To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Piknik na skraju drogi [książki/literatura] - Utopia w fantastyce

Kobex - 13 Stycznia 2010, 09:08
Temat postu: Utopia w fantastyce
Wiele książek i opowiadań przeczytałem. Jednak w tej chwili kiedy potrzebuje nie mogę sobie przypomniec żadnej utopii pisanej przez naszych polskich twórców fantasy i science fiction. Czy ktoś może mi przypomniec jakiś tytuł? Z góry dziekuje. Potrzebuje tego do prezentacji maturalnej żeby jakoś ją urozmaicic a nie mówic o tym o czym mówią wszyscy.

Nie wiem czy wybralem dobre miejsce na tym forum do tego tematu wiec jeśli nie to z góry przepraszam.

Kruk Siwy - 13 Stycznia 2010, 09:48

Czy dystopie też cię interesują?

A co do utopii to Leksykon Polskiej Literatury Fantastycznonaukowej podaje: dwa tytuły: Schron na Placu Zamkowym A. Ziemęckiego i Zaziemskie Światy W. Umińskiego. Ale jest tego więcej oczywiście, choćby Obłok Magellana Lema.

Kobex - 13 Stycznia 2010, 09:54

Dystopie również. Dziękuje bardzo za 1 podpowiedź .
Kruk Siwy - 13 Stycznia 2010, 10:11

Ooo... dystopii to masz moc. Cały nurt socjologiczny: Parowski, Zajdel, trylogia Wnuka-Lipińskiego. Dużo by wyliczać.
Kobex - 13 Stycznia 2010, 10:17

Dziękuje. Z dystopiami jest zdecydowanie łatwiej niż utopiami niestety akurat na utopiach bardziej muszę się skupic.
dalambert - 13 Stycznia 2010, 10:27

Przepraszam, ale czy cała fantastyka nie jest jedną wielką fikcją czyli utopią ;P:
Kruk Siwy - 13 Stycznia 2010, 10:59

Milcz nieuku magistrze!
Tu o terminy literackie chodzi, Aeonie z Fluksją!

Kobex - 13 Stycznia 2010, 15:38

Utopia - projekt lub przedstawienie idealnego ustroju politycznego, funkcjonującego na zasadach sprawiedliwości, solidarności i równości --- nie zgodzę się wiec ze to każda fantastyka. Najbardziej interesują mnie opowiadania chociaż książki które podał mi Kruk Siwy tez są odpowiednie i za nie bardzo dziękuje.
Ozzborn - 22 Stycznia 2010, 19:32

Akurat jestem na czasie. H. G. Wells - Ludzie jak bogowie - klasyczna wizja Utopii, przy okazji świetna książka.

Z Antyutopii to oczywiście Folwark zwierzęcy i Rok 1984 Orwella, Limes Inferior Zajdla, Nowy wspaniały Świat Huxleya czy My Zamiatina...

Brzuzka - 22 Stycznia 2010, 22:24

jeszcze Paradyzja Zajdla, choś czy to utopia dowiadujemy sie pod koniec ksiązki:) polecam


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group