To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego

Kruk Siwy - 9 Czerwca 2008, 12:13

Głędzicie, bracia.
Nagroda musi mieć autorytet. Bez kasy to u nas Lem mógłby taką powołać, gdyby ogłosił że będzie przewodniczącym jury. A tak zejdzie się Zenek z budowy i pisarz batalionowyPipsztycki i ogłosżą że właśnie powstała prestiżowa i kultowa (a jakże) nagroda.
I co?
I w buty sobie mogą ją wsadzić. Mówię to przyjrzawszy się polskim dokonaniom na tym polu.
Jak zbudować prestiż nagrody. Nad tym się trza zastanowić. Amerykanie budowali prestiż swoich nagórd przez dziesięciolecia (tak mi się wydaje) jak zrobić żeby nowa nagroda miała go natychmiast?
Hm i jeszcze raz hm.

NURS - 9 Czerwca 2008, 12:25

Kruk Siwy napisał/a

Jak zbudować prestiż nagrody. Nad tym się trza zastanowić. Amerykanie budowali prestiż swoich nagórd przez dziesięciolecia (tak mi się wydaje) jak zrobić żeby nowa nagroda miała go natychmiast?
Hm i jeszcze raz hm.


IMO to jest właśnie główna niemożliwość, trazeba czasu, zeby okazalo sie, co dana rzecz jest warta. i nawet 100k nie pomoże, jak nie stanie za nimi autorytet nieosiagalny dla zadymiarzy, a takiego nie ma.

NURS - 9 Czerwca 2008, 12:31

dzejes napisał/a
NURS napisał/a
piszesz bestsellera, masz kasy w bród.


Widać inaczej ten wbród definiujemy.


dla mnie przedzial 50-70-100k jest wystarczajacy. A to w polsce da sie osiagnac. i nawet w naszej bajce niektorzy tyle wyciagaja. i owszem, nie sa to miliony dolkow, jak w USA, ale to nie ma nic do rzeczy.

Ausir - 7 Lipca 2008, 19:50

Wystartowała już strona nagrody:

http://zimniak.art.pl/n/

Znamy też już skład jury:

Naukowcy:

prof. Antoni Smuszkiewicz (Przewodniczący)
dr Dariusz Brzostek
dr Wojciech Kajtoch
dr Mariusz Maciej Leś
dr Adam Mazurkiewicz
dr Edyta Rudolf
dr Jerzy Szeja

Krytycy:

Lech Jęczmyk
Paweł Matuszek
Wojciech Orliński
Maciej Parowski

gorat - 7 Lipca 2008, 20:12

Przewodniczący zrozumiały, mam nadzieję, że reszta będzie przedstawiona (Kajtoch się chyba obił o uszyska).

Edit: Ausir, kiedy link działał?

Ausir - 7 Lipca 2008, 20:59

Kiedy go wklejałem.
Gustaw G.Garuga - 7 Lipca 2008, 21:30

No, muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Chyba podświadomie dałem się zainfekować postom głosicieli niemożności i bezsensu. A tu proszę.

Niestety podany link nie działa, nie działa też samo http://zimniak.art.pl/

Navajero - 7 Lipca 2008, 21:35

Zobaczymy w praktyce. Sam skład wygląda obiecująco, ale czy nagroda zyska jakiś prestiż? W Sieci nie brakuje osób których Bozia nie obdarzyła niczym, poza mocnym przekonaniem o własnej doskonałości, jak się zacznie podgryzanie... Ale trzymam kciuki :)
NURS - 9 Lipca 2008, 16:35

Dosyć rozsądne zestawienie, jak na moje oko.
Pamiętajcie, że w tak małymi skłóconym środowisku nie da się wybrać grona niepodważalnego z żadnej strony. Nie da się też stworzyć ciała całkowicie niezaleznego. Dlatego IMO kolegium to powinno ewoluować w stronę pierwszej grupy, która gwarantuje największą bezstronność.

gorat - 9 Lipca 2008, 17:56

Strona wywołuje ból w zebach.

Cytat
1. 4. Uwzględnia się pierwsze wydania utworów żyjących autorów ogłoszonych drukiem w książkach posiadających numer ISBN lub czasopismach posiadających numer ISSN.
Nieżyjący precz! Zachciało im się zemrzeć, to mają za swoje!
Reszta kryteriów całkiem... liberalna.

Cytat
1. Utwory nagrodzone, a także dodatkowo nominowane przez Jury są przedstawiane w werdykcie Jury podczas galowej konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie, która odbywa się w październiku. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski) objęło Nagrodę swoim patronatem.
Wpuścili ich? :shock: :wink: :bravo
Ausir - 9 Lipca 2008, 19:57

NURS napisał/a
Dosyć rozsądne zestawienie, jak na moje oko.
Pamiętajcie, że w tak małymi skłóconym środowisku nie da się wybrać grona niepodważalnego z żadnej strony. Nie da się też stworzyć ciała całkowicie niezaleznego. Dlatego IMO kolegium to powinno ewoluować w stronę pierwszej grupy, która gwarantuje największą bezstronność.


Zresztą nawet obecnie naukowcy stanowią większość grona.

Dabliu - 9 Lipca 2008, 20:21

Takie pytanko, bo się nie rozeznaję - ci naukowcy, to z jakiej dziedziny? Bo chyba nie zostało to nigdzie określone... a naukowiec kojarzy mi się bardziej z jakimś laborantem z pipetą w ręku, niż z literaturoznawcą.
Martva - 9 Lipca 2008, 20:38

Jerzy Szeja ma coś wspólnego z grami, nie wiem czy się nie doktoryzował z eRPGów :)
Gustaw G.Garuga - 9 Lipca 2008, 20:46

Wszyscy filolodzy. Można ich wyszukać na http://nauka-polska.pl/dh...auki.fs?lang=pl . A dr Dariusz Brzostek ma nawet stronę z bibliografią: http://www.umk.pl/ilp/p_brzostek.htm
Dabliu - 9 Lipca 2008, 21:13

Gustaw G.Garuga napisał/a
Wszyscy filolodzy. Można ich wyszukać na http://nauka-polska.pl/dh...auki.fs?lang=pl . A dr Dariusz Brzostek ma nawet stronę z bibliografią: http://www.umk.pl/ilp/p_brzostek.htm


Dzięki, uspokoiłeś mnie :) Naszła mnie już obawa, że mogą to być jacyś fizycy wyciągnięci za uszy do żiri tylko dlatego, że kiedyś tam podczytywali sobie Lema :wink:

NURS - 9 Lipca 2008, 22:37

Dabliu... pliz...
Wy naprawdę nie wiecie kim są ci ludzie?

Martva - 9 Lipca 2008, 22:40

Ja wiem tylko że Andrzej Pilipiuk ogłosi bojkot, jeśli już tego nie zrobił ;)
Fidel-F2 - 9 Lipca 2008, 22:55

bo przeciez to sami prowokatorzy
Ziuta - 9 Lipca 2008, 22:55

Jeee tam. Chyba na liście nie mażadnego filozofa. ;P:
Martva - 9 Lipca 2008, 22:58

Cytat
Wojciech Orliński


Wystarczy :twisted:

Ziuta - 9 Lipca 2008, 23:12

Ten moher i faszysta? :mrgreen:

edit: literówka

Martva - 9 Lipca 2008, 23:15

Nie, po prostu człowiek zły i doszczętnie zepsuty. Czy jakoś tak.
NURS - 9 Lipca 2008, 23:26

MP też pewnie niektórym nie podpasuje. Takie życie.
Dabliu - 10 Lipca 2008, 00:31

NURS napisał/a
Dabliu... pliz...
Wy naprawdę nie wiecie kim są ci ludzie?


Ci z naukowego grona? (bo krytycy są mi oczywiście znani). Nie. Jam nie dość, że młody, to jeszcze w Fandomie niebywały. Ja tylko książki czytam :) Nazwisko prof. Smuszkiewicza jedynie obiło mi się o małżowiny.

NURS - 10 Lipca 2008, 00:50

Well, już to wyjaśniono z linkami. :-)
savikol - 10 Lipca 2008, 08:34

No pięknie, sami filolodzy, żadnego naukowca. Czyli SF odpada w przedbiegach, bo gryzipiórki nie skumają czaczy.
Gdyby nie ograniczenie, że w żyri nie może zasiadać autor obecnie publikujący, to fajnie jakby znalazł się w nim:
Andrzej Zimniak (doktor chemii),
Merak Huberath (doktor fizyki),
Wawrzyniec Podrzucki (doktor biologii),
Wszyscy znają się na fantastyce i są prawdziwymi naukowcami.
Oczywiście miałoby to sens gdyby SF odgrywało jeszcze istotną rolę w polskiej fantastyce, a nie było gatunkiem wymierającym.

Na wypadek trafienia się fantastyki militarnej przydałby się jeszcze jakiś pułkownik-profesor z WATu, fantastyki religijnej teolog z KULu, socjologicznej i politycznej jakiś fachowiec z Wiejskiej (nawet bez magisterki by uszedł).

ihan - 10 Lipca 2008, 09:47

savikol, jacy naukowcy, jaka nauka. Nie czytałeś nie-dekalogu polskiego fana fantastyki? Ma być pięknie, a nie naukowo :mrgreen:
NURS - 10 Lipca 2008, 11:04

savikol, oni mają oceniać jakość tekstu, literacką, nie zgodność z podręcznikami.
savikol - 10 Lipca 2008, 11:20

Czyli mają oceniać jedynie formę, a nie ewentualną zawartość merytoryczną?
Oceniając „Inne pieśni” Dukaja dostrzegą jedynie ciekawy warsztat i przeładowanie neologizmami, a mogą nie zauważyć, że pomysł na powieść opiera się świecie, w którym materia faktycznie składa się z żywiołów i odpowiada wizji chemii starożytnych.
Albo oceniając „Gniazdo światów” zauważą tylko zagmatwaną dziwność świata nie wiedząc, że chodzi tu o całkiem odmienną, wymyśloną przez autora fizykę.
No dobra, tak tylko się czepiam. Ocena literatury, to problem nie na moją głowę.

Cytat
savikol, jacy naukowcy, jaka nauka. Nie czytałeś nie-dekalogu polskiego fana fantastyki? Ma być pięknie, a nie naukowo


Znam, znam. Nawet sam, w stosownym wątku napisałem własną propozycję. Nie zapomniałem o tym ciekawym punkcie, a w mojej wresji brzmiał on tak:
Cytat
Nie dopieprzać się do pisarzy tylko dla tego, że nie mają oryginalnych pomysłów, ani bladego pojęcia o nauce.

:wink:

NURS - 10 Lipca 2008, 11:29

Sądzę, że powinniśmy poczekać do werdyktów, zamiast z góry oceniac przydatność tych ludzi.


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group