To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Rozmowy religijne

jewgienij - 7 Lutego 2011, 16:08

Mały Olaf napisał/a
P.S. Mamy jeszcze trzecie wielkie wyznanie chrześcijańskie; prawosławie. I w moim mniemaniu to w nim zakonserwowane jest najwięcej z oryginalnego ducha chrześcijaństwa.


Tego nie wiem, za mało je znam. Na pozór wydaje się rzeczywiście bardziej wycofane ze świata.
Wiem, że ładniej śpiewają. :)

Jedenastka - 7 Lutego 2011, 16:09

Olafie, nie widzę związku :wink:
Chcesz się ze mną pokłócić czy porozmawiać?

Mały Olaf - 7 Lutego 2011, 16:12

Prawosławie działa wedle zasady cezaropapizmu i to jest różnica, która mogłaby Waszmości zainteresować; czyli mówiąc najprościej: "co car wymyśli, to my pobłogosławimy", my sobie, państwo sobie. Oczywiście, zasada zasadą, praktyka praktyką, ale wydaje mnie się, że prawosławie posiada pewną przewagę nad katolicyzmem.
Mały Olaf - 7 Lutego 2011, 16:17

Jedenastka napisał/a
Olafie, nie widzę związku :wink:
Chcesz się ze mną pokłócić czy porozmawiać?


Dlaczego kłócić? Ja coś piszę, Ty się obruszasz, ja argumentuje, Ty przyznajesz mi jednak, choćby częściowo rację, ja piszę, że po co w takim razie było się obruszać. Wsio.
I daleko mi od chęci kłócenia się. Forum internetowe ma to do siebie, ze kłótnie są tu co najmniej idiotyczne, bo nie taka jego idea. Jeśli się chce pokłócić, zaczynam dyskusję z moją teściową.

jewgienij - 7 Lutego 2011, 16:19

Jedenastka napisał/a
W czasach licealnych mieszkałam niedaleko ambasad, mówiąc ogólnie, arabskich, w Warszawie na Saskiej Kępie.
W szkole koleżanki dzieliły się wrażeniami ze spacerów w tamtej okolicy...


No ja też musiałem się swoje nasłuchać, jacy boscy i piękni ci Egipcjanie itp. :wink:
Ale od fascynacji czysto zewnętrznej to jeszcze daleka droga do podporządkowania się tym panom i ich kulturze.

Jedenastka - 7 Lutego 2011, 16:24

Olafie, ojtam, ojtam :mrgreen:

jewgienij napisał/a
No ja też musiałem się swoje nasłuchać, jacy boscy i piękni ci Egipcjanie itp. :wink:
Też o tym słyszałam. Albo: jak on na mnie patrzył! :mrgreen: Najciekawsze zwierzenia były wtedy, gdy któraś z koleżanek umówiła się z pięknym i boskim (niekoniecznie z Egiptu :wink: )
czterdziescidwa - 7 Lutego 2011, 16:50

Mały Olaf napisał/a
Niekoniecznie na sawannę i niekoniecznie na czworakach. Ja szanuję Twoją awersję do ołtarzy, Waszmość zaś uszanuj fakt, iż niektórzy choć tak troszkę starają się żyć wedle zasad, które sami uznali za optymalne.
I proszę, nie mieszajmy lewicowego PiSu z całym jego bogoojczyźnianym zadęciem z czymś, co przynajmniej ja chciałbym nazwać chrześcijaństwem.

Może trochę nie na temat, ale przypominają mi się te wszystkie flamy polityczne, gdzie marksiści przekonują, że Stalin przeinaczył idee Marksa i zniweczył dzieło Lenina. Może i tak było, ale mówić dziś o sobie "komunista" jest trochę głupio, nie?

Rafał - 8 Lutego 2011, 08:03

jewgienij napisał/a
Rafał, ale ja nie o nim, tylko o Tobie, który to wkleiłeś. Co to miało udowodnić? Że Islam jest zły, a chrześcijaństwo nie? Żaden Żyd czy muzułmanin nigdy nie ucierpieli z powodu chrześcijan?
ROTFL :mrgreen:
Pomerdało ci się całkowicie, napisałem o biegunowych reakcjach na realne groźby kary śmierci za małżeński skok w bok i za bycie chrześcijaninem. O tym, że pierwsze oburza i szokuje, a drugie przechodzi bez większego zainteresowania.

Fidel-F2 - 8 Lutego 2011, 08:14

Rafał, wiesz, po skoku w bok już raczej nie możesz 'zmienić zdania'
NURS - 8 Lutego 2011, 09:24

Rafale - generalnie masz rację. Ale problem nie w generalizowaniu a szczegółach. A tych nigdy nie poznamy z takich artykółów. Mówiąc o szczegółach mam na myśli wszystko to, co działo się wokół sprawy poza polem widzenia pismaków.
A druga sprawa, co ty zrobiłeś w tej sprawie? Co zrobili otaczający cię chrześcijanie? Moze gdybyś ruszył tyłek broniąc brata w wierze, inni poszliby za toba i powstałaby akcja jak w przypadku tej Iranki.

NURS - 8 Lutego 2011, 09:59

coś ostatnio wpadam na same kfiatki :-)
http://wiadomosci.gazeta....olotowa__a.html

Ciekawe gdzie te koktaile polecą. na zabytki czy konserwatorów? :-)

Fidel-F2 - 8 Lutego 2011, 10:13

no i niech rzuca te mołotowy, może go zastrzelą przez 'przypadek'
Rafał - 8 Lutego 2011, 14:11

NURS napisał/a
A druga sprawa, co ty zrobiłeś w tej sprawie? Co zrobili otaczający cię chrześcijanie? Moze gdybyś ruszył tyłek broniąc brata w wierze, inni poszliby za toba i powstałaby akcja jak w przypadku tej Iranki.
Fakt, zrobiłem niewiele, o ile w przypadku Iranki podpisałem się pod jakimś apelem (nie dam głowy czy konkretnie o nią chodziło, ale chyba tak), o tyle w przypadku tego Afgańczyka jedynie napisałem o nim tutaj. Ale gdyby jakaś organizacja zorganizowała akcję protestacyjna, ma moje poparcie.

Edit: Nie jest tu istotne jakiego wyznania jest osoba dyskryminowana, niech to nawet będzie szyita, chodzi o sam fakt dyskryminacji.

NURS - 8 Lutego 2011, 15:30

wiesz, obawiam się, ze tych szyitów i sunnitów to nikt nie liczy.
a ty fidelu oddaj pierscionek! :twisted:

Marcin Robert - 8 Lutego 2011, 16:09

czterdziescidwa napisał/a
Może trochę nie na temat, ale przypominają mi się te wszystkie flamy polityczne, gdzie marksiści przekonują, że Stalin przeinaczył idee Marksa i zniweczył dzieło Lenina. Może i tak było, ale mówić dziś o sobie komunista jest trochę głupio, nie?


No cóż, Lenin i Stalin wymyślili własną wersję marksizmu, więc w tym sensie "przeinaczyli" idee Marksa i Engelsa. ;P: Wymyślili także własną wersję ateizmu. Ateiści, wstydźcie się! ;P:

Zresztą takich "własnych wersji" rozmaitych idei nie brakuje w historii, a można nawet z dużym prawdopodobieństwem przypuścić, iż także te idee, które powstały dopiero w ostatnich dniach, zostaną w przyszłości wypaczone przez rozmaite "własne wersje" (o ile przetrwają dostatecznie długo, oczywiście). Dlatego najbezpieczniej jest nie przyznawać się do żadnych idei. Nawet jeśli jest to idea bezideowości. :wink:

czterdziescidwa - 8 Lutego 2011, 16:38

Marcin Robert napisał/a
czterdziescidwa napisał/a
Może trochę nie na temat, ale przypominają mi się te wszystkie flamy polityczne, gdzie marksiści przekonują, że Stalin przeinaczył idee Marksa i zniweczył dzieło Lenina. Może i tak było, ale mówić dziś o sobie komunista jest trochę głupio, nie?


No cóż, Lenin i Stalin wymyślili własną wersję marksizmu, więc w tym sensie przeinaczyli idee Marksa i Engelsa. ;P: Wymyślili także własną wersję ateizmu. Ateiści, wstydźcie się! ;P:

Zresztą takich własnych wersji rozmaitych idei nie brakuje w historii, a można nawet z dużym prawdopodobieństwem przypuścić, iż także te idee, które powstały dopiero w ostatnich dniach, zostaną w przyszłości wypaczone przez rozmaite własne wersje (o ile przetrwają dostatecznie długo, oczywiście). Dlatego najbezpieczniej jest nie przyznawać się do żadnych idei. Nawet jeśli jest to idea bezideowości. :wink:


Obawiam się, że przeinaczyłeś to co chciałem powiedzieć. Chciałem mianowicie skrytykować augmentację "Ja wiem że mainstream X jest zły, ale Prawdziwe X jest dobre", wskazując inny przykład jej zastosowania.

Marcin Robert - 8 Lutego 2011, 16:52

No i widzisz, wyszło na moje, właśnie przeinaczyłem Twoją dzisiejszą ideę. :wink:
Jedenastka - 8 Lutego 2011, 16:57

NURS napisał/a
http://www.polityka.pl/kr...h-szkolach.read

ciekawy punkt widzenia, takze warto poczytać dyskusję pod.

O, to może być dla mnie bardzo ciekawe. Dopiero teraz zwróciłam uwagę. Już się wczytuję, tylko najpierw pójdę po herbatę :wink:

Fidel-F2 - 9 Lutego 2011, 19:35

http://boskiateista.pl/20...mani/#more-5809
Adanedhel - 9 Lutego 2011, 20:58

http://www.wprost.pl/ar/2...tku-nie-oddamy/
Tak mnie zaczęło zastanawiać, po co komu komisja majątkowa. Przecież i inne sposoby się znajdą...

feralny por. - 9 Lutego 2011, 21:01

Cytat
Ksiądz Stanisław ma moje pełne poparcie w tej sprawie. Nie ma tu, o czym dyskutować. Zresztą, to dotyczy wszystkich podobnych spraw w całej Polsce. Zasada jest prosta - konia ze stajni się nie wyprowadza - podkreślił. I zapewnił, że cała sprawa nie zaszkodzi wizerunkowi Kościoła. - Jedyną stroną, której cały konflikt może popsuć wizerunek jest postbolszewia, która nadal się ciągnie.
Jestem pod wrażeniem.
Adanedhel - 9 Lutego 2011, 21:05

Nie? Głódź potrafi człowieka rozbawić.
Jedenastka - 9 Lutego 2011, 21:12

Trochę może zmieniam temat a może nie. Nie wiem. W każdym razie, włączając się do rozmowy, chyba w nawiązaniu do poruszanych niedawno tematów w temacie:



To jest zdjęcie z Algierii, z moich wakacji - wiosną 2009 roku.

W co oni tam wierzą? :wink:

Fidel-F2 - 9 Lutego 2011, 21:32

skurwy/syństwo robi się już całkiem bezczelne
Agi - 9 Lutego 2011, 21:42

Fidel-F2, nie bluzgaj!
Fidel-F2 - 9 Lutego 2011, 21:43

tak, wiem ale ścierwa mi podnoszą ciśnienie
Romek P. - 9 Lutego 2011, 21:43

Przy całej mojej niechęci do wzbogacania się Kościoła kosztem cudzej krzywdy, chciałbym jednak zauważyć, że tu sytuacja jest inna: o ile rozumiem, państwo siłą odebrało Kościołowi te dzieła, jak obszarnikom ziemię. Sorry, ale jeśli to była własność Kościoła, to nie przekonuje mnie, że skoro miało je Muzeum Narodowe w sposób tak nabyty, to teraz jest to już własność państwa. Zalegalizowane wymuszenie pozostaje wymuszeniem, nieprawdaż? Obojętnie, kogo dotyczy.
Fidel-F2 - 9 Lutego 2011, 21:44

Romek P., do kiedy się cofamy z tą zasadą?
Romek P. - 9 Lutego 2011, 21:47

Nie wiem. To do ustalenia. Ale na pewno, jeśli nie chcemy być ślepi na jedno oczko, wypada zauważyć, że tu sprawa nie jest jednoznaczna i zamiast stosować wymuszenie, może państwo zechciałoby wykupić zbiory, jak to ma miejsce w innych wypadkach?
Fidel-F2 - 9 Lutego 2011, 21:55

Od tego jest droga sądowa albo ugoda między stronami a nie zawłaszczenie siłą. Poza tym KK już tyle nakradł, że nawet jak mu się coś pół-legalnie (nie to żebym się z tą oceną zgadzał) odbierze to rachunek krzywd i tak nie będzie wyrównany.

A z drugiej strony, jeśli ktoś jest na tyle głupi by zaufać kościołowi i wierzyć w jego uczciwość to sam sobie jest winien.



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group