To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Rozmowy religijne

dalambert - 2 Lutego 2011, 12:10

Martva, oba dość koszmarny, acz u panów moze mniej dotkliwy, a tak ogólnie masz rację ! Massaje to świnie i tyle :twisted:
Martva - 2 Lutego 2011, 12:12

dalambert napisał/a
moze


może...?

Romek P. - 2 Lutego 2011, 13:01

Martva napisał/a
Romek P. napisał/a
jakiż to straszny byłby świat pozbawiony całkowicie chrześcijaństwa... cóż za groza i horrory...


http://esensja.pl/ksiazka...st.html?id=4393
http://katedra.nast.pl/ar...ta-ryzu-i-soli/
Tak mogłoby być. Nie brzmiało dla mnie jakoś szczególnie nierealnie.


O, nie wiedziałem, że coś takiego wyszło, muszę zajrzeć, dzięki :)

Niemniej, to nie są to założenia bliskie tym Ice'a. Przypomnijmy, że u niego większa groza miała się brać stąd, że w ogóle nie powstało chrześcijaństwo :)

nimfa bagienna - 2 Lutego 2011, 13:18

A jakby nie powstało, to co?
Mnie się akurat rzymska tolerancja religijna bardzo podoba. Każdy żyje w zgodzie z własnym sumieniem, czci swoje bogi, nie wadząc nikomu.
Z tego, co pamiętam, Rzymianie nie wchłonęli tylko druidyzmu (i nie przestanę się zastanawiać, dlaczego). W takiej sytuacji odpadają wojny religijne i uszczęśliwianie bliźnich na siłę.
No ale to moja interpretacja. Ice nie podjął twojego wyzwania na pojedynek intelektualny i nie uzasadnił, dlaczego świat z chrześcijaństwem miałby mieć przewagę nad światem bez niego. :mrgreen:

Romek P. - 2 Lutego 2011, 13:23

nimfa bagienna napisał/a
A jakby nie powstało, to co?
Mnie się akurat rzymska tolerancja religijna bardzo podoba. Każdy żyje w zgodzie z własnym sumieniem, czci swoje bogi, nie wadząc nikomu.
Z tego, co pamiętam, Rzymianie nie wchłonęli tylko druidyzmu (i nie przestanę się zastanawiać, dlaczego). W takiej sytuacji odpadają wojny religijne i uszczęśliwianie bliźnich na siłę.


No właśnie :mrgreen:
Dlatego tak ciekaw byłem uzasadnienia naszego interlokutora :)

dalambert - 2 Lutego 2011, 13:23

nimfa bagienna napisał/a
Rzymianie nie wchłonęli tylko druidyzmu (i nie przestanę się zastanawiać, dlaczego
a moze nie podobało im się palenie ludzi w wiklinowych koszach i raczej generalny brak tolerancji dla innych u druidów :wink:
Zreszta "tolerancja" Rzymian tez była umiarkowana, każdego kolejnego cysorza za Bogo po śmierci uznawali, co bardziej parszywych to i za życia, a jak kto tego nie uznawał. /np. te potworne chrześcijany/ do u lwów ciupasem lądował :mrgreen:

Martva - 2 Lutego 2011, 13:32

Romek P. napisał/a
Przypomnijmy, że u niego większa groza miała się brać stąd, że w ogóle nie powstało chrześcijaństwo :)


Tu powstało, ale nie miało wpływu. Zresztą, przeczytasz to zobaczysz :)

nimfa bagienna - 2 Lutego 2011, 13:32

dalambert napisał/a
a moze nie podobało im się palenie ludzi w wiklinowych koszach i raczej generalny brak tolerancji dla innych u druidów :wink:

Dostrzegam tu pewną analogię. Jeśli chodzi o palenie ludzi i brak tolerancji. :mrgreen:
A tak poważnie - czytałam gdzieś, że Rzymianie dlatego wyrzynali druidów, gdyż doskonale zdawali sobie sprawę, że mają oni autorytet i posłuch, który może im (Rzymianom), było nie było elementowi napływowemu, poważnie zaszkodzić. Żebym tylko jeszcze pamiętała, gdzie to czytałam...
Erozja sklerozja.

aniol - 2 Lutego 2011, 13:34

dalambert napisał/a
a moze nie podobało im się palenie ludzi w wiklinowych koszach


a wiesz ze poza "o wojnie galiskiej" Julka Cezara to nikt inny nie wspomina o takowym zwyczaju? i byc moze jest to jeden z przykladow czarnego pijaru starozytnosci

dalambert - 2 Lutego 2011, 13:44

nimfa bagienna napisał/a
Żebym tylko jeszcze pamiętała, gdzie to czytałam...

może "Złota gałąż " tam jest dość ciekawa i spójna wizja świata starożytnego z jednym powszechnycm systemem religijnym

nimfa bagienna - 2 Lutego 2011, 13:46

Może to być. Albo w jakimś opracowaniu o historii dawnej Brytanii, nie wiem.
Ice - 2 Lutego 2011, 14:02

Adanedhel napisał/a

Ale jak można dyskutować o religii? Powiedzieć, że jest jakaś książka i to ma stanowić o jej prawdziwości? To ja też napiszę książkę i powiem, że zawiera prawdy objawione, których należy się trzymać. A potem wprowadzę je w życie pisząc prawo.


Rozmawiamy o nauczaniu religii w szkołach, a konkretniej o tym co uwiera Fidela, o finansowaniu nauczania religii przez wszystkich. Ja płacę na wiele rzeczy, które uważam za bzdurne i o których też się nie dyskutuje naukowo tylko doktrynersko. W tej kwestii mój portfel jest tyranizowany tak samo jak portfel Fidela.

Adanedhel napisał/a

Większość nie ma z definicji racji. I na pewno nie ma prawa do narzucania swoich racji moralnych mniejszości.


Mniejszość złodziei uważa, że wolno kraść, większość narzuca im swoją rację moralną, że nie wolno i tyranizuje wsadzając do więzień.


Adanedhel napisał/a

W Polsce nie jest to łamane, ale jest nagięte. Jedna religia jest nauczana w szkołach, a nauczanie innych, czy też etyki, jest utrudnione.


Wchodzimy na grunt dyskusji prawo a jego przestrzeganie, o którym to problemie można by ze 100 książek napisać. Znowu wszystko rozbija się o finanse, żeby nauczać innej religii musi się znaleźć rozsądna grupa chętnych, oraz osoby chętne do nauczania. Logiczne, że gdy jedno dziecko w wiejskiej podstawówce nie będzie chciało chodzić na religię, to spędzi ten czas w świetlicy a nie na indywidualnej lekcji etyki z nauczycielem który przyjechał z oddalonego o kilkadziesiąt km miasta. Life is brutal.

Romek P., bez chrześcijaństwa tak dużą rzeszę owieczek zagospodarowałyby inne religie, nie byłoby tak, że wymazujesz chrześcijaństwo i w Polsce masz obecną Holandię.

Romek P. - 2 Lutego 2011, 14:31

Ice napisał/a
Romek P., bez chrześcijaństwa tak dużą rzeszę owieczek zagospodarowałyby inne religie, nie byłoby tak, że wymazujesz chrześcijaństwo i w Polsce masz obecną Holandię.


Ale ja nie pisałem o Holandii - jesteś pewien, że istniałyby państwa w tym typie?
Jesteś pewien, że jakaś religia zagospodarowałaby ludzi? I że byłaby gorsza?
Zadałem ci konkretne pytanie, prosząc o opis tych gróz, plag i całej reszty :) no cóż, szkoda, szkoda, że wykręcasz się jakimiś Holandiami, ale twoje prawo... :)

Fidel-F2 - 2 Lutego 2011, 14:33

Ice napisał/a
Ja płacę na wiele rzeczy, które uważam za bzdurne i o których też się nie dyskutuje naukowo tylko doktrynersko
czyli?
dalambert - 2 Lutego 2011, 14:34

Romek P. napisał/a
Jesteś pewien, że jakaś religia zagospodarowałaby ludzi?

Julian Apostata już szykował ogólno cesarsko rzymską religię, jeno zginął, nawet gdyby zastąpiła chrześcijaństwo lub je wyrugowała tyż by była, bo Imperium na tym etapie potrzebowało religii państwowej .
ps, na rozkosznie hedonistyczną tolerancję bezbożników, raczej nie było co wtedy liczyć, podobnie jak i teraz ;P:

Romek P. - 2 Lutego 2011, 14:37

Dalambercie, wstyd mi to pisać, ale daty ci się pomyliły: http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Apostata

Kontekstem dla Apostaty jest istniejące od trzech i pół wieku... chrześcijaństwo :D a my rozmawiamy o tym, co by było, gdyby go nie było :)

Naprawdę muszę dalej wyjaśniać, dlaczego twoja uwaga nie ma sensu?

dalambert - 2 Lutego 2011, 14:43

Romek P., gdyby go nie było to była by inna RELIGIA PAŃSTWOWA - mitraizm , pictraizm, buczyzm, lub inny pupczyzm.
Konstantyn Wielki nie z miłości do Jezu Chrysta wprowadzał chrześcijaństwo, ale ze względu na fakty.
Takie wielkie twory jak Imperium Rzymskie potrzebują czegoś co je scala, a nic wtedy tak dobrze nie scalało jak powszechna religia państwowa.

Nic mi się nie pomyliło to Wam się marzy jakaś utopia pozahistoryczna hodowana na dzisiejszych fobiach.

nimfa bagienna - 2 Lutego 2011, 14:46

dalambert napisał/a
Takie wielkie twory jak Imperium Rzymskie potrzebują czegoś co je scala, a nic wtedy tak dobrze nie scalało jak powszechna religia państwowa.

Śmiem twierdzić, że bardziej scalała je polityka ekspansjonistyczna i powiązana z nią organizacja militarna i finansowa. Ale to ino moja teoria.

Ice - 2 Lutego 2011, 14:48

Fidel-F2 napisał/a
Ice napisał/a
Ja płacę na wiele rzeczy, które uważam za bzdurne i o których też się nie dyskutuje naukowo tylko doktrynersko
czyli?


Choćby na urzędników unijnych z całym ich bagażem prawd objawionych.
Choćby na kwestie socjalne, o których w tym kraju rzeczowa dyskusja jest niemożliwa.


Romek P., oczywiście to jest gdybanie, jednak moim zdaniem gdyby nie chrześcijaństwo tylko każdy by sobie rzepkę skrobał, to zalałaby nas któraś z fal islamu.

Fidel-F2 - 2 Lutego 2011, 14:49

rozwój społeczeństw nie był możliwy bez religii, nie chrześcijańtwo to byłoby cokolwiek innego,
religia musiała być
szczęśliwie teraz już nie musi

Fidel-F2 - 2 Lutego 2011, 14:51

@Ice
jakich prawd objawionych? przykłady proszę
kwestie socjalne, jakie? przykłady proszę

Romek P. - 2 Lutego 2011, 14:52

dalambert napisał/a
Nic mi się nie pomyliło to Wam się marzy jakaś utopia pozahistoryczna hodowana na dzisiejszych fobiach.


Jak zwykle, Dalambercie, argumentów brak, to idziesz w jady i zajady, wciskając komuś dziecko w brzuch, bo przecież nie wiesz, co ja myślę, skoro dyskusji faktycznej brakło :) Dziękuję za dalszy ciąg dyskusji zatem.
Ice napisał/a
Romek P., oczywiście to jest gdybanie, jednak moim zdaniem gdyby nie chrześcijaństwo tylko każdy by sobie rzepkę skrobał, to zalałaby nas któraś z fal islamu.


Jasne, a skąd się wziął islam, co?

dalambert - 2 Lutego 2011, 14:53

nimfa bagienna, w starożytności, poza nieitotnymi greckimi wperdkami filozoficznymi ATEIZM nie istniał, ludzie po proztu wierzyli w istnienie, działanie i obecność Boga, Bogów, Bóstw itd.
Zwróć uwagę i od Cezara kolejnych wąłdców Rzymu ubóstwiano / dosłownie/ a nie w przenośni towarzyskiej/ lola ubóstwiam cię/ i czyniono to właśnia dla wsparcia i umocnienia Imperium,
nie samą polityką ekspansjonistyczna / zresztą od 150 dala ciała/ i pozostała obrona i scalenia stanu posiadania oraz organizacją militarną żyje człek.

Ice - 2 Lutego 2011, 14:56

Fidel-F2 napisał/a
@Ice
jakich prawd objawionych? przykłady proszę
kwestie socjalne, jakie? przykłady proszę


A choćby takie, że zakazujemy termometrów rtęciowych, bo rtęć jest zła i dopuszczamy jedynie żarówki energooszczędne, bo w nich rtęć nam nie przeszkadza.
Sprawy socjalne służą w tym kraju jedynie zbijaniu doraźnego kapitału politycznego, naprawdę nie chcę się w to zagłębiać. O polityce już nie dyskutuję ;P:



Romek P. myślisz, że nie powstałby podobny nurt? Bo teraz to wchodzimy na etap czy uderzenie skrzydeł motyla może wywołać huragan.

Romek P. - 2 Lutego 2011, 15:02

Ice napisał/a
Romek P. myślisz, że nie powstałby podobny nurt? Bo teraz to wchodzimy na etap czy uderzenie skrzydeł motyla może wywołać huragan.


Myślę, że islam mógłby wyglądać BARDZO inaczej. Choć mogę się mylić, rzecz jasna. Ale że nie byłby prostą kalką dzisiejszego - idę o zakład.

nimfa bagienna - 2 Lutego 2011, 15:06

Romek P., grzebiesz mi w myślach. :D
Ice - 2 Lutego 2011, 15:07

Tak jak świat bez chrześcijaństwa nie byłby prostą kalką dzisiejszego świata. W którą stronę by to poszło? Według mnie w gorszą, według innych w lepszą i to jest chyba to miejsce gdzie się rozmijamy. Ale zawsze będę protestował przeciwko umniejszaniu wpływu chrześcijaństwa na kształt dzisiejszego świata "zachodu".
Romek P. - 2 Lutego 2011, 15:10

No dobra, ale na jakiej podstawie twierdzisz, że gorszą? Przeczucia? Stan na rok 0 jest znany. Wyciągasz korek z wanny - da się trochę pospekulować, na przestrzeni kilkuset lat na pewno.

Ja, nawiasem mówiąc, nie neguję tego, co w chrześcijaństwie dobre. Tylko ta twoja teza mi się nie podoba, bo to jest ahistorycyzm jak cholera i chyba jednak nie do obrony.

Fidel-F2 - 2 Lutego 2011, 15:20

Ice napisał/a
A choćby takie, że zakazujemy termometrów rtęciowych, bo rtęć jest zła
jedyny problem jaki tu widzę to, że ich produkcja została zakazana lepiej byłoby np obłożyć je horrendalnym podatkiem - zakazu by nie było a i tak nikt by ich nie produkował, niemniej uważam, że osoby które wciąż używają takich termometrów wykazują się sporą głupotą - sam nie używam takiego termometru od lat lepiej niż dziesięciu już chyba. Poza tym Unia wprowadziła te obostrzenia dość późno, w innych miejscach globu zostały wycofane znacznie wcześniej.
Skoro jednak uważasz takie postępowanie za błędne, wyjaśnij mi dlaczego tak uważasz.
Ice napisał/a
dopuszczamy jedynie żarówki energooszczędne
rozumiesz jednak, że ideą nie była chęć wykończenia żarówek żarnikowych lecz próba znalezienia metody chronienia środowiska, owszem takie próby mogą być chybione i za parę lat może się okazać ,że to kompletna bzdura była ale może wyjdzie na to, że to była dobra decyzja. Czy uważasz, w związku z tym, że ochrona środowiska to głupota?
I znów IMHO lepiej by było gdyby zamiast zakazu wprowadzić stosowne opłaty.
Ice napisał/a
Sprawy socjalne służą w tym kraju jedynie zbijaniu doraźnego kapitału politycznego, naprawdę nie chcę się w to zagłębiać.
a ogólnie, czy uważasz, że opieka socjalna w jakimkolwiek wymiarze to zło?
Rafał - 2 Lutego 2011, 15:20

Dla mnie to jest czysta fantastyka, łatwiej by mi było poruszać się w temacie "jak wyglądałby świat, gdyby dinozaury nie wymarły".


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group