To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Rozmowy religijne

Fidel-F2 - 30 Stycznia 2011, 18:53

eLAN napisał/a
Nie mam za to zbytniego szacunku do tych wszystkich leniwców w okół mnie, którzy taką a nie inną decyzję podjęli tylko ze względu na własną wygodę, obojętność czy lenistwo.
dlaczego nie masz szacunku?
Ice - 30 Stycznia 2011, 18:56

nimfa bagienna napisał/a

Cel? taki sam, jak w przypadku klikania na inne wątki.
Ciekawość? Studia nad podejściem do tematu? Obserwacja ludzkich zachowań?
Mogę wymienić jeszcze parę powodów, ale nie widzę sensu.
Zważ, że ja nikogo w żadne rozmowy nie wciągam. Nie zadaję pytań, nie obrażam niczyich poglądów. Ja patrzę. Masz coś przeciwko temu? To publiczne forum.
edit: I nie dorabiam nikomu mordy, wypisując bzdury w rodzaju nie jesteśmy godni.


Ok, ale już wypowiadanie się w danym temacie powinno raczej wynikać z chęci do dyskusji.
W przeciwnym wypadku forum bądź co bądź dyskusyjne zamieni się w słup ogłoszeniowy.Przynajmniej tak uważam.

Fidel-F2 - 30 Stycznia 2011, 18:58

Ice napisał/a
Ok, ale już wypowiadanie się w danym temacie powinno raczej wynikać z chęci do dyskusji.
W przeciwnym wypadku forum bądź co bądź dyskusyjne zamieni się w słup ogłoszeniowy.Przynajmniej tak uważam.
niech ktoś to w Regulaminie umieści
shenra - 30 Stycznia 2011, 19:00

Fidel-F2 napisał/a
niech ktoś to w Regulaminie umieści
Regulamin ma się dobrze.
Fidel-F2 - 30 Stycznia 2011, 19:00

shenra, wypuść powietrze
nimfa bagienna - 30 Stycznia 2011, 19:02

Ice napisał/a
nimfa bagienna napisał/a

Cel? taki sam, jak w przypadku klikania na inne wątki.
Ciekawość? Studia nad podejściem do tematu? Obserwacja ludzkich zachowań?
Mogę wymienić jeszcze parę powodów, ale nie widzę sensu.
Zważ, że ja nikogo w żadne rozmowy nie wciągam. Nie zadaję pytań, nie obrażam niczyich poglądów. Ja patrzę. Masz coś przeciwko temu? To publiczne forum.
edit: I nie dorabiam nikomu mordy, wypisując bzdury w rodzaju nie jesteśmy godni.


Ok, ale już wypowiadanie się w danym temacie powinno raczej wynikać z chęci do dyskusji.
W przeciwnym wypadku forum bądź co bądź dyskusyjne zamieni się w słup ogłoszeniowy.Przynajmniej tak uważam.

Toteż powiedziałam, co sądzę na dany temat. I wystarczy.
Treść mojej wypowiedzi nie przypadła do gustu? Przeżyję. To forum dyskusyjne, a nie loża klakierów.

feralny por. - 30 Stycznia 2011, 19:04

eLAN napisał/a
Nie mam za to zbytniego szacunku do tych wszystkich leniwców w okół mnie, którzy taką a nie inną decyzję podjęli tylko ze względu na własną wygodę, obojętność czy lenistwo.
Taa, a jak pisałem o podszytym pogardą poczuciu wyższości, to się stroszył i obrażał.
shenra - 30 Stycznia 2011, 19:05

Fidel-F2 napisał/a
wypuść powietrze
Ty też :wink:
Ice - 30 Stycznia 2011, 19:11

nimfa bagienna napisał/a

Toteż powiedziałam, co sądzę na dany temat. I wystarczy.
Treść mojej wypowiedzi nie przypadła do gustu? Przeżyję. To forum dyskusyjne, a nie loża klakierów.


Z poprzednich wypowiedzi wywnioskowałem, że przeżyć to byś przeżyła, tylko gorzej z tym, który by się ośmielił nie zgodzić.

nimfa bagienna - 30 Stycznia 2011, 19:24

Za twoje asocjacje myślowe nie ponoszę odpowiedzialności. Ponosisz ją wyłącznie ty.
Kai - 30 Stycznia 2011, 20:33

Agi napisał/a
Przykazania im nie przeszkadzają?

Raczej - sądzę, że w większości podświadomie - żyją zgodnie z nimi, a przynajmniej z niektórymi. Przecież, poza tymi związanymi ściśle z religią, większość opisuje po prostu przyzwoite zachowanie w społeczeństwie. Nic specjalnego, ani wyszukanego.

brajt - 30 Stycznia 2011, 23:26

Tak z czystej ciekawosci zajrzalem przed chwila do tego watku i napisze krotko. Dzieki za pomysl na szorta. ;)
NURS - 31 Stycznia 2011, 09:57

Kai napisał/a
Agi napisał/a
Przykazania im nie przeszkadzają?

Raczej - sądzę, że w większości podświadomie - żyją zgodnie z nimi, a przynajmniej z niektórymi. Przecież, poza tymi związanymi ściśle z religią, większość opisuje po prostu przyzwoite zachowanie w społeczeństwie. Nic specjalnego, ani wyszukanego.


A czym są przykazania, jak nie unormowaniami moralnymi? W większości, oczywiście, prócz tych dotyczacych tego, do kogo się modlić i jak. Te przykazania są częścią tego co cesarskie...
Nie zabijaj, nie kradnij, sa starsze od chrześcijaństwa, więc dowodzenie, ze to dziedzictwo tejże kultury jest niedorzeczne.

Ice - 31 Stycznia 2011, 15:26

NURS napisał/a
.
Nie zabijaj, nie kradnij, sa starsze od chrześcijaństwa, więc dowodzenie, ze to dziedzictwo tejże kultury jest niedorzeczne.


Starsze może i tak, ale czy przed chrześcijaństwem były przestrzegane z jakichkolwiek wyższych pobudek czy jedynie ze zdrowego pragmatyzmu? No i jeszcze przed chrześcijaństwem do tych norm moralnych należałoby dopisać "dotyczy Twojego plemienia" a w samym plemieniu "obowiązuje w górę drabiny społecznej". To, że arab może w turbanie chodzić po stolicach europejskich, to właśnie dziedzictwo chrześcijaństwa, jak ktoś chce zobaczyć jak wyglądają te same zasady moralne w dziedzictwie niechrześcijańskim, to niech przejdzie się po Islamabadzie z wielkim złotym krzyżem na szyi. :wink:

NURS - 31 Stycznia 2011, 15:33

Musze cię zmartwić, za chrześcijaństwa takze nie są przestrzegane. Historia starożytnego Egiptu pod tym względem niewiele rózni się od średniowiecznej Europy, albo nawet wieków późniejszych.
A poza tym przestań demagogizowac. Co ma turban do krzyża? Poza tym, chyba zapomniałeś, ze to w owej cywilizowanej Europie mieliśmy kilka niezłych pogromów na tle religijnym. Na tym polega dramatyzm sytuacji, że obie strony uważają siebie za lepsze. tu nie ma prostej zależności, kat i ofiara.

feralny por. - 31 Stycznia 2011, 15:40

Ice napisał/a
No i jeszcze przed chrześcijaństwem do tych norm moralnych należałoby dopisać dotyczy Twojego plemienia
A w chrześcijaństwie będzie na miejscu dopisek "dotyczy chrześcijan Twojego wyznania".
Ice napisał/a
jak ktoś chce zobaczyć jak wyglądają te same zasady moralne w dziedzictwie niechrześcijańskim, to niech przejdzie się po Islamabadzie z wielkim złotym krzyżem na szyi.
A mogę z takim krzyżem pospacerować po Tokio? Będzie się liczyło, czy nie?
Ice - 31 Stycznia 2011, 15:43

NURSie, nie demagogizuję, oczywiście, że nie ma prostej zależności kat- ofiara, jednak jakoś tak się składa, że ludzie ciągną do tej części świata, w której przez wieki dominowało chrześcijaństwo( ze wszystkimi pogromami, krucjatami, Świętą Inkwizycją) niż w drugą stronę.
jewgienij - 31 Stycznia 2011, 16:09

Ice napisał/a
NURSie, nie demagogizuję, oczywiście, że nie ma prostej zależności kat- ofiara, jednak jakoś tak się składa, że ludzie ciągną do tej części świata, w której przez wieki dominowało chrześcijaństwo( ze wszystkimi pogromami, krucjatami, Świętą Inkwizycją) niż w drugą stronę.


Ciągną do wolności, demokracji i równych praw. No i lepszych warunków bytowych. Do świata bez religijnego dyktatu.

NURS - 31 Stycznia 2011, 16:22

Albo uciekają tam, gdzie mniej przesladowań, ale zupełnie nie rozumiejąc gdzie się pakują. Nawiasem mówiąc, tacy arabowie we Francji, nawet w swoich blokowiskach, mają i tak o niebo lepiej, niż mieliby u sibie. Ale mimo to mają wszystkim za złe, że nie są bóg wie kim.
jewgienij - 31 Stycznia 2011, 16:36

Pomijając muzułmanów, bo ich w Polsce jak na lekarstwo, dręczy mnie pytanie, czemu tak walczący z korupcją rząd PIS-owski zajmował się jakimiś paniami, w tym tancerką i żoną aktora, a nie dostrzegał, co za wałki się kręci przy odzyskiwaniu majątków przez Kościół. Jednostronne to prawo i jednostronna sprawiedliwość.
Matrim - 31 Stycznia 2011, 16:41

jewgienij, bo to były swoje wałki, a swoich wałków się nie zauważa. Jeszcze tego nie zauważyłeś? :)
Marcin Robert - 31 Stycznia 2011, 16:55

Ice napisał/a
NURS napisał/a
.
Nie zabijaj, nie kradnij, sa starsze od chrześcijaństwa, więc dowodzenie, ze to dziedzictwo tejże kultury jest niedorzeczne.


Starsze może i tak, ale czy przed chrześcijaństwem były przestrzegane z jakichkolwiek wyższych pobudek czy jedynie ze zdrowego pragmatyzmu?


Po pierwsze: ludzka moralność jest tylko modyfikacją zachowań stadnych, które charakteryzowały naszych małpich przodków.

Po drugie: zarówno wierzący, jak i niewierzący przestrzegają zwykle przykazań i norm moralnych tak, jak im to jest wygodne (stąd różne ich modyfikacje zależnie od sytuacji).

Po trzecie: wolę zdrowy pragmatyzm, będący wynikiem prawidłowej socjalizacji jednostki ludzkiej, od "wyższych pobudek", które często prowadzą do zbrodni lub co najmniej społecznej znieczulicy. (Przy czym "pragmatyzmu" nie utożsamiam tutaj z "egoizmem", jak by to chcieli na przykład rozumieć neoliberałowie).

jewgienij - 31 Stycznia 2011, 17:04

Matrim napisał/a
jewgienij, bo to były swoje wałki, a swoich wałków się nie zauważa. Jeszcze tego nie zauważyłeś? :)


Według wyliczeń komisji Kościół odzyskał 60 tysięcy ha, a sama Agencja Nieruchomości Rolnych przyznała się do przekazania mu 76 tysięcy. Zaniża się wartość, łamie ustawy.
W tym czasie agent Tomek biega za panią Marczuk.

feralny por. - 31 Stycznia 2011, 17:09

I nie można odwołać od decyzji, co jest wręcz przerażające.
Ice - 31 Stycznia 2011, 18:02

jewgienij napisał/a

Ciągną do wolności, demokracji i równych praw. No i lepszych warunków bytowych. Do świata bez religijnego dyktatu.


A dlaczego taki świat wyewoluował właśnie w chrześcijańskiej Europie :?:

jewgienij - 31 Stycznia 2011, 18:07

Ice napisał/a
jewgienij napisał/a

Ciągną do wolności, demokracji i równych praw. No i lepszych warunków bytowych. Do świata bez religijnego dyktatu.


A dlaczego taki świat wyewoluował właśnie w chrześcijańskiej Europie :?:


Bo skończyła się polityczna hegemonia Kościoła.

Ice - 31 Stycznia 2011, 18:17

Dlaczego więc kraje, w których Kościół nigdy nie był politycznym hegemonem nie wyprzedzają nas o 100 lat w sprawach wolności, demokracji i warunków bytowych :?:
NURS - 31 Stycznia 2011, 18:18

Ice napisał/a
jewgienij napisał/a

Ciągną do wolności, demokracji i równych praw. No i lepszych warunków bytowych. Do świata bez religijnego dyktatu.


A dlaczego taki świat wyewoluował właśnie w chrześcijańskiej Europie :?:


Poprawka, w Europie. Gdyby Europa była nadal "chrześcijanska", ci ludzie byliby pewnie łamani kołem i chrzczeni na siłę :-)

NURS - 31 Stycznia 2011, 18:21

Ice napisał/a
Dlaczego więc kraje, w których Kościół nigdy nie był politycznym hegemonem nie wyprzedzają nas o 100 lat w sprawach wolności, demokracji i warunków bytowych :?:


Dlatego, ze są na *beep* świata? Dlatego, że je łupiliśmy i doiliśmy przez setki lat, m. in. w imieniu tego kościoła. Dlatego, że one nie potrzebują demokracji. Odpowiedzi jest wiele. ale, dla twojej wiadomości, są też kraje niechrześcijańskie, które świetnie dają sobie radę. Takie Indie na ten przykład. Czwarta potęga na świecie. Taka Japonia, trzecia potęga na świecie. Takie Chiny, druga potęga na świecie. Zacznij zwiedzać ten piękny świat a zobaczysz coś więcej, niż tylko wiadomości wieczorne w TV.

Ice - 31 Stycznia 2011, 18:24

Zamieniłbyś tę straszną jeszcze chrześcijańską Europę i w ogóle obrzydliwą, chrześcijańską Polskę na Chiny lub Indie? Wyemigrował tam na stałe?
W imię tego Kościoła, to ludzie oddawali życie, żebyśmy teraz mogli sobie tak pogadać, a nie rypać czołem o dywan.



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group