To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Piknik na skraju drogi [książki/literatura] - Najlepsze polskie opowiadania fantastyczne - ranking Esensji

xan4 - 20 Października 2009, 11:54

Ziuta napisał/a
ale jednym zostałem klasykiem polskiej fantastyki żydowskiej po 1945 roku


dokładnie :D

Dla mnie, to ranking jak każdy, ktoś napisał, bo tak uważał, z 30 - 50% wymieniłbym, ale wtedy byłby to mój ranking ;P:

Stormbringer - 20 Października 2009, 11:57

W takich rankingach zawsze czegoś brakuje, ale fajnie, że powstają, bo można sobie o paru tekstach przypomnieć. Kolejność ma dla mnie drugorzędne znaczenie, za to zawsze miło jest poczytać komentarze i uzasadnienia. :)
Ziuta - 20 Października 2009, 11:59

dalambert napisał/a
ps Ziuta kurdle i sepułki są w rankingu Podróż 14

No to zwracam honor Autorom.


ale jednym zostałem klasykiem polskiej fantastyki żydowskiej po 1945 roku/
Cytat


dokładnie :D

Bardzij niż za (mną), jest to argument przeciwko (polskiej fantastyce). Taki temat odłogiem.

Bin Laudan - 20 Października 2009, 12:07

nureczka napisał/a
Bin Laudan napisał/a
nureczka napisał/a
A gdzie Jakub Wędrowycz.?!


Przecież to najlepsza setka.

No właśnie :mrgreen:


No właśnie.

Bin Laudan - 20 Października 2009, 12:13

dalambert napisał/a
Bin Laudan napisał/a
Przecież to najlepsza setka.

Taaak ?
A gdzie Cudowny wynalazek Pana Bela = Tomasza Bochińskiego -
co pipuńcie się nie doczytało jak się listę układalo?
Bez tego nie ma uczciwej 100 opowiadań !!!


E tam. Odpadłem po kilku stronach.
Poza tym - zawsze możesz zaproponować swoją setkę.

Witchma - 20 Października 2009, 12:15

Bin Laudan napisał/a
Odpadłem po kilku stronach.


Na stos z nim!

nureczka - 20 Października 2009, 12:34

Bin Laudan napisał/a
nureczka napisał/a
Bin Laudan napisał/a
nureczka napisał/a
A gdzie Jakub Wędrowycz.?!

Przecież to najlepsza setka.

No właśnie :mrgreen:

No właśnie.

Ironia była dla niego wyłącznie siedmioliterowym słowem zaczynającym się na literę i.

T. Pratchett
w przekładzie Piotra W. Cholewy

Bin Laudan - 20 Października 2009, 12:53

Siedmio?
agrafek - 20 Października 2009, 13:02

dalambert napisał/a

Taaak ?
A gdzie Cudowny wynalazek Pana Bela = Tomasza Bochińskiego -
co pipuńcie się nie doczytało jak się listę układalo?
Bez tego nie ma uczciwej 100 opowiadań !!!


Dalambert (na stronie gdzie można głosować) istnieje opcja dodania własnej propozycji. Nikt Ci nie broni wpisania tytułu i autora własnego faworyta a nawet lobbowania wśród znajomych na jego rzecz.

nureczka - 20 Października 2009, 13:14

Bin Laudan napisał/a
Siedmio?

To rzeczywiście diametralnie zmienia sens wypowiedzi.

mBiko - 20 Października 2009, 14:10

Po zakończeniu rankingu potwierdzam moją wczorajszą wypowiedź. Fajnie, że jest, ale skłania do dyskusji. I przemyśleń. Od wczoraj szukam w pamięci tekstów, które bym umieścił w takim zestawieniu. Cieszę się, że są "Maladie", "Złote popołudnie", "Interesy nie idą dobrze", "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam…" czy "Karlgoro godz. 18". Brakuje mi "Reguły przetrwania" Drukarczyka, "Końca tysiąclecia" i "Cudownego wynalazku pana Bella" Bochińskiego, "Gdybym miała brata" Wegnera i na pewno wielu, które na gorąco nie przychodzą mi do głowy. Na pewno coś jeszcze dorzucę po chwili namysłu.


Ed. pogrubienie.

Dabliu - 20 Października 2009, 19:28

I żadnego opowiadania Jacka Soboty? [Foch].
Anonymous - 20 Października 2009, 19:41

Dabliu, racja, nie zwróciłam uwagi. Foooch!
Ozzborn - 21 Października 2009, 12:13

nureczka, albo Terry w oryginale - patrz mój podpis :mrgreen:

Co do rankingu to zgadzam się, z przedpiścami. Sporo bym innych wymienił, ale z drugiej strony baardzo wielu z podanych nie czytałem. I to jest właśnie najlepsze w takich rankingach - widzisz do czego warto się-gnąć :D

Hubert - 21 Października 2009, 17:53

Moim zdaniem Granica Możliwości Sapkowskiego i Opowieść Terapeuty Grzędowicza powinny być o parę oczek wyżej... choć w sumie i tak wskoczyły do czołówki. :)
agrafek - 23 Października 2009, 12:38

Gwoli sprawiedliwości i plutfuralizmu można też popatrzeć jak sami twórcy rankingu narzekają na swoje dzieło :lol: . O TUTAJ.
hardgirl123 - 23 Października 2009, 20:32

nie do końca się zgadzam z rankingiem
terebka - 24 Października 2009, 12:51

hardgirl123 napisał/a
nie do końca się zgadzam z rankingiem



Takoż :roll:
Również z sugestią, że powinienem nadrobić zaległości i przeczytać wszystkie opowiadania z setki. Wiele wymienionych opek reprezentuje gatunek, który staram się omijać, bo go najzwyczajniej w świecie nie lubię i nie rozumiem, i mało prawdopodobne, że czyjś degustibus skłoni mnie do zmiany upodobań.

nureczka - 24 Października 2009, 13:01

terebka napisał/a
gatunek, który staram się omijać, bo go najzwyczajniej w świecie nie lubię i nie rozumiem, i mało prawdopodobne, że czyjś degustibus skłoni mnie do zmiany upodobań.

Święte słowa. Osobiście nie rozumiem cyberpunku i omijam go szerokim kołem. Co nie znaczy, że innym nie może się to podobać.

NURS - 24 Października 2009, 13:26

dlatego takie rankingi mają sens, jeśli składa je szereg osób o róznych gustach.
Virgo C. - 5 Listopada 2009, 19:17

Plebiscyt się zakończył (zdanie czytelników najlepszym opowiadaniem jest Mniejsze zło ASa, reszta wyników tutaj), a już powstał kolejny ranking. Tym razem 10 najlepszych zbiorów opowiadań :)
http://esensja.pl/ksiazka...tekst,8501.html

Bin Laudan - 26 Lutego 2010, 23:12

Sto najlepszych opowiadań polskiej fantastyki. Zdaniem członków pewnej redakcji. Opowiadań wybranych w głosowaniu. Wybór subiektywny, z pewnością dla wielu dyskusyjny, ale – zdaniem głosujących – warto zwrócić uwagę na teksty, które znalazły się w zestawieniu. Wiele tekstów, na które głosowały jedna czy dwie osoby, nie załapało się na setkę. Trudno – jakieś musiały wypaść, bo 100 miejsc to jednak nie jest tak znów wiele.

Głos z sali: o mój Boże, przecież to wszystko od czapy! Włos się na głowie jeży! Jak oni mogli nie uwzględnić w tej swoje setce opowiadań, które mi się spodobały, bo czytałem je w młodości, i były takie fajne! Szczególnie to opowiadanie Klasyka Literatury Polskiej. I jeszcze tego współpracownika Pewnego Polityka! Też było całkiem całkiem. A oni ich nie uwzględnili, tłumoki jedne! Szkodniki!
Słuchajcie zatem, co wam powiem: co prawda ów ranking wymienia utwory dobre bądź bardzo dobre, ale, broń Boże, młodzi czytelnicy, nie sugerujcie się nim! Bo wam zaszkodzi! Bo poopadają wam szczęki, odczujecie kłopoty z krążeniem, zsiwieją wam i powypadają resztki włosów! Lepiej wybierzcie te, które ja uznaję za najlepsze… Co prawda nie jestem w stanie podać aż setki, podam więc wam cztery, rzucę też niezobowiązująco tytułem zbiorku opowiadań sprzed 34 lat – uwierzcie mi, moi wybrańcy są o wiele fajniejsi od większości tego badziewia, co do setki redakcji trafiło…

Kto ma już marcowy numer SFFiH, ten wie, o co chodzi.

Przepraszam, ale nie zdzierżyłem. Niektórym można tłumaczyć, tłumaczyć i tłumaczyć, a oni i tak wiedzą lepiej.
E tam, lepiej - najlepiej.

nureczka - 27 Lutego 2010, 09:32

Bin Laudan napisał/a
z pewnością dla wielu dyskusyjny

Dziwie Cię dyskusja nad dyskusyjnym wyborem?

Bin Laudan - 27 Lutego 2010, 14:26

A czy gdzieś wyraziłem takie zdziwienie?
Dziwi mnie natomiast uporczywe, graniczące z obsesją przypisywanie złych intencji i skrajnej ignorancji autorom wyboru.

dalambert - 27 Lutego 2010, 14:35

Virgo C. napisał/a
http://esensja.pl/ksiazka...tekst,8501.html

na szczęście to cóś jest u mnie no fund tyn serwer :mrgreen:
I dyskusja z głowy :D

nureczka - 27 Lutego 2010, 15:13

Bin Laudan napisał/a
A czy gdzieś wyraziłem takie zdziwienie?

Takie odniosłam wrażenie. Być może błędne.

Bin Laudan - 27 Lutego 2010, 15:52

Jak najbardziej.
Ozzborn - 27 Lutego 2010, 17:17

Ha, właśnie przeczytałem Krukowy tekst i skończywszy pomyślaem sobie:"No to się teraz zacznie" a tu widzę, że już się zaczęło :twisted:
Adon - 27 Lutego 2010, 17:42

Może ktoś podrzucić fotkę/skan tego tekstu na pma? Do mnie jeszcze nie dotarł aktualny SFFH i jeszcze trochę czasu minie, nim go poczta dostarczy. (Mam nadzieję, że się nie pogniewasz, Kruku). ;P:
Kwapiszon - 3 Marca 2010, 11:56

No to może tutaj zestawienie tych 30-40 nieuwzględnionych opowiadań, które podobały się?


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group