To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Blogowanie na ekranie - Dunadan - "Daha Braha"

Aga - 18 Lutego 2007, 11:04

:bravo :bravo :bravo Przepiękne!
Dunadan - 18 Lutego 2007, 11:45

Hmm... to ja może jeszcze sprostuję... to co widać na zdjęciu to w sumie pozostałości po zorzy :/ samą zorzę widziałem bardzo krótko, parę sekund dosłownie. Jak zobaczyłem to chciałem wyjść na dwór żeby lepiej obejrzeć - musiałem się ubrać wziąć aparat itp... no i jak wyszedłem to już tylko taka lekka zielona poświata pozostałości...
A zdjęcie zrobiłem z dachu mieszkania:

hijo - 18 Lutego 2007, 12:09

Dunadan, jak zwykle masz "piękne oko" jak to elam określiła wczoraj :) Strasznie jasne mają oświetlenie ulic, czy może to tylko tak na zdjęciach wychodzi?
Dunadan - 18 Lutego 2007, 12:31

trochę tak, trochę tak... oświetlenie jest bardzo dobre i jasne - w sumie nie ma jakiś miejsc gdzie mógłbyś się czuć niebezpiecznie ;-) ale znowu bez przesady - na zdjęciach wali po oczach bo to 30 sekund naświetlania przy ISO 400.
hijo - 18 Lutego 2007, 12:39

Dunadan napisał/a
na zdjęciach wali po oczach bo to 30 sekund naświetlania przy ISO 400.
Auć
Dunadan - 18 Lutego 2007, 12:47

:mrgreen: Inaczej się nie dało. Aha, zasadniczo pomiar światła nie daje sobie rady z niebem ( niedoświetla bardzo ) ale teraz wyszło niemal idealnie - dobrze że zaufałem Lady :D

PS
Mirio - jak pojedziesz gdzieś troszkę dalej na północ to zobaczysz ;-) dam ci też znać jak z kosmiczną pogodą , bo sam śledzę. :D

Anonymous - 18 Lutego 2007, 13:14

Dzięki! :D
Fidel-F2 - 18 Lutego 2007, 14:54

Dunadan rzekł
Cytat
Aha, zasadniczo pomiar światła nie daje sobie rady z niebem ( niedoświetla bardzo )
bo to jest to 13% (czy też 18 -już nie pamiętam) szarości
Dunadan - 18 Lutego 2007, 15:58

A ja myślałem że to jest brane pod uwagę w pomiarze punktowym? ale tak czy siak powinno właśnie prześwietlać Fidelu ;-) ( jak masz pomiar punktowy nieskompensowany i nacelujesz np. na czarną kartkę to będzie ona szara, a nie czarna - bo będzie prześwietlona - trzeba skompensować o -2,5 Ev - z białym obrazem jest na odwrót ) A ja mam niedoświetlony obraz. I tak, jadę na manualu :mrgreen:

PS - na fotce z zorzą widać jeszcze Plejady i chyba fragmenty Byka.

Fidel-F2 - 18 Lutego 2007, 16:04

Dunadan napisał/a
A ja myślałem że to jest brane pod uwagę w pomiarze punktowym?
a niby jak w innych trybach aparat "wie" kiedy przestać naświetlać?

niedoświetla nocnego nieba? a po czym poznajesz że niebo w nocy jest niedoświetlone?

Dunadan - 18 Lutego 2007, 19:19

po tym że nie widać gwiazd? :shock:
Zresztą w sumie to może i dobrze naświetla a właśnie powinien prześwietlać ;-) chodzi o to by złapać tyle światła ile się da :mrgreen:

OK, a ja się żegnam bo jadę na ćwiczenia terenowe...

Fidel-F2 - 19 Lutego 2007, 10:02

Dunadan, na zwykłym zdjęciu chyba nie ma prawa być widać gwiazd, gdyby było widać to cała reszta by była strasznie przepalona. Tak mi się wydaje.
savikol - 19 Lutego 2007, 12:25

Fajna ta zorza. Zazdroszczę zarówno fotek, jak i pobytu w tak niezwykłych okolicznościach przyrody.

Cytat
na zwykłym zdjęciu chyba nie ma prawa być widać gwiazd, gdyby było widać to cała reszta by była strasznie przepalona. Tak mi się wydaje.


Można zrobić prostą sztuczkę i założyć na obiektyw filtr połówkowy szary. Najlepsze systemu Cokin (tutaj przykłady) . Takim filtr można ustawił w dowolnym położeniu i wyciemnić jaśniejszą część obrazu. Jakby uśrednić natężenie światła w całym kadrze. Można by wtedy porządnie naświetlić gwizdy i oświetlone dachy domów.
Niestety pewnie wymagałoby to czasów dłuższych niż 30 sekund, a to trochę kłopotliwe w cyfrówkach.

Fidel-F2 - 19 Lutego 2007, 15:01

savikol, zgoda ale mi się wydawalo, że rozmawiamy o automatycznym pomiarze światła przy zwykłym zdjęciu. Nie wiem ale przy takim poówkowym filtrzee, automat nie zgłupieje? Trzeba to chyba ręcznie ustawiać.
Dunadan - 19 Lutego 2007, 17:40

ale po co tak kombinowac... wystarczy spojrzec na dwie ostatnie fotki w tym temacie :) sa gwiazdy? sa :D
Fidel-F2 - 19 Lutego 2007, 18:19

Dunadan, faktycznie, i tym sposobem moje święte przekonanie legło w gruzach
Dunadan - 24 Lutego 2007, 16:32

Bywa... :mrgreen:
A tak serio to ja się na tym wszystkim nie znam... wiem tylko że przy rpbieniu zdjęć gwiazd i tak się ustawia najwyższe ISO, najdłuższy czas ( tak by nie rozmyć ) i największą dziurę... a i tak będzie za mało :mrgreen:

Dunadan - 4 Marca 2007, 18:52

Kilka "nowych" ptaszków... jeszcze niedawno był mróz i było fajnie a tera odwilż... a więc jedziemy z ptaszkami:
Kowalik:


Sikor z płatkiem na głowie:


Sikor z jedną nóżką bardziej, a drugą tym-bardziej:


I Trznadel:


Ot i tyle ptaszków... czasu jakoś mało i pogoda pod psem :-/ Aha fotki robiłem pożyczonym statywem Manfrotto :shock: kurde, to jest statyw! chciałbym taki mieć :-/ fotki ostre przy 300mm i 1/40 sec. Ehh... nowy obiektyw - 3K zł, nowy statyw - 1k zł, TCx1,4 - 800zł, pierścienie pośrednie - 500zł... skąd na to brać kasę?...

Pako - 4 Marca 2007, 19:00

Dun... kurde, śliczne te zdjęcia robisz. Nie wiem, nie znam się, jestem totalnym ignorantem jeśli o foto idzie... ale podobają mi się te twoje fotencje... serio są cool jak dla mnie :)
Pogratulować i czekam na jeszcze :)

Dunadan - 4 Marca 2007, 19:06

Nie no, moje fotki są co najwyżej średnie ;-) ale cieszę się ze się mimo wszystko podobają :-)

Znasz jakieś dobre sposoby na zarobienie 5k zł? o pracy już wiem, teraz szukam jakiś innych sposób :mrgreen:

Pako - 4 Marca 2007, 19:32

Nie no, będziesz miał farta, to trafisz na napad na bank, gdzie akurat upuścili woreczek ;)
Albo znajdziesz portfel kogoś przy kasie z kartą kredytową i zapisanym na niej pinem ;)
Ale tak poza tmy to chyba nic poza pracą ;)

Dunadan - 4 Marca 2007, 19:50

Cholera! wiedziałem :-/ zaraz, jest jeszcze 6-tka w totka ;-)
Fidel-F2 - 5 Marca 2007, 14:46

ostatecznie można trochę popracować
hjeniu - 5 Marca 2007, 15:22

Popracować, żeby zarobić? :shock:
Dunadan - 5 Marca 2007, 15:28

Ehh... Fidelowi jak widac odbija... pracowac mu sie chce, pf!
A tak serio. Jaka prace moze znalezc student zeby zarobic 5 kafli...? :-/
Pracowalem w restauracji 'na kuchni' ale tym zarobilem na czesc swojej puchy, na podstawowe szkla juz musieli rodzice w sumie dac. Ale teraz szkla ktore mam juz mi nie wystarczaja :-/ i praca w restauracji raczej za wiele nie da. No, chyba ze nie bedzie innego wyjscia, to wtedy lepiej jakakolwiek prace miec niz nic.
Najwyzej sobie statyw tylko kupie. Statyw kupuje sie na cale zycie jak mawiaja.

Anonymous - 5 Marca 2007, 15:40

Dunadan napisał/a
Najwyzej sobie statyw tylko kupie. Statyw kupuje sie na cale zycie jak mawiaja.


Ciekawa teoria, zwłaszcza biorąc pod uwagę tempo, z jakim mój małżonek zmienia statywy. Chyba mu ją sprzedam. :twisted:

Zdjęcia bardzo udane.

Godzilla - 5 Marca 2007, 15:41

Korepetycje?...
Fidel-F2 - 5 Marca 2007, 16:01

latarnia?
Dunadan - 5 Marca 2007, 16:16

Latarnia... hmm... :mrgreen:
Miria - to zależy od od tego jaki statyw się kupi ;-) Manfrociak którego używałem wyglądał na niemal niezniszczalny :shock: ( no, chyba ze ktoś ci ukradnie, albo spadnie ci ze statku do morza albo w górach w przepaść albo przejedzie po nim samochód... łe, przetrzyma samochód ;-) )

Korki?... nie znam antycznych języków... jakoś nie czuję się na siłach żeby uczyć ludzi, w sumie to spora odpowiedzialność ( tak wiem, w każdej pracy jest odpowiedzialność :roll: )

PS - ma ktoś pożyczyć 7,622.2233 zł?...
http://dyxum.com/dforum/f...p?TID=9434&PN=1 - do kupienia od ręki, perfekcyjny stan... ( no, musieliby przesłać z Australii tylko... ) :| kiedyś będę taki miał :twisted:

Godzilla - 5 Marca 2007, 16:20

Dun, a biologia? Licealistów trochę jest.


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group