To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Rozmowy religijne

jewgienij - 16 Października 2010, 14:56

Kai napisał/a
Zawsze, w każdej dyskusji proszę - oddzielny wiarę od religii, bo to dwie różne sprawy.


To chyba się nie da.
Teren tak zagospodarowany, że ciężko znaleźć sobie niezależną niszę. Zawsze gdzieś tam jest się przypisanym: do katolików, protestantów, świadków Jehowy etc. Nie wystarczy wierzyć w Boga i modlić się do Niego, trzeba wybrać operatora, podpisać umowę :wink: Inaczej się jest agnostykiem itp.

Agi - 16 Października 2010, 15:00

jewgienij, jakie bogi przyprowadziły Cię dziś na Forum, że się tak religijnie zapytam? :D
jewgienij napisał/a
Nie wystarczy wierzyć w Boga i modlić się do Niego, trzeba wybrać operatora, podpisać umowę :wink:

W kontaktach z Najwyższym operatorzy niestety mi przeszkadzają.

NURS - 16 Października 2010, 15:13

Agi napisał/a
jewgienij, jakie bogi przyprowadziły Cię dziś na Forum, że się tak religijnie zapytam? :D
jewgienij napisał/a
Nie wystarczy wierzyć w Boga i modlić się do Niego, trzeba wybrać operatora, podpisać umowę :wink:

W kontaktach z Najwyższym operatorzy niestety mi przeszkadzają.


Operator to małe miki, potem trzeba wybrać taryfy, a w niektórych przypadkach jest ich bezliku :-0

Kai - 16 Października 2010, 15:25

jewgienij napisał/a
Inaczej się jest agnostykiem itp.

Ależ do agnostycyzmu zawsze się przyznawałam :D

Bez umowy, bez darmowych minut :) tak mi jest najlepiej.

jewgienij - 16 Października 2010, 15:58

Agi napisał/a
jewgienij, jakie bogi przyprowadziły Cię dziś na Forum, że się tak religijnie zapytam? :D


Wróciłem z wypoczynkowo-grzybobraniowego pobytu w Zielonej Górze.
Zauważyłem, że najazd na kler, więc jak ten stary bojowy koń, na sygnał trąbki zarżałem. :D

dzejes - 16 Października 2010, 17:07

jewgienij napisał/a
Nie wystarczy wierzyć w Boga i modlić się do Niego


A może do Niej, albo Nich? Wcale nie trzeba kościoła, żeby się spierać o wierzenia, sam to pięknie pokazujesz ;)

jewgienij - 16 Października 2010, 17:37

Tak, ale same wierzenia bez systemu co znaczą?Do czego się modlimy? Co nam Bóg nakazuje? Skąd mamy to wiedzieć, jeśli nie rozmawiamy z Nim tak nagminnie jak Abraham czy Mojżesz.

Bez zapośredniczenia w ludzkich systemach pozostaje bezkształtne poczucie transcendencji. Za mało jak na filozofię życiową.

Rafał - 17 Października 2010, 03:10

Powiedziałbym coś, ale się waham.

Powiedziałbym, że dylematy ontologiczne są dopuszczalne do epifanii, ale kto wie o co kaman?

NURS - 17 Października 2010, 09:41

O to, że Homer Simpson jest katolikiem? :twisted:
terebka - 17 Października 2010, 11:18

To powód do dumy :P
NURS - 17 Października 2010, 11:21

tyle, ze on ma numer u tego operatora, tylko wybrał inną taryfę:-)
terebka - 17 Października 2010, 11:40

Najważniejsze, że został przyłączony do sieci :wink:
dzejes - 17 Października 2010, 12:04

jewgienij napisał/a
Bez zapośredniczenia w ludzkich systemach pozostaje bezkształtne poczucie transcendencji. Za mało jak na filozofię życiową.


Tworzysz fałszywy obraz jakoby było albo bezkształtne poczucie transcendencji, albo Babilon Watykanu ze starcem obnoszonym w lektyce i tertium non datur. A tymczasem wystarczy, że jeździsz tulić się do drzew w każdy weekend, bo wtedy masz czas - i już budujesz jakiś tam kształt tych swoich wierzeń.

jewgienij - 17 Października 2010, 16:13

Ale z tego nie zbudujesz spójnego systemu, który Ci ukierunkuje życie
dzejes - 17 Października 2010, 19:15

Czemu nie? Dla mnie to nie jest zerojedynkowe - masz system, albo masz amorficzne coś, tylko ciągły proces, czyli biorę tyle, ile potrzebuję w danej chwili.
terebka - 17 Października 2010, 21:27

To teraz już wiem, skąd się Homer Simpson przyplątał do dyskusji :)
feralny por. - 18 Października 2010, 21:56

http://wiadomosci.onet.pl...,wiadomosc.html

No i poszczęściło się biskupom, w końcu na tapecie temat, w którym czują się mocni i kompetentni. Już nie muszą lawirować i tłumaczyć, że to czy tamto, to nie ich sprawa.

Rodion - 18 Października 2010, 22:10

Zerkam ostrożnie na kalendarz...

U mnie nadal XXI wiek.... a u Was?

Martva - 18 Października 2010, 22:10

Zastanawia mnie bardzo dlaczego krzyż to nie ich sprawa, a in vitro owszem. Nie rozumiem, nijak.
Nie rozumiem tez dlaczego nie można przedmiotowo traktować embrionów, a można kobiety.

feralny por. - 18 Października 2010, 22:12

Martva, masz szczęście, że nie jesteś posłanką, byłaby ekskomunika jak nic.
dzejes - 18 Października 2010, 22:14

Chciałbym, żeby jakiś biskup polski pokazał mi oficjalny dokument watykański, w którym jest zawarte stanowisko odnośnie in vitro. Z tego co wiem takowego nie ma, nie ma żadnej jednej, oficjalnej linii, a polski episkopat co najwyżej kościół polsko-katolicki może założyć.

Choć, kurczę, oni już to chyba zrobili.

Martva - 18 Października 2010, 22:15

Ale ona z automatu chyba jest, myślę co myślę więc ekskomunikuję się sama, nie?
feralny por. - 18 Października 2010, 22:18

Martva, no nie wiem, biskup mówił tylko o posłach. Jak nie jesteś posłanką, to chyba nie.
Anonymous - 18 Października 2010, 22:27

Jakoś ostatnio bardzo wzrosła mi motywacja, żeby ukończyć podyplomówkę/kurs uprawniający do nauki etyki w szkole. Wydaje mi się, że ma to obiecującą przyszłość.
jewgienij - 18 Października 2010, 23:01

Siłaczka, normalnie :D
A co do biskupów, to znowu szantaż moralny jako sposób na załatwianie trudnych problemów w Polsce . Postawić krzyż, albo straszyć ekskomuniką i wszyscy morda w kubeł.Nawet Bóg był łaskawszy od purpuratów, bo dał ludziom wolną wolę.

Anonymous - 18 Października 2010, 23:04

Co Ty, to wyłącznie dla przyjemności! ;P:
Martva - 18 Października 2010, 23:09

Miria napisał/a
Wydaje mi się, że ma to obiecującą przyszłość.


Chyba całkiem owszem
żałuję że nie miałam etyki, tylko siedziałam na tym zimnym korytarzu dwie godziny tygodniowo przez cztery lata :(

baranek - 19 Października 2010, 06:59

Ziemia zaś jest płaska i znajduje się w centrum wszechświata.
Nie, co ja gadam, co ja gadam, z tego kościół, zdaje się, już się wycofał.

NURS - 19 Października 2010, 08:19

Jak można się zapisać do ekskomuniki?
Agi - 19 Października 2010, 08:45

NURS, najpierw trzeba zostać posłem, potem nieprawomyślnie zagłosować, reszta pójdzie gładko.


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group