To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Spodenki - Szorty podsłuchowe - głosowanie do 10.10, godz. 20:00

marcolphus - 1 Października 2010, 09:18

Namyśliłem się. Edycja mocno nierówna - parę szortów naprawdę niezłych, parę naprawdę złych... Poniżej krótkie uwagi:

Yin i Yang - fatalnie napisane i kompletnie o niczym
Pamięć przestrzeni zamkniętych - bardzo ciekawe, PUNKT
Cegły, jeśli są już dojrzałe - niezłe, choć lekko zagmatwane
Echo - nie skapowałem
Tylko kiedy myślą, że ich nie widzę - j.w.
Lia Słysząca - doskonałe!! Co prawda jestem po lekturze pierwszego opowiadania w najnowszym SFFiH i wątki gejowskie zaczynają mi się przejadać, ale tu jest to naprawdę niezłe. PUNKT
Autobus numer 31 - również bardzo dobre. PUNKT
Ucho przy ścianie - takie sobie
Toruńska tajemnica - j.w.
Aparat (pod)słuchowy - pomysłowe, naprawdę niezłe
Niemi szpiedzy - badziew
Targ - niezłe
Milczenie owiec - bardzo słabe
Myszy pod miotłą - pomysł dobry, ale puenta jakaś taka... nie za bardzo...
Ja, nękacz - eee, nie
Podsłuchiwany - nie kumam
Rewolucja naukowa - słabe
Dobry Wujek - bardzo słabe
Amber - bardzo dobre. PUNKT

Mateusz Zieliński - 2 Października 2010, 06:25

marcolphus powrócił ze świata medytacji i rozrzucił kolejne 4 punkty. :bravo

Punktujcie! Nie zostawiajcie wszystkiego na Wielki Finisz.
Nie wykańczajmy nerwowo młodych autorów. :D

brajt - 2 Października 2010, 19:26

dzisiaj nie bedzie ani jednego glosu? :)
Agi - 2 Października 2010, 19:43

Pamięć przestrzeni zamkniętych
Cegły, jeśli są już dojrzałe
Amber

Dziś tylko głosy, opinie napiszę po powrocie do domu.

brajt - 2 Października 2010, 19:59

Brawo! Teraz czekamy na kolejny! :)
Mateusz Zieliński - 2 Października 2010, 23:27

Agi, dzięki za punkty. :bravo
Nie ukrywam, że opinie również chętnie przeczytam - wracaj do domu!

Kto następny?

Radek - 3 Października 2010, 00:14

Yin i Yang - zupełnie niewiarygodne, nawet jak na opowiadanie o czarodziejach. 2,5/5
Pamięć przestrzeni zamkniętych - podoba się. 4/5
Cegły, jeśli są już dojrzałe - nie rozumiem. 2/5
Echo - j.w. 2/5
Tylko kiedy myślą, że ich nie widzę - j.w. 1,5/5
Lia Słysząca - sprawny warsztat, przyjemnie się czyta, fabuła taka sobie. 3,5/5
Autobus numer 31 - niezbyt interesujące. 2,5/5
Ucho przy ścianie - podoba się. 4/5
Toruńska tajemnica - najlepszy utwór tej edycji. 4,5/5
Aparat (pod)słuchowy - nie zainteresowało. 2,5/5
Niemi szpiedzy - niegłupie. 3,5/5
Targ - dobrze napisane, ale takie jakby o niczym. 3,5/5
Milczenie owiec - niezły pomysł, ale dlaczego ci sztabowcy nie zmienili lokali? 3,5/5
Myszy pod miotłą - poprawne. 3,5/5
Ja, nękacz - OK. 3,5/5
Podsłuchiwany - zabawne. 4/5
Rewolucja naukowa - podoba mi się pomysł. Jego realizacja nie tak bardzo. 3,5/5
Dobry Wujek - takie sobie, może być. 3,5/5
Amber - a tu dla odmiany pomysł wyświechtany, ale wykonanie dość ciekawe. 3,5/5

PUNKTY:
Pamięć przestrzeni zamkniętych, Ucho przy ścianie, Toruńska tajemnica, Podsłuchiwany.

Dziękuję, pozdrawiam.

Mateusz Zieliński - 3 Października 2010, 06:31

Radek, wielkie dzięki. :bravo

Walka trwa...

brajt - 3 Października 2010, 21:59

W czołówce wciąż ścisk, peleton nadgonił stratę. Czy połknie prowadzących? Czekamy na następne głosy!
Mateusz Zieliński - 3 Października 2010, 23:27

Brajt, weź mnie nie uruchamiaj. Już myślałem, że coś się ruszyło. :wink:

Ale konkurencja piękna. Mając nadzieję na co najmniej drugie tyle głosów, można się spodziewać wszystkiego.

Głosujcie, głosujcie! Opinie, krótkie i dłuższe, bardzo mile widziane. :D

jaskiniowiec - 3 Października 2010, 23:50

Punkty otrzymują: Toruńska tajemnica, Milczenie owiec, Dobry Wujek
brajt - 4 Października 2010, 00:21

Głosy oddałem tydzień temu, teraz pora na pierwsze komentarze.

Yin i Yang. Ciekawy pomysł z przedstawieniem dualizmu magii i nauki, ale... czemu cały tekst jest taki nudny? Mam podejrzenia dotyczące autora, bo tekst kojarzy mi się z jedną z prac z poprzedniej edycji. Problem polega na tym, że o ile sama wizja nie jest zła, to nie sprawdza się zupełnie jako opowiadanie. Tak jakby ktoś opowiadał sen, że były w nim węże i jaszczurki i uciekaliśmy przed nimi. Niby mamy te elementy co trzeba, ale to jeszcze nie tworzy ciekawej opowieści. Tryumfalny śmiech, który ktoś uznał za niefajny, jak dla mnie na plus. Skracanie tekstu kosztem spacji przy dialogach jest niedopuszczalne. Już lepiej oddać nieco przekraczający limit tekst, niż sięgać po takie chwyty.

Pamięć przestrzeni zamkniętych. Fajna narracja, kierowana bezpośrednio do czytelnika, ciekawe potraktowanie tematu, niezły język. Mimo wszystko jednak pointa byłaby mocniejsza, gdyby nie zasugerowano jej na samym początku opowiadania.

Cegły, jeśli są już dojrzałe. Gdy oddawałem swoje głosy, nie sądziłem, że ten tekst zbierze później tyle punktów. Przeczytałem go jeszcze parę razy, żeby zrozumieć jego fenomen, ale... może po prostu taka absurdalność do mnie nie trafia. Kilka motywów na plus - Polska, Gwiezdne Wojny, wstrzymywanie oddechu, całość fajnie napisana. Pewnie po kilku kolejnych przeczytaniach byłoby wyróżnienie, ale na punkt za mało.

Echo. Kolejny z dość licznych w tej edycji tekstów, które podsumować można słowami "ale o co chodzi?". Jeśli ktoś to zrozumiał, prosze o jakieś wyjaśnienie. Fajny motyw z lichem, ale niestety nic poza tym.

Tylko kiedy myślą, że ich nie widzę. Przez cały tekst czekałem na rozwiązanie, ale mocno się zawiodłem. Po prostu nie rozumiem, ale może to moja wina. Język niezły, sporo się dzieje, ale kurczę... no brakuje tego czegoś, co nazwałbym sensem. Może wolę teksty wyłożone bardziej łopatologicznie.

Lia Słysząca. Fajne. Nie dlatego, że gejowskie, tylko po prostu fajne, z niezłym zakończeniem. Podział na cztery części logiczny, każda ma w sobie coś ciekawego i ma duże znaczenie dla opowieści, wszystko zmierza do mocnego finału. Jeśli miałbym się tu do czegoś przyczepić, to fantastyka w tekście została zaledwie dodana - bez niej historia nie straciłaby praktycznie nic. Ale lubię futrzaki.

bonifacy - 4 Października 2010, 13:37

Lia słysząca, Toruńska tajemnica, Myszy pod miotłą, Dobry Wujek,
to mi się podobało :)

Mateusz Zieliński - 4 Października 2010, 16:49

jaskiniowiec, bonifacy - szybko i krótko. Dziękuję za głosy. :bravo

Z kronikarskiego obowiązku:
kolejny Nieśmiały Nieznajomy zagłosował na: Pamięć przestrzeni zamkniętych, Cegły, jeśli są już dojrzałe, Toruńską tajemnicę i Ja, nękacz.
Również dziękuję.

EDIT: Zapomniałem o równie istotnym: brajt - czekamy na więcej! :bravo

dziko - 5 Października 2010, 21:43

Dużo szortów, ale większość w kategorii lekko-półśredniej, bez zachwytu, ale i bez obciachu. Myślałem, że edycję zdominuje podsłuchiwanie Obcych, ale Autorzy za najbardziej oczywisty fantastyczny podsłuch uznali czytanie w myślach.

Punktowe:
Podsłuchiwany - zakręcony, jajcarski tekst, lubię takie klimaty.
Mysz pod miotłą - dobrze napisany kawałek z niegłupią refleksją.
Targ - no tak, tekst nie jest może technicznie za dobry, ale idea: podsłuch, z którego nic nie wynika, obyczajowa opowieść o duchach - sympatyczne. Zatem punkt dla Autora/Autorki na zachętę.

Na wyróżnienie zasługują: Autobus numer 31 (czy miejsce akcji to nie Lublin?) i Pamięć przestrzeni zamkniętych - oba sprawnie skonstruowane, ale też w obu końcówka nieco kuleje.

Jak widzę, jeszcze tylko zagęściłem czołówkę peletonu :lol:

Mateusz Zieliński - 5 Października 2010, 22:14

Dzięki dziko! :bravo

Sytuacja wygląda ciekawie. Mamy lidera, dwa punkty za nim aż czterech pretendentów, a za nimi dwóch kolejnych. Różnice niewielkie. Czyżby czekała nas nerwowa niedziela? :|

merula - 6 Października 2010, 08:39

Głosy ode mnie idą na:
Lia Słysząca, Autobus nr 31, Toruńska tajemnica, Rewolucja naukowa i Amber.

Ziemniak - 6 Października 2010, 09:02

Pamięć przestrzeni zamkniętych, Cegły, jeśli są już dojrzałe, Lia Słysząca, Toruńska tajemnica.
Mateusz Zieliński - 6 Października 2010, 17:25

merula, Ziemniak, dzięki. :bravo

Czołówka minimalnie rozciągnięta.

brajt - 7 Października 2010, 00:29

no, ja poprosze dzisiaj o kilka urodzinowych punktow ;)
Chal-Chenet - 7 Października 2010, 12:58

Yin i Yang - Short nie wciąga, wykorzystanie podsłuchu strasznie standardowe - nie zawsze byłby to zarzut, tym razem jednak jest, właśnie ze względu na miałkość opowiadanej historii. Poza tym zakończenie rozczarowuje.
Pamięć przestrzeni zamkniętych - Tekst cierpi na brak dobrej puenty. Pomysł jest naprawdę niezły, tylko z drugiej strony bardziej nadawałby się na dłuższe opowiadanie, nie na 'króciaka'.
Cegły, jeśli już są dojrzałe - Niestety nie rozumiem o co tu chodzi, jeśli idzie o czystą abstrakcję, to wolę takie rzeczy w wykonaniu Pythonów. Chociaż tekst jest napisany poprawnie i miejscami potrafi nawet rozbawić.
Echo - Jakoś nie wzruszyła mnie ta historia. Czytało się, przyznaję, nieźle, ale, jak widać, nie jest to tekst dla mnie.
Tylko kiedy myślą, że ich nie widzę - Nie przemawia do mnie pomysł, short jednakowoż napisany sprawnie.
Lia Słysząca - I podobnie jak poprzednio - napisane wyjątkowo sprawnie, ale nie dla mnie. Zbyt szybko przewidziałem kierunek, w którym potoczy się akcja, co na pewno nie pomogło w przyswojeniu tekstu.
Autobus numer 31 - Do przeczytania, ale nijak nie wciąga. Wrażenia nie poprawia nijaka puenta.
Ucho przy ścianie - O, i to mi się podoba. Pomysł, wykonanie, zakończenie. Solidna rzecz.
Toruńska tajemnica - Pomysł - może być, ale jakim cudem kolesia tak "świeżego" wprowadza się w tak wielką tajemnicę nieomal 'z biegu'? Nie podoba mi się ten motyw. Wytłumaczenie, iż jest jednym z niewielu specjalistów w tej materii, nie jest jak dla mnie wystarczająco satysfakcjonujące, by wytłumaczyć ten pośpiech.
Aparat (pod)słuchowy - Takie sobie. Shortowa niższa klasa średnia.
Niemi szpiedzy - Litości.
Targ - Przewidywalny standardzik. Do przeczytania. I tyle.
Milczenie owiec - Wiadomo, że to fantastyka, ale główny motyw i puenta zdecydowanie nie przekonują.
Myszy pod miotłą - Generalnie wciąga. Tylko mnie osobiście rozczarowała nieco końcówka. Chociaż tak myślę... pomysł w sumie na tyle dobry, że chyba warto docenić...
Ja, nękacz - Poprawne, ale tylko tyle mogę powiedzieć. Nie przekonała mnie opowiadana historia.
Podsłuchiwany - Miało być zapewne śmieszne... Cóż, mnie nie rozbawiło.
Rewolucja naukowa - Słabo, ani nie wciąga, ani nie zaskakuje. Także puenta pozostawia obojętnym.
Dobry Wujek - Tak właśnie myślałem, że puenta będzie "zaskakująca". Nie powiem jednak, żeby mnie to wszystko przekonało, lub chociaż rozbawiło...
Amber - Są pewne niedociągnięcia, ale i tak jest to jeden z ciekawszych tekstów w tej edycji. Trochę mi zgrzyta pewna rzecz w zakończeniu i samo zakończenie, ale jestem w stanie przymknąć na to oko.

Punkty: Ucho przy ścianie (w mojej opinii najlepszy w zestawie); Myszy pod miotłą; Amber

Mateusz Zieliński - 7 Października 2010, 17:09

Chal-Chenet, dzięki za opinie i głosy. :bravo

Myślę, że czas już zacząć zbierać się do finiszu.

Kto następny?
Jest jeszcze paru stałych bywalców, którzy nie oddali głosów. I kilku autorów... :shock:


brajt, wielu punktów życzę, tu i wszędzie indziej!
Wrzucisz dalszy ciąg recenzji?

feroluce - 7 Października 2010, 20:13

Witam

Trochę pokomentuję, jako że czas późny, skrótowo - czyli Luce prezentuje wolne i swobodne skojarzenia. Za wybryki podświadomości nie odpowiadam, merytoryczności też nie mogę zagwarantować.

Wrażenia ogólne: nierówno. Choć ogólnie nieźle. Przede wszystkim językowo - i chwała za to Autorom. Przy czytaniu zęby nie bolały w żadnym przypadku. Oczywiście, mówię o technicznej stronie, bo fabularna to już zupełnie inna broszka...

Yin i Yang
Szort opisujący głowę pewnej pseudopiosenkarki Sary May. Pół tego, pół owego - razem koszmarek. Do tego Autor niechlujny - połowę spacji przed myślnikami zjadł, połowy nie, jak mu tam wypadło. Kolejne objawienie podwójnej natury?
słabizzzna...
2/10

Pamięć przestrzeni zamkniętych
O tym, jak strach przez obgadaniem cofnął ludzkość do epoki przedkamiennej. Bo w kamiennej w jaskiniach mieszkali, a to już przestrzeń zamknięta. Ciekawe, czy z tej okazji ludzkość zmodyfikowała klimat? Bo jakoś mi się nie widzi pierwsza zima...
6/10

Cegły, jeśli są już dojrzałe
Bez bicia się przyznaję, jestem za głupia na ten szort. Humor w nim zawarty jest dla mnie zbyt abstrakcyjny. Dlatego całkowicie zachowawczo stwierdzam: nie mam zdania.
5/10

Echo
Buuu, tak ładnie żarło - i zdechło! Pomysłu zabrakło, czy co? Licha szkoda na tak słaby tekst.
4/10

Tylko kiedy myślą, że ich nie widzę
Interesująca piramidka pokarmowa, drogi Autorze. Tylko dlaczego mam nieodparte uczucie deja vu? Echa poprzednich edycji unoszą się w powietrzu...
5.5/10

Lia Słysząca
O, jakie słodziutkie! Słodkie, puchate - ale, Panu Zastępów niech będą dzięki, nie różowe (za bardzo). Akurat tak, by zrobiło się miło i słodko, ale by lukier nie zabił. I szort - mimo teoretycznie oklepanej tematyki - zadziwiająco jak na ten konkurs oryginalny. Ja sobie tekstu o gejach w każdym razie nie przypominam.
9/10

feroluce - 7 Października 2010, 20:45

Autobus numer 31
Przepraszam bardzo, czy to coś miało mnie wystraszyć? To horror, tak? No bo wybuchy, klątwy i tak dalej... Zieeewwww... To. Było. Nudne.
4/10

Ucho przy ścianie
Kiaaa, ale fajny skecz! Tylko rozpisać na role i dać jakiemu kabaretowi. Wielki plus za realne podejście do tematu - skażone tereny zazwyczaj tak właśnie kończą...
9.5/10

Toruńska tajemnica
W soku jestem po lekturze tego szorta. Nie znoszę szortów politycznych, wprost nie cierpię. Za anielsko/diabelskimi też nie przepadam, przejadły się. Dlatego fenomen tego tekstu wpędził mnie w konsternację - bo zawiera oba te elementy, a podobało mi się! O.o
9.5/10

Aparat (pod)słuchowy
niech mi ktoś powie, co ma piernik do wiatraka a pierwsza część szorta do drugiej? ...
A, już wiem! Autor musiał dopisać coś, co powiązałoby tekst z tematem! Tylko, czy to musiało być tak beznadziejne? Naciąganie pod temat zarżnęło całkiem niezły pomysł. Pozostał tylko niezidentyfikowanego koloru trupek.
3.5/10

Niemi szpiedzy
... :S
(tyle komentarza, bo każdy inny byłby dłuższy od szorta, a ten twór nie zasłużył na tyle uwagi)
1.5/10

Targ
Dlaczego mam uczucie, że Autor miał całkiem niezły pomysł? I dlaczego ów pomysł pozostał li tylko w sferze odczuć? niby napisany tekst jest poprawnie, ale ta poprawność mdło-szkolna jest. I z pomysłu pozostał tylko duch.
6,5/10

Mateusz Zieliński - 7 Października 2010, 21:19

feroluce, :bravo , tylko się teraz nie zatrzymuj!
feroluce - 7 Października 2010, 21:20

Milczenie owiec
Może pomińmy głupotę tego szorta milczeniem? Pomijam już fakt, że doradca nie jest tytułem dziedzicznym, dostaje się go za coś i po coś. Miałam uczucie podczas lektury, że Autor chyba nigdy w toalecie nie był...
1/10

Myszy pod miotłą
Kolejny z szortów, co to : dobrze żarło, ale zdechło. Czy raczej zadusiło się brakiem znaków, stąd puenta delikatnie mówiąc po łebkach. A moje wnioski po lekturze: ke? A reszta gdzie?
6.5/10

Ja, nękacz
Obiektywnie szort dobry. Ale nie jestem jego targetem, toteż mnie znudził. Zaczął się, pogadał, pogadał, skończył.
Idziemy dalej.
7/10

Podsłuchiwany
W tym szorcie dobra jest tylko nazwa zaklęcia. Reszta to jeden wielki chaos. Groch z kapustą, jakby Autor pisał bez pomysłu, na żywiole, co mu głowy przyszło. powinien dołączyć ostrzeżenie: uwaga na nisko latające dowcipy!
3/10

Rewolucja naukowa
O, mamy szorta z ambicjami! Szkoda tylko, że już umiejętności nie starczyło. I wyszło co wyszło. Oto nauczka,że dobre alternatywy trzeba umieć pisać. I włożyć w nie dużo więcej wysiłku, niż tu.
4/10

Dobry Wujek
Wyżej mówiłam, ze nie lubię szortów politycznych. Ten tekst tylko mnie w tym utwierdza. Gugiel i tak jest potężną firmą, naprawdę nie trzeba go jeszcze ubóstwiać!
3.5/10

feroluce - 7 Października 2010, 21:28

Amber
Niezły szort. I właściwie tylko tyle mam co do niego do powiedzenia. Szkoda, że znowu fatalistyczny. Męczą mnie opowieści o tym, jak to przyszłość niezmienna jest. ile razy można? To po kiego opisywać takich prekognitów? Emo w literaturze i tak dość.
7/10

feroluce - 7 Października 2010, 21:32

Głosy idą na: Lia Słysząca, Ucho przy ścianie i Toruńska tajemnica
Mateusz Zieliński - 7 Października 2010, 21:44

Dzięki, feroluce. To, jak dotąd, najbardziej obszerny komentarz. Gratulacje! :bravo

Lider nie lideruje już samotnie. Się dzieje...

baranek - 7 Października 2010, 22:09

jako autor szortów [obecnie w stanie spoczynku] stwierdzam, że feroluce nawet jak kopie, to czyni to z takim wdziękiem, że jakby mniej boli. zawsze podobały mi się jej komentarze. czasami bardziej niż szorty ;P:


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group