To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Spodenki - Czy chcesz odgórnych ograniczeń w shortach?

Adanedhel - 15 Lutego 2009, 09:13

Chal-Chenet napisał/a
Ale to już chyba byłoby nie fair. Założywszy, że jeden autor=jeden short, a przysłałoby 20 ludzi... Co wtedy? Losowo wywalić z konkursu pięciu?

Wtedy już nic się na to nie poradzi, i na tym ten podwątek powinien się zakończyć ;)

Głosuję na tak - z zastrzeżeniem, że opiekun konkursu powinien decydować, przy jakiej ilości wprowadzić to ograniczenie. Argument, że autor nie potrafi wybrać lepszego, jest bez znaczenia, bo może poprosić o ocenę kogokolwiek spoza forum.
Nad pozostałymi szortami, jeśli kto by chciał, można poznęcać się w osobnym wątku.

I proponuję pisanie tekstów o różach, pistoletach i kotach, specjalnie dla mada :twisted:

dalambert - 15 Lutego 2009, 11:44

Głosowałem na NIE - twórzta jak chceta, a lud wybierze - toż to zabawa jest- zacna i szlachetna, a jak szortów sporo to i poczytać miło :lol:
mBiko - 15 Lutego 2009, 11:54

Chal, chodzi mi raczej o sytuację, kiedy napisało na konkurs dziesięcioro autorów, a czworo z nich po trzy szorty. W sytuacji przedstawionej przez Adiego faktycznie nie ma przebacz.
Marcin Robert - 15 Lutego 2009, 12:36

Tak, jestem za ograniczeniem. Z pewnością zyska na tym jakość szortów, które zdążą zostać napisane, odleżane i poprawione. A tak przy okazji: jestem za podniesieniem limitu do 5000 znaków.
MOFFISS - 15 Lutego 2009, 12:55

hm...a co z dolnymi ograniczeniami? :wink:

Nie chce nikogo urazić, ale piszemy na ogólnodostępnym forum, a nie do zacnego i szanowanego periodyka SFF&H i nie wyobrażam sobie ani górnych, ani dolnych, a tym bardziej (u)bocznych ograniczeń. ;P:

shenra - 15 Lutego 2009, 14:07

Limitu znaków nie zmieniajmy. W końcu to jest short. Do 3500 nie dociągać, a czasem przeracza się ciutkę te 3500. Ale jak się rozpiszemy do 5000 mimo, że to też wiele nie jest nikomu nie będzie się chciało czytać..dajmy na to 15x5000 :mrgreen:
Agi - 15 Lutego 2009, 14:16

MOFFISS napisał/a
Nie chce nikogo urazić, ale piszemy na ogólnodostępnym forum, a nie do zacnego i szanowanego periodyka SFF&H i nie wyobrażam sobie ani górnych, ani dolnych, a tym bardziej (u)bocznych ograniczeń. ;P:


A co ma ogólnodostępność Forum do zasad konkursu, które sobie tu ustalamy? :shock:

Martva - 15 Lutego 2009, 14:19

MOFFISS, nikt Ci nie broni pisać szortów, chcesz to pisz co Ci się żywnie podoba, ale nie wszystkie się będą kwalifikowały do konkursu, i tyle ;)
xan4 - 15 Lutego 2009, 14:51

Muszę się trochę wytłumaczyć, jako gospodarz władczej edycji.
Zrobiłem drugie ograniczenie po Bellatrix, jako niby-gospodarz po dużej edycji filmowej ADHD, nikogo nie pytałem się o zdanie, parę osób pokrzyczało, ale uważam, że przyjęte wtedy rozwiązanie było najbardziej optymalne, tj. 1 szort na 1 forumowicza powyżej określonej ilości szortów (wtedy było to 10, ale każdy następny gospodarz ustaliłby sobie indywidualnie),
pech chciał, że dwie kolejne edycje były słabe w ilości (po 7), dlatego też zwolniłem w tej edycji zabezpieczenie,

i nałożyło się kilka czynników,
1. Łatwy temat.
2. Dużo debiutantów.
3. Kilka zaproszonych osób.

które to spowodowało, dużą ilość szortów.

Nie przypuszczam aby w obecnej edycji było dużo szortów.

We władczej edycji trzy osoby napisały podwójnie, więc bez ich szortów byłoby tych opowiadań 18, też dużo i tego nie jesteśmy w stanie zablokować,

nie starajmy się ubrać wszystkiego w przepisy, wprawdzie jesteśmy w Unii Europejskiej, ale jednak ...

edit: słuszna uwaga Bellatrix

Ozzborn - 15 Lutego 2009, 15:15

Długo sie zastanawiałem, bo argumenty są mocne zarówno na tak jak i nie. Ostatecznie zagłosowałem na nie, myślę, że na razie można się wstrzymac i pomyśleć o ograniczeniach jeśli pojawią się jeszcze ze dwie rekordowe edycje. Póki co chyba nie ma sensu formalizować jeszcze bardzije czegoś co przede wszystkim jest zabawą. Inna sprawa, że jeśli ktoś wysyła 2 szorty to teoretycznie ma dwa razy większą szansę na punkty... co jest chyba odrobine nie fair.
Bellatrix - 15 Lutego 2009, 15:21

xan4, jestes pewien ze jako pierwszy wprowadziles ograniczenie 1 autor - 1 szort? ;)
Adanedhel - 15 Lutego 2009, 15:38

xan4 napisał/a
nie starajmy się ubrać wszystkiego w przepisy, wprawdzie jesteśmy w Unii Europejskiej, ale jednak ...

Tu nie chodzi o przepis dla przepisu, tylko o to, żeby szorty nie rozrosły się do nieprzyswajalnych rozmiarów. I nie permanentne zabezpieczenie, tylko uruchamiane w wyjątkowych wypadkach.

xan4 - 15 Lutego 2009, 15:39

Bellatrix napisał/a
xan4, jestes pewien ze jako pierwszy wprowadziles ograniczenie 1 autor - 1 szort?


nie, ale już przypuszczam, że się myliłem :)
tak przy tym krzyczeli, że myślałem, że byłem pierwszy :oops:

edit: znalazłem :D ach ta pamięć :D
i jeszcze wprowadzając limit powołałem się na Ciebie :D

Bellatrix napisał/a
limit tradycyjny, 3600 znakow, przy czym chcialabym w tejze edycji zamiast na ilosc postawic na jakosc. W zwiazku z tym uprzejmie prosze o wyprodukowanie *jednego* szorta per autor, za to gruntownie przeczytanego we wszystkie mozliwe strony, przelezakowanego z dzien czy dwa i jeszcze raz przeczytanego
Jak rowniez mam prosbe, do grupy agitujacej o rozpowszechnianie nowego tematu po calym forum SFFiH

shenra - 15 Lutego 2009, 15:39

O to to!
xan4 - 15 Lutego 2009, 15:41

Adanedhel napisał/a
Tu nie chodzi o przepis dla przepisu, tylko o to, żeby szorty nie rozrosły się do nieprzyswajalnych rozmiarów. I nie permanentne zabezpieczenie, tylko uruchamiane w wyjątkowych wypadkach.


dokładnie tak, właśnie o to mi chodzi

Chal-Chenet - 15 Lutego 2009, 18:00

Ozzborn napisał/a
Inna sprawa, że jeśli ktoś wysyła 2 szorty to teoretycznie ma dwa razy większą szansę na punkty... co jest chyba odrobine nie fair.

xan4 zaznaczył na początku, że tym razem nie robi ograniczeń ilościowych. Nie fair to nie było, bo skorzystałem z możliwości, jaką gospodarz edycji uczciwie na początku przedstawił. Jeśli byłoby ograniczenie, wtedy wysłałbym jednego.

Ozzborn - 15 Lutego 2009, 19:47

Chal-Chenet, może źle się wyraziłem, nie chodziło mi o to, że to łamanie zasad, bo, tak jak piszesz, wszystko było jak najbardziej zgodne z zasadami podanymi przez xana i pretensji nie mam żadnych w tej kwestii. Chodzi mi raczej o to, że bardziej sprawiedliwie byłoby gdyby wszyscy autorzy mieli równe szanse.
xan4 - 15 Lutego 2009, 19:53

Ozzborn napisał/a
Chodzi mi raczej o to, że bardziej sprawiedliwie byłoby gdyby wszyscy autorzy mieli równe szanse.


Sprawiedliwe to jest chyba aż nadto: bo z tego co pamiętam (a pamięć mam słabą jak się okazało) to jeszcze nie wygrał szortopisarz, który wysłał więcej niż 1 tekst.

Ozzborn - 15 Lutego 2009, 20:06

Czyżby zatem ilość nie szła w parze z jakością jak mówi mądrość ludowa? No cóż tak czy inaczej zagłosowałem na "nie",mimo iż w moim odczuciu 1 autor - 1 szort to reguła sprawiedliwa. Może dlatego, że sztuka nie jest ani sprawiedliwa ani obiektywna. Dlatego chyba to autor powinien sobie ustalać ograniczenia, a czytelnicy to zweryfikują, nie odwrotnie.
Martva - 15 Lutego 2009, 20:15

Ozzborn napisał/a
Inna sprawa, że jeśli ktoś wysyła 2 szorty to teoretycznie ma dwa razy większą szansę na punkty... co jest chyba odrobine nie fair.


Ale one się przecież nie sumują, IMHO wysłanie dwóch dobrych szortów zmniejsza raczej szanse na wygraną a nie zwiększa :) W końcu rzadko ich jest aż tyle żeby można było przyznać 4 głosy, na ogół były dwa...

mad - 15 Lutego 2009, 20:26

Nie no, ja wiem, że każdy może mieć swoje zdanie, są argumenty "za" i "przeciw", ale nie mieszajmy do tego sprawiedliwości! Nie jest prawdą, że 1 autor = 1 szort to sprawiedliwe, a 1 autor = 2 szorty to niesprawiedliwe. Bzdura jakaś. Większych szans na zwycięstwo też podwójne pisanie nie daje, co słusznie zauważyła Martva.

Jeśli mamy omawiać problem w kategoriach sprawiedliwości, to trzeba by przyjąć, że sprawiedliwe jest rozwiązanie takie: każdy pisze na konkurs tyle szortów, ile mu się podoba - a szorty konkursowe czyta i ocenia każdy, kto chce. Jeśli dla forumowicza X szortów jest za dużo - nie musi czytać.

Bellatrix - 15 Lutego 2009, 20:32

to ja znow jako xan'owa przypominajka :D Zdarzylo sie, ze autor 2ch tekstow wygral, byla to elam w temacie Stacja z szortami "Szalona piaskarka" (zwycieski) i "Latajaca Holera" (niezwycieski;)). Fakt, ze to byly czasy, kiedy szortow bylo 5-6 a wszystkich glosowan nie wiecej niz 20;p
Ozzborn - 15 Lutego 2009, 20:39

Hmm, a co powiecie o czysto hipotetycznej, ale jak najbardziej realnej sytuacji: autor wysyła 2 szorty, oba rewelacyjne. W konkursie startuje powiedzmy 8 miniaturek i mamy po 2 głosy. Dodajmy, że inne też są niezłe, ale dajmy na to, oba omawiane są o kotach. 80% głosujących oddaje swoje głosy na 2 szorty jdnego autora, argumentując, że podobały mi się takie, a takie 3-4 szorty, ale te są o kotach więc na nie głosuję. I delikwent zajmuje 2 pierwsze miejsca. Sprawiedliwe?

Martva napisał/a
IMHO wysłanie dwóch dobrych szortów zmniejsza raczej szanse na wygraną a nie zwiększa

Ze statystyki to ja orłem nigdy nie byłem, ale coś mi się widzi, że niejeden statystyk by osiwiał czytając to stwierdzenie.

Fearfol - 15 Lutego 2009, 21:06

o ile się nie mylę "Latająca Holera" powstała "na fali" pewnej forumowej inicjatywy "literackiej".

Moje zdanie jest takie:

Każda shortowa edycja jest inna, więc nie można narzucić na wszystko wspólnych reguł(chyba ze chcemy aby było ich dużo), wydaje mi się że limit znaków jest w porządku. A co do kwestii jeden autor - jeden tekst to zostawiłbym to w w kwestii gospodarza każdej edycji. Jeżeli uzna że temat jest wymagający zniesie ograniczenia. Jeżeli jednak na tydzień przed końcem uzna że będzie mało tekstów, zezwoli na 2 teksty na autora.

mad - 15 Lutego 2009, 21:10

Toż to małe brednie są, Ozzborn :mrgreen: Jeśli ktoś głosuje na tekst przede wszystkim dlatego, że jest o kotach, to źle świadczy o głosującym i żadne limity, ograniczenia nie wpłyną na jego świadomość. Niestety, tak już jest, że wielu z góry coś przyjmuje i odrzuca. Ale to temat na inną dyskusję.

Martva napisała oczywistą oczywistość, że głosy na dwa szorty jednego autora nie dodają się i dlatego to nie ma większego wpływu na wzrost szans na wygraną. Każdy szort startuje oddzielnie.
W głosowaniu może się pojawić wiele sytuacji, np. taka: Autor X wysłał 2 szorty, z których jeden jest współliderem, a drugi grzeje tyły. Ostatni forumowicz głosuje następująco: pierwszy głos dla konkurencyjnego współliderującego szorta (jakiegoś autora Y); zastanawia się nad przyznaniedm drugiego głosu i ma 2 kandydatów: szort współliderujący autora X i drugi szort autora X, który grzeje tyły. Oczywiście głosujący nie wie, że autor X napisał 2 szorty. Może zatem zagłosować na szort słabszy, pozbawiając lepszego szans na wygraną. W takiej hipotetycznej sytuacji widać, że autor X przegrał dlatego, że napisał 2 szorty.
To są dosyć karkołomne rozważania, ale potwierdzają słuszną opinię Martvej. Wysłanie 2 szortów nie daje więcej szans na zwycięstwo.

Martva - 15 Lutego 2009, 21:24

Ozzborn napisał/a
Dodajmy, że inne też są niezłe, ale dajmy na to, oba omawiane są o kotach


Często obserwuję sytuację, że dwa szorty mają coś wspólnego ze sobą i ludzie zauważają to podobieństwo, wybierając jednak jeden z nich. 'A, tu mamy dwa szorty autor=Bóg, ale ten jest lepiej napisany, drugiemu dałbym punkt ale mi się pula skończyła'.
Od statystyki trzymam się z daleka, ale jak słusznie zauważył mad, mam rację. Jak zwykle ;)

mad - 15 Lutego 2009, 21:26

Martva napisał/a
jak słusznie zauważył mad, mam rację. Jak zwykle


Ja bym powiedział: czasami :wink:

Ozzborn - 15 Lutego 2009, 21:28

mad, to nie brednie, to statystyka (a czyli jednak brednie :mrgreen: ). Zauważ że Martva napisała "dobre szorty". Jasne, że punkty się nie sumują, ale przy danym założeniu autor ma 2 razy większą szansę na podium niż gdyby wysłał 1 szorta.
Ponad to nie powiedziałem, że głosują przede wszsytkim dlatego, że gacie są o kotach, tylko, że głosujacy musząc wybrać 2 z 3 które uważa za tak samo dobre trafia akurat na oba autora, równie dobrze mogła być tematyka religijna :twisted: albo błyskotliwy żarcik w obu, a nie w trzecim. Koty były tylko oczywistym przykładem na to forum :P

mad - 15 Lutego 2009, 21:34

Ozzborn napisał/a
Koty były tylko oczywistym przykładem na to forum


To mnie martwi najbardziej :evil:

Piszesz, że autor, który wysyła 2 teksty na konkurs , ma 2x więcej szans na wygraną. W takim razie tak samo można powiedzieć, że jego szanse maleją, gdy pojawia się więcej szortów. I co z tego wynika? Jedna perełka pewnie pokonałaby zdziczłą watahę 10 szortów jednago autora.

Ozzborn - 15 Lutego 2009, 21:40

Zgadza się. Oczywiście o ile ta dzika wataha byłaby bandą naprawdę mizernych gatków. Bo jednak jak widać po ostatniej edycji piękne to co się komu podoba, zatem ponieważ nie ma obiektywnego kryterium oceny szorta znów autor ma 10 razy większą szansę na to że jego dzieło się spodoba ;]

edytka: błąd merytoryczny



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group