To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Literatura - Tekst numeru 06.

savikol - 29 Kwietnia 2006, 18:20

OK, masz racje, chała pozostanie chałą.

Cytat
A gdzie znalazłeś w mojej wypowiedzi nawoływania do ostracyzmu???


Nigdzie. Sam sobie dopowiedziałem. Sorry.

Faktycznie, nie da się ukryć, że zamiłowanie do chały nie najlepiej świadczy o miłośniku chały. Ale ja tam, kamieniem w miłośników niewyszukanej fantazy nie rzucę, bom sam nie jest bez winy. Namawiam też do przymknięcia oka na osoby, którym podobało sie "Polowanie". To przeciez nawet dobrze, że komus ten tekst się podobał i miejsce w piśmie nie poszło na zmarnowanie.

Fidel-F2 - 29 Kwietnia 2006, 18:39

Znów nie dokońca się zrozumieliśmy.
Ja nic nie mam do osób którym Polowanie się podobało. Niech sobie żyją szczęśliwie.
Nie widzę też tu nijakiej winy i potrzeby dla kamieni.

Logan - 29 Kwietnia 2006, 19:42

Uprzejmie proszę o zakończenie off-topa.
elam - 30 Kwietnia 2006, 23:43

... a prosze bardzo. :)

moja kolej (az strach, co powiedza potem o mnie?? :) )

miejsce 6 - Sentenence 1 i Horror cyberneticus - takie prequele/sequele matrixa... jakos mnie nie wciagnely.
miejsce 5 - Cynglarze. dobrze napisane, ale nie dla mnie. nie lubie takich "meskich" tematow, takiego podejscia do kobiet.. nawet, kiedy pisze to kobieta. :) po prostu, nie siadlo mi. sorki, Magda :)
miejsce 4 - Nigdy wiecej. To nie sf, tylko horror, i to naciagany... czegos mi brakuje w zakonczeniu, poza tym swietny, trzyma.
miejsce 3 - Plowanie. ot, taka sobie bajeczka, prosta, latwa i przyjemna. wlasnie. cos milego do poczytania, w koncu :) i nie przesadzajcie z tymi elfami. tzn, staje w obronie elfow. dopoki nie ma ich za wiele, co komu biedny elf przeszkadza? pomyslal by kto, ze na forum rasisci :)
miejsce 2 - Manchester. pare drobnych zgrzytow- osobiscie nie lubie wulgaryzmow, ale poza tym, dobre. no i w temacie - mistrzostwa swiata na progu... :)
miejsce 1 - Obywatelstwo w standardzie. za oryginalnosc pomyslu. cos nowego. i dobrze napisanego.
Bielsko-Biala gora ! ! ! :P :bravo

McQueen - 1 Maj 2006, 10:04

jedyny glos oddalem na Sentenence1-mimo krotkiej formy bardzo ciekawe, gdyby to byl fragment ksiazki pewnie pobieglbym do ksiegarni.
Pozostale:
Cynglarze-jakos do mnie nie trafilo, a to demony a ta watek milosny a to laska co roztrzesionymi rekami da rade trafic z glocka w cokolwiek. :shock:
Manchester-nawet ciekawe ale nie moje klikmaty
Polowanie-troszke zbyt hmm...standardowo, i te nieszczesne charty ktore niemla jak rowne walcza z bestia
Obywatelstwo w standardzie-pomysl ciekawy, fajnie napisane ale koncowka rozwalila klimat w drobny mak...o co kurde chodzi??
Horror cybernrtikus-niezly pomysla ale IMO przekombinowane latwo sie bylo pogubic w fabule.
Nigdy wiecej-calkiem milo sie czytalo, ot i wszystko

Ogolnie numer na poziomie profesjonalnego rzemiosla ale bez rewelacji

Gustaw G.Garuga - 1 Maj 2006, 11:11

Cytat
miejsce 1 - Obywatelstwo w standardzie. za oryginalnosc pomyslu. cos nowego. i dobrze napisanego.
Bielsko-Biala gora ! ! ! :P :bravo

Górą, górą! Dzięki :D
Cytat
o co kurde chodzi??

Zapraszam do mojego wątku.

NURS - 1 Maj 2006, 11:57

Dzieki elam, dzięki McQueen. Dwa nowe głosy, poniedziałki dniami głosowań jak widzę. Zapraszam kolejnych forumowiczów do naszej zabawy.
fonsztyk - 1 Maj 2006, 14:41

Ano właśnie - poniedziałek. Uporałem się z przyjemnością z tą szóstką i oddałem głosy. Pierwsze miejsce i punkt Obywatelstwo w standardzie :bravo . Bardzo fajne ,śmieszne opowiadanko. Rodzinka niczym Poszepszyńscy ubawiła mnie przednie. Brakowało tylko dziadka Jacka i Maurycego. Jedyny zgrzyt to końcówka niczym pstryknięcie palcami ale o tym to w Małgorzatach jest już wszystko. "Debiucik" niczego sobie. Miejsce drugie Cynglarze mocne opko sensacyjno melodramatyczne. Punkt numer dwa :bravo . Na trzecim "artefaktowe" opowiadanie Kiliana niestety już bez punktu. Pozostałe opowiadania przeczytałem bez bólu i prezentują przyzwoity poziom - bez wpadek.
Sasori - 1 Maj 2006, 14:45

Bez żadnych wstępów i śmichów-chichów, lecimy:

Kilian Manchester - podobało mnie się. Zręcznie nakreślone postaci, pomysł - mimo iz mocno oklepany - to opowiedziany ciekawie (a to jest najważniejsze). Czytało mi się to dobrze jeszcze z jednego powodu - ostatnio środowisko polskich imigrantów na wyspach stało się mi (chcąc nie chcąc) bliskie. "Beżowi" :D Widać, że autor rzeczywiście siedzi w Anglii. Lepsze niż fasolka Batchelor's.

Ciesielska Polowanie - bueh. Przewidywalna do bólu sztampa fantasy. Czytając to miałem wrażenie, że śledziłem taką historię już z pierdyliard razy. Obrazu słabizny dopełnia zgrzytający piaskiem w oku język. Kelner, ten gulasz to chyba za wiele razy gościł w mikrofalówce, co?

Juraszek Obywatelstwo w standarcie - świetne! Uwielbiam narrację prowadzoną w ten sposób - na "rwaną sałatę" ;) Krótkie sceny, przedni humor i naprawdę dobrze skontsruowane postaci. Takich własnie tekstów oczekuję po SF - nie dość, że czyta się lekko i przyjemnie, nie dość że, kilka razy można się szczerze uśmiechnąć, to jeszcze ten antybabiloński wydźwięk opowiadania. Danie smaczne, panie kelner, dawać repetę!

Kozakowski Sentance 1 - niewiele z tego pamiętam, ino tyle iż potrawa zalatywała Skynetem i innymi matrixami. To wstęp do czegoś? Przystawka wciągnięta nosem i zagubiona gdzieś w reszcie obiadu.

Kozak Cynglarze - "męski" kawałek literatury? Aha. Wystarczy więc wrzucić dziewczyny do woja, za papą Ziemiańskim wołać na nie "dupki", połowę z nich wytłuc i mamy "męską" literaturę? Oszczędzę rzucania talerzami w kelnera, stęknę tylko niedbale iż opowiadanie było niestrawne a narracja w drugiej osobie jest tyleż rzadko spotykana, co irytująca. Poza tym - jakieś komando, jakiś ifryt, jakieś bubki rozkochujące w sobie "dupki"... Eee, jakieś to niedogotowane, a dowalenie curry do ziemniaków nie wyszło najlepiej.

Śmigiel Nigdy więcej - dobre. Niezły "twist" z opiekunką do dzieci, fajny świr starego (zrozumiecie, gdy dzieci popłodzicie ;)), dreszczyk również wystąpił.

Protasiuk Horror cyberneticus - nie skminiłem tego do końca, ale się tym nie przejmuję, bo czytało się miło (może dlatego, że akcja ma miejsce w swojskim Poznaniu). Ani na plus, ani na minus.

Punkty dla Juraszka i Kiliana. A plusa ujemnego, gdybym mógł, to bym wlepił Ciesielskiej. Rzekłem.

NURS - 1 Maj 2006, 15:06

Dzięki Sarosi, smacznego nie powiem, bo to by była musztarda po obiedzie :-)
Kto nastepny doda grosik?

NURS - 1 Maj 2006, 15:07

Wybacz fonsztyk, nie zauważyłem twojej wypowiedzi, ze wzgledu pewnie na zwięzłośc. tobie takze dziękuję za oddane głosy.
Vykosh - 2 Maj 2006, 14:06

Zdazylem nawet przed zamknieciem ankiety :) :

Kilian "Manchester" - pomysl ok; klimat rodaków w Anglii tez oddany niezle; w sumie troszke powyzej przecietnej.

Ciesielska "Polowanie" - slabe i mocno przewidywalne, bez rewelacji.

Juraszek "Obywatelstwo w standarcie" - najlepszy kawalek numeru; przede wszystkim rewelacyjny pomysl; no i kolejne potwierdznie ze nic nie jest za darmo a sukinsynom zawsze w zyciu jest latwiej :twisted:

Kozakowski "Sentance 1" - pomysl niezly, ale jakos tak bez pointy jak na shorta, srednie.

Kozak "Cynglarze" - pomysl nie najgorszy, droche denerwujaca narracja w 2 os.; wszystko napisane w typowym dla autorki stylu, jako tzw. "meska" literatura przyzwoita :) ; drugi kawalek numeru, nic innego nie bylo lepsze (poza GGG); czyta sie bardzo przyjemnie mimo, ze Nobla za to nie bedzie ;)

Śmigiel "Nigdy więcej" - slabe, ale zmusilem sie do przeczytania; nie podobalo mi sie.

Protasiuk "Horror cyberneticus" - pomysl calkiem, wizja przyszlosci ciekawa, ale napisane jakos tak, ze sie ciezko czytalo.

Godzilla - 2 Maj 2006, 15:22

Zagłosowałam na "Manchester" i "Obywatelstwo w standardzie". Szczególnie pierwsze dobrze mi się czytało. Podobał mi się język, bardzo żywy. Resztę ocen zostawię na potem. Może zdarzy mi się jakaś spokojna chwila, żeby coś z sensem napisać.
NURS - 2 Maj 2006, 16:20

Dzieki Vykosh, dzięki Godzillo. Zblizamy sie do piećdziesiątki. Kto nastepny, kto następny?
Myrtille - 2 Maj 2006, 19:35

Oddaję głos na "Manchester" T.Kiliana, moim zdaniem najlepszy tekst numeru. Bardzo fajnie się czytało, i bardzo lubię autora za jedno z moich ulubionych opowiadań-"Płaszcz" :mrgreen:
Podobały mi się też opowiadania:"Cynglarze",ten "męski świat" Magdy Kozak przypasował mi. I "Nigdy więcej", taka prawdziwa historia, a jednak fantasy.

NURS - 2 Maj 2006, 19:38

Dzięki Myrtille.
reginald - 3 Maj 2006, 09:54

Manchester - bardzo dobre, chociaż ujął mnie raczej styl i język niż pomysł. Jeżeli T.Kilian napisze coś co fabularnie trafi w mój gust to już wskakuje na górną półkę.

Polowanie - podobnie. Nie wiem po grzyba ten pół-elf. Równie dobrze mógłby to być człowiek.

Obywatelstwo w standardzie - Tutaj 10/10 punktów. Oryginalny pomysł, trafne obserwacje ludzkich zachowań, oszczędny język, swiat przedstawiany równolegle do akcji, brak przerw i przynudnawych opisów

Sentenence 1 - fajne, ale krótkie. Podobnie jak reszta jestem ciekaw co by było gdyby nadać temu formułę chociazby dłuższego opowiadania

Cynglarze - język strasznie "mięsisty" :) . Kiedy czytałem o poszczególnych "fazach" podrywu, który docelowo miał być rekrutacją, rozbawiło mnie jak daleko może posunąć się kobieca fantazja na temat elementów "taktycznych" w podrywaniu. Wymarzone opowiadanie szkoleniowe dla feministek :) . Ogólnie trochę gorzej niż Nocarz, chyba przez temat.

Nigdy więcej - nie podobało mi się. Powikłana fabuła, motyw z opiekunką dodany na siłę, trochę nawet za bardzo efekciarski, a w rezultacie całkowicie bez znaczenia dla zakończenia. Duzo sobie obiecywałem po początku, ale w sumie rozczarowanie

Horror Cyberneticus - gdybym miał umysł ścisły to mogłoby mi sie podobać. Niestety, dywagacje na temat zagadnień matematycznych zapaliły czerwoną lampkę w mojej głowie i jakoś dalej już się tak dobrze nie czytało, nawet pomimo w miarę sensownego zakończenia. Ogólnie fajne, tylko chyba czytelnik nie ten

Hauer - 3 Maj 2006, 11:08

Cytat
a w rezultacie całkowicie bez znaczenia dla zakończenia.
To po co były te policyjne syreny na końcu :| ?
NURS - 3 Maj 2006, 11:55

Dzięki reginaldzie. Kto następny?
Mateusz Zieliński - 3 Maj 2006, 12:20

No, wreszcie zdążyłem przed końcem ankiety!
Się udało i co? I nic! Siedzę nad spisem treści numeru i dumam.

Może zacznę od końca.


Sentenece I Andrzeja Kozakowskiego
Jako samodzielny szort całkowicie się nie sprawdza (oczywiście moim zdaniem). Brak tutaj zaskoczenia, zwrotu, błysku. Pozostaje jedynie historyjka, wcale nie oryginalna, która, co podkreślono, jest jedynie preludium do dalszych historii (czytałem, ale nie pamiętam). Ten tekst mógłby się sprawdzić tylko poprzez umiejętne (i to jest sztuka!) wpisanie go we właściwe opowiadanie. A tak... w moim rankingu ostatnie miejsce z dopiskiem: "Niepotrzebny".


Polowanie Doroty Ciesielskiej
Trochę dłuższe, ale... o niczym! No dosłownie - o niczym! Czasami wkurza mnie coś takiego. Ktoś przelewa swoją wizję na papier, ale nie chce, w ogóle nie planuje, aby czytelnika czymś zaciekawić, zaskoczyć, po prostu pruje ze swoją opowiastką, dochodzi do momentu, w którym postanawia zakończyć i kończy. Nie podobało mi się.
O samym warsztacie się nie wypowiadam. Nie czuję się kompetentny, zresztą nie czytam dla wyłapywania błędów gramatycznych i dyskutowania o stylu, ale dla efektu całościowego. Jeśli o to chodzi, to poza wspomnianymi śladami, których wilk nie zostawiał, a one i tak były słabo widoczne, nic mi mocniej nie zgrzytnęło.


Nigdy więcej Łukasza Śmigla
Dobre! Na tyle dobre, że mogło by być trochę dłuższe. Trochę więcej poszukiwań, trochę więcej wątku opiekunki. Może nawet, można by pociągnąć opowiadanie dalej, a nie kończyć w tym miejscu? Po prostu - dobre. Może nie superoryginalne, ale dobrze wymyślone i napisane.


Manchester Tomasza Kiliana
Nastrojowe i ciekawe. Co prawda rzeźby (totemy, czy jak to tam nazwiemy), które pod wpływem SIŁ NIEZNANYCH zmieniają kształty, to nie jakaś tam super nowość, ale nie zmienia to faktu, że rzecz jest napisana na prawdę dobrze. Bez zaskoczeń - to mój główny zarzut. I dlatego bez punktu.


Horror cyberneticus Michała Protasiuka
Dobrze się czytało. Autor trochę posiedział i pomyślał - to widać. Zbudował świat, stworzył bohaterów i fabułę. Potem zmieszał to wszystko i wyszedł kawał dobrej, ciekawej lektury. A że lekko niezrozumiałej? Hm... Nie zawsze jest to wada. Może trzeba to przeczytać dwa do trzech razy?
Cóż, opowiadanko nie zmieściło się na moim podium. A oto winnerzy:


Cynglarze Magdy Kozak
PUNKT - i nic więcej! Jak mi się coś podoba, to czasami nie wiem dlaczego. Albo mam lenia i po prostu mi się nie chce tłumaczyć. Podobało się!


Obywatelstwo w standardzie Dawida Juraszka
PUNKT!!! Super pomysł! Ciekawie i zmyślnie pocięta fabuła szybko przeprowadza przez kolejne sytuacje i miejsca - z deszczu pod rynnę, aż do końca... hm... czy ja już pisałem, że nie wszystko musi być idealnie wyjaśnione i wyłożone?

Sasori - 3 Maj 2006, 12:52

To ja uprzedzę tego statsiarza i podziękuję ci za głos, Mateuszu.




(muahahahaha)

NURS - 3 Maj 2006, 13:26

Dzięki Mateuszu, otrzymujesz zaszczytne miejsce 50-te w tej edycji i honorowe wyróznienie uściskiem wlasnej dłoni, czego możesz dokonac przed lustrem.
A ciebie Saori prosze, nie wyręczaj mnie z roboty, bo bedę cię musiał zneutralizować :-)
Kto następny?

Mateusz Zieliński - 3 Maj 2006, 13:43

Zbiłem lustro... i dłoń mam pocharataną... ale warto było...
NURS - 3 Maj 2006, 15:07

Gratuluje raz jeszcze, szkla z ręki nie wyciagaj, dłużej bedziesz pamiętał o tej doniosłej chwili.
joe_cool - 3 Maj 2006, 15:26

A do kiedy można głosować? Normalnie to jest napisane, że do końca ankiety pozostało tyle i tyle, a le jakoś nie widzę tego napisu. Może widzą go tylko ci, którzy już zagłosowali?
NURS - 3 Maj 2006, 15:35

A nie wiem, u mnie widać. Zwyczajowo to ankieta trwa do dnia ukazania sie nowego numeru.
gorat - 3 Maj 2006, 16:09

Zakończenie ankiety za: 10 Dni, 9 Godzin, 51 Minut
Dla tych, co nie widzą.

Tequilla - 3 Maj 2006, 18:57

No to wreszcie i ja zaglosuje... z gory sorki za brak polskich liter, siedze w angielskiej bibliotece, a tu za cholere nie chca uznac moich miedzynarodowych praw :)

"Polowanie" - rzeczone elfy mi nie przeszkadzaly, moze dlatego, ze od dawna nie jestem Tolkienofilem:) Mialo nawet swoj klimat, chociaz troszke za krotkie. Pomysl tez ok, mam nadzieje, ze autorka bedzie pisac dalej.

"Obywatelstwo w standardzie" - fajny kawalek, pomyslowy i z jajem, a absurdalnosc sytuacji w jakich zostaja postawieni bohaterowie kojarzy mi sie z Pratchettem, lub Monthy Pythonem wiec wielki plus. Pomimo ze scenki krotkie, dobrze oddane realia poszczegolnych kultur. Punkcik :)

" Cynglarze" - warsztatowo niezle, podoba mi sie pisanie w drugiej osobie, pomysl tez w porzadku.. Ale cos mnie jednak nie przekonalo, moze, bohaterowie sa dla mnie za twardzi :) W kazdym razie obserwujac styl pisania autorki zaczynam sie zachecac do "Nocarza"

"Sentence" - krotkie, tresciwe, jak na short dobre, jednak zazgrzytala mi ta liczba pierwsza wieksza od nieskonczonosci. To przenosnia miala byc? Bo tekst wyglada mi raczej na techniczny, niz magiczny.

"Nigdy wiecej" - niezle, dobrze oddane emocje ojca, troche za krotkie, ale jednak przekonujace ( Jesli cie skrzywdzili mozesz zostac! - naprawde to uslyszalem:) ) , Drugi punkt:)

"Horror Cybernaticus" - do polowy to byl pewny punkcik- raz, ze lubie tematy okolo matematyczne, dwa, ze podobaly mi sie ciekawe porownania i niebanalne zdania, trzy za Syberie. Alke koncowka troche mnie rozczarowala, a na dodatek porownan zrobilo sie zdecydowanie za duzo, jakby autor chcial zmiescic pomysly z dziesieciu co najmniej stron, na dwoch. Ogolnie niezle, jednak bez punktu.

"Manchester" - :) gdybym glosowal na miasto to dalbym punkta. Ale rowniez uwazam, ze ciezko podejsc obiektywnie do wlasnych tekstow, wiec i teraz i w przyszlosci raczej ich oceniac nie bede

NURS - 3 Maj 2006, 20:00

Dzięki Tequila, zapraszam następnych forumowiczów.
Liessa - 3 Maj 2006, 22:49

W tym numerze do gustu przypadły mi dwa opowiadania, a mianowicie “Manchester” i “Obywatelstwo w standardzie” na które zagłosowałam. Oba były ciekawe, bardzo szybko i lekko się je czytało, no i co tu dużo mówić, poprostu mi się podobały. :mrgreen:


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group