To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Spodenki - Śledztwo w szortach - głosowanie do 31.01

feroluce - 22 Stycznia 2010, 16:56

Witam po przerwie.
Baranek, dzięki :)
Oto brakujące cztery szorty.

Kroniki zatokowe
"Wujek Gugiel najlepszym przyjacielem!"

Po pieczytaniu tego szorta wzruszyłam ramionami: "Dobra, ale o co tu chodziło? I czy w ogóle o coś chodziło?" Bez większej nadziei wpisałam w Googla słowo Alosa - i o dziwo, wszystko powskakiwało na swoje miejsce. Z niestrawnej papki wyłonił się całkiem zabawny szorcik, może niezbyt ambitny, ale przyjemny.
I przy okazji dowiedział się czegoś nowego.
7,5/10

Spowiedź
"Po najmniejszej linii oporu"

Ech. Tak się zastanawiałam, kiedy zobaczyłam temat, ile będzie szortów o podobnej konstrukcji. Tym bardziej, że podobny schemat fabularny wystąpił już parę razy (np w edycji "Pełnia" - tam był wilkołak na posterunku). Nijaki szort z do bólu przewidywalną puentą - była znana praktycznie od drugiego akapitu.
Swoją droga ciekawostka - to już drugi szort z tematyka kościelną (kościelną, nie niebiańską!) w tej edycji. Interesujące skojarzenie...
3/10

Sposób na zimno
"Czytać bez myślenia - myślenie przy tym szorcie boli"

Pierwsze skojarzenie - skoro kapitan był właścicielem/nadzorcą całej kopalni, to co robił na statku z więźniami? Innych nie miał do brudnej roboty? Poza tym co za idiota odcina zasilanie miastu, czyli zapleczu zaopatreniowemu/ludzkiemu? Ile pociągnęłaby kopalnia bez ludzi? Czemu kapitana-mordercę przęjęły plotki o niemoralnym prowadzeniu - oficerowie nie bluzgali na rzeź, a na babę na pokładzie tak? Jakim cudem cała kopalnia mogła wylecieć w powietrze od jakiś kodów - oni tan węgla nie wydobywali!
Sensu brak.
Do tego szort ma żle wyważoną konstrukcję: przez połowę nic się nie dzieje, przez drugą informacje wprost czytelnika zalewają.
2,5/10

Tajemnicza eksplozja
"Co za dużo to niezdrowo"

Szort o tym, że za dużo wiedzy może zabić - dosłownie. W sumie pomysł całkiem interesujący. Niestety zamordowała go objętość. Normalnie się udusił. Przydałoby się rozładować narrację.
O kiksie ze skrzyniami i ocalałymi papierami już nie mówię - inni zrobili to za mnie (mnie się to kojarzyło ze słynnymi palmami z "Dnia niepodległości")
5/10

I to byłoby na tyle.
Głos na Kroniki zatokowe

baranek - 22 Stycznia 2010, 17:45

feroluce napisał/a
Swoją droga ciekawostka - to już drugi szort z tematyka kościelną (kościelną, nie niebiańską!) w tej edycji. Interesujące skojarzenie...


może Borewicza ludzie się oglądali. jest w jednym odcinku, jak Borewicz rozmawia z księdzem i dziwi się nagłówkowi leżącego na biurka dokumentu. 'protokół badania przedmałżeńskiego'. stwierdza, że 'protokół' bardziej do jego firmy pasuje, niż do księżowskiej. ale jakieś podobieństwa widocznie są.

terebka - 24 Stycznia 2010, 17:04

Mig – Staranny język. Niestety poza sferą mego gustu.
Hogberg – Identycznie jak wyżej.
Black Metal – Przegięta fabuła.
Nowy ład – Nie dla mnie. Poza tym wyraźnie widoczne braki w wykonaniu.
Pająk – Mogło być dobrze. Mogło być lepiej, niż dobrze. Gdyby nie puenta. Zaskoczenie i owszem, było, ale bynajmniej nie pozytywne.
Przysługa – Banalne.
Kroniki zatokowe – Dobre, ale czy na punkt?
Spowiedź – Przewidywalne. Niestety.
Sposób na zimno – Pomysł uduszony z braku miejsca. Bo byłby to ciekawy tekst, gdyby go rozwinąć pod względem psychologicznym.
Tajemnicza eksplozja – Słabe.

Punkty:
Kroniki zatokowe – jednak.
Mig i Hogberg – po zastanowieniu, za oprawę.
Sposób na zimno – na zachętę, bo pomysł wart rozwinięcia.

hardgirl123 - 24 Stycznia 2010, 19:40

mój głos oddaję na Spowiedź
xan4 - 25 Stycznia 2010, 22:00

A tutaj ruch jak w lodziarni przy -30. Wywiało wszystkich głosujących?
Stormbringer - 25 Stycznia 2010, 22:34

Wywiało i zmroziło. Gdzie ta odwilż?
Witchma - 26 Stycznia 2010, 07:59

Stormbringer napisał/a
Gdzie ta odwilż?


W pięćdziesiątym szóstym...

Stormbringer - 26 Stycznia 2010, 08:46

Jeszcze czterdzieści sześć lat czekania. ;) To będzie długa edycja.
Witchma - 27 Stycznia 2010, 10:35

Mig - "Wstałem tymczasem z wygodnej kanapy" :?
Hogberg - plus za puentę, ale całość ni mnie grzębi, ni mnie zieje.
Black metal - zdecydowanie lepiej by to wyglądało bez ojca M.
Nowy ład - według mnie najlepszy szort tej edycji. I nawet nagromadzenie błędów mi nie przeszkadza :) PUNKT
Pająk - któryż to już tekst z nurtu: "wyglądam groźnie, a zaskoczę was zabawną puentą". Nuuuuuuuda.
Przysługa - zgrabnie skonstruowany tekst, tylko nieco banalny i wtórny.
Kroniki zatokowe - yyyyyyyyyyyyyy :roll:
Spowiedź - tyle mówienia o emocjach, których tekstowi całkowicie brakuje...
Sposób na zimno - chaotycznie, mam wrażenie, że autor/ka nie mógł/ogła się zdecydować, o czym to ma być.
Tajemnicza eksplozja - nic w tym tajemniczego, a i motyw śledztwa taki sobie.

Stormbringer - 27 Stycznia 2010, 10:58

Dzięki, Witchmo, za opinie. Szczęśliwa trzynastka wędruje do Ciebie. :)
Witchma - 27 Stycznia 2010, 10:59

O, faktycznie. Ale czemu dopiero 13 głosujących...? Haaaaaaalooooooooooo! Trzeba zacząć śledzić głosowaczy :D
xan4 - 27 Stycznia 2010, 11:01

gorat po IP powinien pojechać ;P:
Stormbringer - 28 Stycznia 2010, 10:12

Koniec przelewek, zostały 3 dni. Użytkownicy, do ankiet! :)


Witchma - 28 Stycznia 2010, 21:38

O, 15 głosujących. Szaleństwo normalnie :(
Chal-Chenet - 28 Stycznia 2010, 21:55

Jeszcze kupa czasu.
xan4 - 28 Stycznia 2010, 22:57

Jest kupa czasu, ale kiedyś, w dobrych czasach, to dwadzieścia głosów w pierwsze dwa dni zawsze szło :cry: oj czasy się zmieniają.
Chal-Chenet - 28 Stycznia 2010, 23:11

I agitacja już nie ta sama...
Stormbringer - 30 Stycznia 2010, 09:32

Ech, skoro przy braku ostrej agitacji mamy tylo 15 głosujących, to może faktycznie nadszedł krach systemu szortownictwa? Oby przejściowy.
dzejes - 30 Stycznia 2010, 10:39

No więc właśnie myślę, że formuła się wyczerpuje i czas może na jakieś zmiany? Jakieś sugestie mile widziane w wątku ogólnoszortowym.

BTW mój szort jest wśród tych 10! jest szansa mi dokopać! :mrgreen: Głosujcie i komentujcie póki czas!

Fidel-F2 - 30 Stycznia 2010, 11:13

dzejes, stawiam, że to Kroniki zatokowe
dzejes - 30 Stycznia 2010, 11:26

Fidel-F2 napisał/a
dzejes, stawiam, że to Kroniki zatokowe

Fidel-F2 napisał/a

Kroniki zatokowe - nie zrozumiałem


Tak, to poważna przesłanka :lol:

Fidel-F2 - 30 Stycznia 2010, 11:50

na niej się opierałem typując
terebka - 30 Stycznia 2010, 13:10

Fidel-F2 napisał/a
Mig - Ładne
Hogberg - nie wzruszyło
Black metal - bezładna kupa klocków, chociaż pomysł wesoły
Nowy ład - nudne
Pająk - mdłe
Przysługa - no i co? nieciekawe
Kroniki zatokowe - nie zrozumiałem
Spowiedź - eee, nuda
Sposób na zimno - przekombinowane
Tajemnicza eksplozja - niby ok, ale czuć jakąś grudowatość


Stawiam na to, że dzejes nie napisał MIG-a :wink:

dzejes - 30 Stycznia 2010, 13:23

Jednak przypominam, że ankieta i głosowanie nie dotyczą problemu "Którego szorta napisał dzejes ;)
Stormbringer - 30 Stycznia 2010, 13:33

A'propos "Kronik zatokowych", jakiś NN właśnie na nie zagłosował. :)
Chal-Chenet - 30 Stycznia 2010, 14:50

Przy tak małej liczbie głosujących NN-y są tym bardziej denerwujące. Przynajmniej dla mnie. Chociaż słowo o wybranym tekście można by napisać. :roll:
Lynx - 30 Stycznia 2010, 15:31

Hogberg bo czytałam z tydzień temu i nadal pamietam i Tajemnicza eksplozja, za klimacik i dobry odbiór.
Chal-Chenet - 30 Stycznia 2010, 15:49

Tylko punkty:

Hogberg - Za skojarzenia z "Blade Runnerem".
Kroniki Zatokowe - Po sprawdzeniu słowa "Alosa" wszystko nabrało sensu i okazało się, że tekścik jest pomysłowy i zabawny.
Spowiedź - Ograne, ale mam słabość do podobnych historii.
Sposób na zimno - Zemsta podana schłodzona smakuje dobrze.

khamenei - 30 Stycznia 2010, 17:25

Tajemnicza eksplozja
Dziwi mała liczba głosujących na tego shorta. Wydał mi się sprawnie napisany i na dodatek związany z tematem o wiele bardziej niż przeciętny tekst z tej edycji. Generalnie nie jest jakiś rewelacyjny, ale co najmniej przyzwoity i bez problemu przebrnąłem od początku do końca, zaliczając przy tym - może niezbyt odkrywczą - miłą puentę.

Sposób na zimno
Dorwie go, obleje wiadrem wody a gdy zamarznie - powinien być przecinek po "wody"
Teraz nie ruszyłby z miejsca nawet gdyby silniki były sprawne. - powinien być przecinek po "miejsca"
warknął chwytając jednego z więźniów za gardło - powinien być przecinek po "warknął"

Cóż, interpunkcja niestety kuleje; te zdania wyżej to jedynie przykłady. Pod względem fabularnym doszło wg mnie do zbytniego skondensowania fabuły. Przerost formy nad treścią, można by z tego długaśne opowiadanie zmontować. No a całe tytułowe śledztwo gdzieś tam w tle zawitało, czyli zostało potraktowane dość, powiedzmy, umownie.

Spowiedź
Po pierwsze i najważniejsze: gdzie tu fantastyka? Nie wiem, może tu można pisać, co się podoba, ale po prawdzie oczekiwałem czegoś z tego gatunku literackiego; choćby drobnego, mało znaczącego motywu.
Tylko, że ja wcale tego tropu nie potrzebuję. - po co przecinek po "tylko"?
kiedy się goli, albo myje zęby. - po co przecinek po "goli"?
Tak samo, jak ja. - po co przecinek po "samo"?

Generalnie sprawnie wg mnie napisane, dobrze mi się czytało. Szkoda tylko, że fabuła mało oryginalna, zakończenia domyśliłem się bardzo szybko.

Kroniki zatokowe
Po pierwsze i najważniejsze: gdzie tu fantastyka? Czyli pod tym względem jak wyżej.
Szef w końcu skinął na mnie ręką zapraszając do gabinetu. - powinien być przecinek po "ręką"
przysłowiowego lenia w zadzie - jakież to przysłowie mówi o "leniu w zadzie"?
zawionęło - o kurcze, to mnie ścięło z nóg, przecież wystarczyło włączyć spell checkera.
No tak Alosa, mogłem się domyśleć - powinno być "domyślić"

Napisane wg mnie tak sobie, zęby wielokrotnie zgrzytały. Ponadto powiązanie ze śledztwem bardzo marne. Bohater dostaje zadanie od szefa, przyjeżdża na miejsce i... po śledztwie. Dobrze rozumiem? Początkowo nie zrozumiałem, po sprawdzeniu w sieci "alosy" pojąłem podwójne znaczenie, ale w ogóle mnie nie zachwyciło.

Resztę ciut później, jeszcze trochę czasu mam.

dzejes - 30 Stycznia 2010, 17:34

O rany, ależ Fidel zrobił reklamę!


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group