To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Do redakcji - Nadsyłanie Prac

charande - 14 Października 2011, 23:32

Troszkę usprawiedliwiając (?) autoru - NF na swojej stronie podaje, że optymalna długość opowiadania dla nich to ok. 40 tys. znaków.
Memento - 15 Października 2011, 00:04

Nie zrozumieliśmy się, Drogi RedNaczu. W momencie wysyłania tekstu do Was, tekst ów był dopieszczony. Optymalnie maksymalnie jak się dało na dzień pierwszego czerwca. Długo do tekstu nie zaglądałem. Aż tydzień temu przeczytałem pierwsze trzy strony i doszedłem do wniosku, że można jeszcze to i owo poprawić. A skoro opowiadanie 'najpierwsze' nie ma dużych szans na druk u Was, to postanowiłem je przyciąć i podrzucić NF. Wierz mi, Drogi RedNaczu, pięć razy się zastanowiłem nim zadałem pytanie. Nie chciałem nikogo zlekceważyć, a jeśli tak zabrzmiałem, to kajam się, przepraszam i tłukę w pierś. Mea culpa.
RD - 15 Października 2011, 05:53

Zabrzmiało to przykro, nie ukrywam. Dlatego zareagowałem - jako odpowiedzialny za wizerunek pisma wrednaczelny - a nie z wrodzonej złośliwości.
nureczka - 15 Października 2011, 10:48

Memento napisał/a
Ok, czy w związku z tym mogę swój tekst spisać na straty w SFFH (do dziś zero odzewu od redakcji, tekst wysłany dokładnie pierwszego czerwca), dopieścić go, odchudzić i posłać do NF, póki nowe opko się jeszcze nie napisało?

A może napisać nowy, np. lepszy? :twisted:

cranberry - 15 Października 2011, 11:47

nureczka napisał/a
A może napisać nowy, np. lepszy? :twisted:

Zawsze mi się wydawało, że umiejętność pracy nad tekstem już napisanym (a nie rzucanie go w kąt) jest czymś, co należy w sobie wyrabiać? Poza tym zrozumiałam, że cykl wydawniczy trwa miesiące czy nawet rok i nie ma co wpadać od razu w panikę, że jeszcze nie ma odzewu. No a pisać nowy, lepszy oczywiście należy, ale czy to się jakoś wyklucza z troską o efekty pracy już wykonanej? :shock:

Iscariote - 15 Października 2011, 12:47

Pytanie trochę z ciekawości i nie wiem, czy taka informacja gdzieś była, czy nie.
Strona tekstu opowiadania w SFFiH, to ile mniej więcej w przeliczeniu na A4 w jakimś standardowym Wordowskim formatowaniu?

cranberry - 15 Października 2011, 13:48

Wiem, że np. tekst na ok. 96 tys. znaków zajął w piśmie 18 stron, z obrazkiem tytułowym i jedną małą reklamą na koniec.
Nath - 15 Października 2011, 15:23

cranberry napisał/a

No a pisać nowy, lepszy oczywiście należy, ale czy to się jakoś wyklucza z troską o efekty pracy już wykonanej? :shock:


Podpisuję się. Nie rozumiem, dlaczego gdy ktoś się dopytuje o efekt swojej pracy, to czasem się pojawiają odpowiedzi, że może by tak napisał nowe...

Ostatnio zaglądałem do zakładki "nadsyłanie tekstów" i tam jest napisane, że oczekiwanie na decyzję trwa od miesiąca do trzech miesięcy. Tak sobie myślę, że może warto by to zmienić? Wtedy może autorzy, zwłaszcza ci zbierający pierwsze doświadczenia, spokojniej podchodziliby do tematu oczekiwania na odpowiedź...

Pozdrawiam

Memento - 15 Października 2011, 15:38

nureczka napisał/a
Memento napisał/a
Ok, czy w związku z tym mogę swój tekst spisać na straty w SFFH (do dziś zero odzewu od redakcji, tekst wysłany dokładnie pierwszego czerwca), dopieścić go, odchudzić i posłać do NF, póki nowe opko się jeszcze nie napisało?

A może napisać nowy, np. lepszy? :twisted:


Przeca piszę że piszę! :twisted: :twisted: :twisted:

Kalep - 5 Listopada 2011, 11:36

Załóżmy pewną sytuację:
Autor napisał opowiadanie, które zostało opublikowane SFFiH. To byłby jakiś wstęp do większego cyklu. Napisał później drugie, które jest kontynuacją pierwszego, żeby się w nim połapać, albo dobrze zrozumieć niezbędna jest znajomość poprzedniego dzieła. Czy to drugie opowiadanie nie ma przez to mniejszej szansy na opublikowanie w SFFiH? Czy redakcja byłaby w ogóle skłonna opublikować taki tekst?

Kruk Siwy - 5 Listopada 2011, 11:47

Opowiadanie trzeba napisać tak by stanowiło samoistną całostkę. Wielu ludzi czyta pisma:
a/wcale nie w kolejności ukazywania się
b/nie wszystkie numery

To co mają się potknąć o tekst niezrozumiały?

Edit. Zdarzyło mi się opublikować w Fenixie opowiadanie podzielone na dwie części, długie było. Ale to nie najlepszy pomysł i już się tego (chyba) nie stosuje.
Edit drugi
To oczywiscie nie wyklucza użycia tego samego bohatera czy świata, byle historię można było zrozumieć bez sięgania gdziekolwiek poza posiadany numer pisma.

Ziemniak - 5 Listopada 2011, 16:48

Kruk Siwy napisał/a
Ale to nie najlepszy pomysł i już się tego (chyba) nie stosuje.

Stosuje się, w najnowszym SFie jest pierwsza część opowiadania Mortki.

Kruk Siwy - 5 Listopada 2011, 23:15

O kuffa. Ale plama.
RD - 6 Listopada 2011, 00:00

Kruku
Nie popełniłeś żadnego faux pas (czytaj: fopa :D ). Tekst Marcina Mortki został podzielony ze względu na to, że to opowiadanie z przymrużeniem oka, ucha i innych części ciała, a przy tym posiada taką formę, iż może spokojnie iść w dwóch częściach bez uszczerbku dla wydźwięku całości. Unikam jednak dzielenia takich tekstów jak chociażby ostatni Andrzeja Ziemiańskiego, bo ich rozczłonkowywanie byłoby ze szkodą dla czytelników i autora.

Ragros - 1 Grudnia 2011, 10:31

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy dlatego mam dziwne pytanie i proszę przez to o wyrozumiałość.

Czy można nadsyłać tylko opowiadania czy fragmenty podzielonego n części większego tekstu też?


//sory z reguły nie czytam regulaminów bo większość zakłada to samo :|

Agi - 1 Grudnia 2011, 10:36

Ragros, zacznij proszę od lektury Regulaminu forum, przywitaj się jak należy, a później zadawaj trudne pytania.
Ragros - 1 Grudnia 2011, 10:54

Formalnościom stało się zadość, przez moje niedopatrzenie niestety.

Mam nadzieję, że ktoś mi teraz odpowie.

Post wcześniejszy można skasować. Najwyżej skopiuje pytanie do tego posta, żeby nie spamować.

juk - 1 Grudnia 2011, 10:55

Ragros napisał/a

sory z reguły nie czytam regulaminów bo większość zakłada to samo :|
to tak jak redakcja! nie czyta nadeslanych opowiadan, bo wszystkie są do siebie podobne... :roll:
Ragros - 1 Grudnia 2011, 10:59

Tylko z tego co mi parę znajomych osób mówiło moje bazgroły są dość oryginalne dlatego takie pytanie.
Agi - 1 Grudnia 2011, 10:59

Ragros napisał/a
//sory z reguły nie czytam regulaminów bo większość zakłada to samo :|

Czytanie regulaminu ułatwia funkcjonowanie. Nikt człowieka nie gania za przewinienia, o których bez lektury regulaminu nawet nie wie, że są przewinieniami.
Odnośnie tekstów nadsyłanych do redakcji pisma polecam lekturę wcześniejszych postów w tym wątku. Sprawa była kilkukrotnie dyskutowana i wyjaśniana.

E.: lit.

juk - 1 Grudnia 2011, 11:01

Ragros napisał/a
Tylko z tego co mi parę znajomych osób mówiło moje bazgroły są dość oryginalne dlatego takie pytanie.
A ja uwazam, ze obowiazujacy tutaj regulamin tez jest dosc oryginalny! :)
Taselchof - 1 Grudnia 2011, 12:55

Ja bym mniej jak 10 tomów nie wstawiał :wink:
Memento - 1 Grudnia 2011, 16:24

:mrgreen:
NMSP :lol:

charande - 13 Grudnia 2011, 11:27

Tegoroczne Horyzonty Wyobraźni rozstrzygnięte - byłoby zabawnie, gdyby do Redakcji z dnia na dzień sypnęło się 20 tekstów z finału :wink: :mrgreen:
cranberry - 13 Grudnia 2011, 13:29

Żniwa, panie. Kto powiedział, że życie ma być lekkie :mrgreen:
Kalep - 5 Stycznia 2012, 17:54

Takie pytanie ku zaspokojeniu ciekawości:
Te ramki o autorach opowiadań w SF są pisane przez samych twórców, czy też są od tego ludzie (opcjonalnie 1 humanoid), którzy na podstawie przesyłanych danych redagują je?

juk - 5 Stycznia 2012, 18:48

Kalep napisał/a
Takie pytanie ku zaspokojeniu ciekawości:
Te ramki o autorach opowiadań w SF są pisane przez samych twórców, czy też są od tego ludzie (opcjonalnie 1 humanoid), którzy na podstawie przesyłanych danych redagują je?
niestety - dosyła się samemu, tak samo jak zdjęcie. chociaż podejrzewam, że ci bardziej płodni i częściej drukowani autorzy już są 'obsługiwani'.
nureczka - 5 Stycznia 2012, 19:17

Kalep napisał/a
Te ramki o autorach opowiadań w SF są pisane przez samych twórców, czy też są od tego ludzie (opcjonalnie 1 humanoid), którzy na podstawie przesyłanych danych redagują je?


Bardzo różnie to bywa.

Kalep - 17 Stycznia 2012, 21:37

Minęło jakieś 8-9 miesięcy od wysłania jednego z mych opowiadań do redakcji. Czy już czas postawić na tej sprawie [*] i dać utworowi nowe życie gdzie indziej?
nureczka - 17 Stycznia 2012, 21:43

Kalep napisał/a
i dać utworowi nowe życie gdzie indziej?

Napisać lepszy?



Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group