieciaki na krakowskim rynku nie organizowały żadnej kontrdemonstracji.
To była grupa rozdająca zaproszenia na jakieś spotkanie w kościele czy coś. Los chciał, że przez ten sam rynek przechodził akurat marsz ateistów z hasłami laicyzacji kraju.
A czy na widok grupy "ateistów" nie zaczęli śpiewać? Z zalinkowanej przez Ciebie relacji wynika, że tak. Moim zdaniem można uznać takie zachowanie za prowokujące. Więc nawet jeśli nie planowały i nie organizowały kontrdemonstracji, to moim zdaniem to co robili i tak się w nią przerodziło.
Mogli rozdawać sobie ulotki i nie interesować się co inni robią.

Martva - 17 Października 2011, 17:45

Dżisas, to byli ateiści, nie napakowani kibole. Stworzenia wbrew pozorom raczej pokojowe, znam kilka osób z tego marszu - śpiewanie pieśni religijnych w ich kierunku raczej nie miałoby szans się skończyć krwawą jatką, też mi prowokacja ;P:
Iscariote - 17 Października 2011, 17:49

Martva, to tylko swiadczy, że część katolicka słabo prowokuje ;P: A jakie mieli intencje to już pozostanie zagadką.
Kostucha Drang - 17 Października 2011, 18:02

Iscariote napisał/a
A czy na widok grupy ateistów nie zaczęli śpiewać? Z zalinkowanej przez Ciebie relacji wynika, że tak. Moim zdaniem można uznać takie zachowanie za prowokujące.


he he - ale masz odjazd kolego :mrgreen:

pewnie podkradasz rodzicom alkohol ?

eLAN - 17 Października 2011, 18:09

Cytat
A czy na widok grupy ateistów nie zaczęli śpiewać? Z zalinkowanej przez Ciebie relacji wynika, że tak. Moim zdaniem można uznać takie zachowanie za prowokujące

Śmiać się, czy płakać?

Dobrze, że niemiałcy ateiści do prowokacji się nie uciekali. Spójrzmy choćby na hasła:
"wrzuć na tacę" - i rysunek granatu, "świecka Polska", "cthulhu królem Polski" - jawnie uderzające w katolików i drwiące z ich wartości, "Bóg, horror, dulszczyzna" - jawne nazwanie katolików kołtunami, "każdy myślący człowiek jest ateistą" - czyli wierzący jest człowiekiem niemyślącym - taki sens, "no god, no problem", "świeckość państwa dość poddaństwa", "katecheza do kościoła" - napastliwe, to tak jakbym ja szedł z transparentem "seks edukacja won". To pokazuje, że ci ludzie nabijają się z Kościoła i są do niego wrogo nastawieni - nie chcą go ograniczyć w imię "wolności sumień" tylko w imię nienawiści... Wisienką na torcie ^^ były ich naklejki z rybą z nóżkami i napisem sushi w środku - jawna profanacja symbolu chrześcijańskiego, najbardziej pierwotnego i wiążącego się z prześladowaniem tej religii.

merula - 17 Października 2011, 18:15

eLAN napisał/a
katecheza do kościoła - napastliwe


co widzisz napastliwego w życzeniu sobie, aby Kościół katechizował u siebie, za własne pieniądze i tych, co chcą tam przyjść?

Iscariote - 17 Października 2011, 18:17

Cóż, akurat zdjęciom się nie przyglądałem. Więc punkt dla Ciebie.
Ale to też można i w drugą stronę w takim razie i żadna ze stron nie powinna robić czegokolwiek na złość stronie przeciwnej. Wniosek taki, że wszyscy siebie warci.



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group